Zgodnie z założeniami procesu legislacyjnego, projekt nowelizacji ustawy medialnej wraca do Sejmu. Jak rozłożyły się głosy senatorów?

Decyzja Senatu ws. "Lex TVN"

W głosowaniu wzięło udział 93 senatorów, za było 53, przeciwko 37, od głosu wstrzymało się 3 senatorów.

Parlamentarne prace są właściwie bezcelowe, bo zawetowanie ustawy już zapowiedziała kancelaria prezydenta [...] Twarzą tej ustawy była chęć wprowadzenia cenzury i ograniczenia funkcjonowania jednej z telewizji w Polsce - powiedział niezrzeszony senator Krzysztof Kwiatkowski w RMF FM.

Ponowne obrady sejmu rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Warto zaznaczyć, że stacja TVN24 wciąż czeka na przedłużenie polskiej koncesji na nadawanie. Obecna wygasa za 2,5 tygodnia. Oczekując na jej przyznanie, TVN24 uzyskało holenderską koncesję. Władze stacji zapowiedziały jednak, że skorzystają tylko w ostateczności.

O co chodzi w ustawie "Lex TVN"?

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zaproponowany przez Prawo i Sprawiedliwość zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W praktyce możliwość nadawania miałyby tylko stacje, które posiadają maksymalnie 49% udziału kapitału zagranicznego lub te z siedzibą ulokowaną na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Właścicielem TVN-u jest amerykański koncern Discovery, a więc stacja musiałaby zniknąć z polskiego rynku medialnego.