W sanskrycie słowo joga tworzone jest przez morfem „yuj” (judż). Oznacza on kontrolę, ale także zjednoczenie, połączenie, jedność. Joga pochodzi z filozofii Indyjskiej. Właśnie tam powstał system jednoczenia woli z ciałem, co wyraża się w pozycjach i stanach jogi. Nie należy wiązać jej jednak z religią. W obecnych czasach ludzie łączą jogę z medytacją, jednak są też tacy, którzy wybierają tą formę ćwiczeń ze względu na to, że pozytywnie wpływa na całe ciało. Joga pozwala na rozwój psychiczny i fizyczny człowieka. Po przyjęciu wybranej pozycji, należy utrzymać ją przez pewien czas. Następnie powoli wychodzi się z tej pozycji, cały czas utrzymując właściwy rytm oddechu. Joga nie wymaga specjalnego sprzętu, dlatego z łatwością można wykonywać ją w domu. Są jednak pewne rzeczy, które zdecydowanie ułatwią ćwiczenia. 

Mata do jogi: na co zwrócić uwagę?

Odpowiednia mata do jogi to podstawa. Najpierw powinniśmy wybrać materiał, z którego wykonany jest sprzęt. Do stworzenia mat najczęściej stosuje się m.in.: PVC, jute, mikrofibrę, naturalny kauczuk, naturalny korek czy TPE. Najpopularniejszy jest jednak materiał PVC. Takie maty są trwałe, niedrogie i proste w pielęgnacji. Świetnie sprawdzą się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą. Należy jednak pamiętać, że maty z PVC muszą się wyrobić. Na początku mogą być delikatnie śliska, jednak po kilku treningach osiągają swoje optymalne właściwości antypoślizgowe. Każdy musi jednak dopasować matę do indywidualnego zapotrzebowania. Mogą różnić się grubością, szerokością, długością czy kolorystyką. Przed zakupem maty warto dlatego chwilę się zastanowić i nie postępować pochopnie.

Akcesoria do jogi: co wybrać?

Akcesoria do jogi są bardzo przydatne, nawet dla osób początkujących. Zabezpieczają przed przeciążeniem stawów lub kręgosłupa i pomagają skupić na oddechu, który jest bardzo ważny podczas ćwiczeń. Oprócz tego pozwalają zrozumieć, w jaki sposób należy odpowiednio używać mięśni. Dzięki temu zyskujemy większą świadomość nad naszym ciałem i podczas ćwiczeń możemy angażować cały organizm. Jakie akcesoria do jogi wybrać? Pomocne będą klocki lub pianki do jogi, pasek i bolstery, czyli wałki wypełnione łuską gryki. Takie akcesoria tworzy m.in. polska marka I Love Grain. Firma specjalizuje się w szyciu różnych produktów z lnu i bawełny, które następnie wypełniane są łuskami gryki, prosa, ziołami lub płatkami sosny. W asortymencie marki znajdziecie m.in. wałki, opaski, czy poduszki. Jeśli planujesz podróżować z matą lub zabierać ją na ćwiczenia poza domem, warto również zainwestować w specjalny pokrowiec. Zabezpieczy on matę przed zabrudzeniami, kurzem i zniszczeniami. 

Legginsy do jogi: najlepsze modele do ćwiczeń

Do ćwiczenia jogi nie potrzebujesz specjalnego stroju. Sportowy ubiór pomaga jednak w wykonywaniu pewnych pozycji i zapewnia komfort podczas ćwiczeń. Jakie leginsy do jogi wybrać? Przede wszystkim wygodne. Leginsy muszą być wykonane z przyjemnego materiału, który oddycha. Nie możesz się w nich nadmiernie pocić czy przegrzewać. Warto zwrócić uwagę na ich skład. Krakowska marka Freeme Yoga tworzy swoje leginsy z recyklingowanych butelek z plastiku. Szczyci się tym, że ich ubrania są funkcjonalne, oddychające, szybkoschnące i przede wszystkim przyjazne dla środowiska. Przepiękne i ponadczasowe stroje do jogi tworzy również marka Joy in me. Oprócz leginsów i staników, w jej ofercie znajdziecie również maty, ubrania na co dzień i akcesoria do ćwiczeń. Marka współpracuje z producentami, którzy zachowują ekologiczne standardy podczas farbowania tkanin i pakuje ubrania w biodegradowalne torebki produkowane z kukurydzy. 

Co daje joga?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, joga nie polega jedynie na rozciąganiu ciała i relaksie. Potrafi być intensywnym treningiem, który zaangażuje wiele mięśni. Joga buduje tkankę mięśniową, spala tłuszcz i poprawia postawę ciała. Oprócz tego zwiększa dawkę energii w ciągu dnia, pomaga w walce z przewlekłym bólem pleców, reguluje ciśnienie krwi i dotlenia organizm. Joga to też świetny sposób na rozładowanie stresu. Takie ćwiczenia relaksują, obniżają poziom kortyzolu, czyli „hormonu stresu” i zwiększają odporność na stres. Jak w każdych ćwiczeniach, najważniejsza jest jednak regularność. Optymalna liczba treningów to dwa-trzy razy w tygodniu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą, polecamy wybranie się do studia. Możesz również skorzystać z nagranych sesji w Internecie, na przykład na Youtubie. Pamiętaj, że nieodpowiednio wykonywane pozy mogą prowadzić do napięcia niewłaściwych mięśni.