Roślina ta należy do rodziny kapustowanych. Charakterystyczne dla niektórych odmian jarmużu są karbowane liście. Mogą one przybierać barwy od jasnozielonej poprzez ciemniejszą zieleń, aż do fioletu. Pochodzi z północnej i środkowej Europy a także Ameryki i Azji. Lubi rosnąć w zimniejszym klimacie. Jarmuż po przemarznięciu traci goryczkowaty smak. Są już jednak dostępne także odmiany bezgoryczkowe. Jarmuż stosowany jest jako dodatek do sałatek, ryżu, kasz oraz zup dla poprawy ich aromatu a także jako dekoracja dania na talerzu.


Zalety

Jarmuż jest dobrym źródłem związków siarkowych, żelaza, witaminy C. Są to niezbędne elementy m.in. dla ładnego wyglądu skóry. Witamina C w 100 g porcji jarmużu pokrywa niemal 200% zapotrzebowania na ten składnik organizmu. Jest on pod tym względem trzeci zaraz po liściach pietruszki i papryce. Zawartość w nim przeciwutleniaczy sprzyja przeciwdziałaniu nowotworom a także opóźnianiu procesów starzenia.


Typowym dla zielonych roślin jest występowanie w nich kwasu foliowego (zapobiegającego powstawaniu wad cewy nerwowej u noworodków) orazwitaminy K (odpowiedzialnej za krzepliwość krwi). Jest to kolejny przykład rośliny zielonej, zaraz po brokułach, szpinaku czy sałacie na cenne właściwości zdrowotne.


Dla kogo jarmuż?

Dla przyszłych mam ze względu na obecność kwasu foliowego. Na 3 miesiące przed planowaną ciążą należy wprowadzać do diety produkty bogate w foliany. Nie kumulują się one na stałe w organizmie więc trzeba wysycać nimi organizm wcześniej poprzez prawidłowe odżywianie już przed zajściem w ciążę.


Dla mających kłopoty ze skórą czy paznokciami

Dieta zbilansowana zawierająca jarmuż a także produkty białkowe pochodzące z chudych mięs takich jak, mięso z piersi kurczaka, indyka czy ryb w połączeniu z roślinami zielonymi takimi jak on sprzyja budowie kolagenu dzięki zawartości witaminy C oraz związków siarkowych i żelaza. Kolagen zapewnia skórze jędrność i elastyczność. Jarmuż ma też sporą dawkę karotenów, które z kolei mogą poprawiać koloryt skóry.


Dla odchudzających się

Jest to bardzo niskokaloryczne warzywo. W 100 g zawiera 29 kcal. Jest to bardzo niewielka ilość. Można więc jeść go nawet w dużych ilościach bez obaw o figurę. Jarmuż ma w sobie też trochę błonnika pokarmowego, potasu, wapnia. Jak na warzywo zawiera w sobie niemal 1/5 normy na wapń dla osoby dorosłej.


Ze względu na zawartość karotenów i witaminy K, warto jarmuż podawać z tłuszczem np.: oliwą z oliwek. W ten sposób składniki te lepiej będą się wchłaniać w organizmie.


Przepis na sałatkę z jarmużu (295  kcal)

250 g jarmużu

1 jajko

1 ogórek kwaszony

1 jabłko

½ cebuli

100 g jogurtu naturalnego

Sól do smaku lub inne ulubione przyprawy

Sposób przygotowania:

    Liście jarmużu dokładnie oczyścić. Usunąć grube nerwy. Zalać wrzątkiem. Podgotować tak, aby były na półtwarde.
    Jajo ugotować na twardo (czas gotowania 8-10 minut). Schłodzić. Usunąć skorupkę. Pokroić w kostkę.
    Jabłko umyć i wraz z ogórkiem kwaszonym zetrzeć na tarce. Z jabłka nie usuwać skórki.
    Cebulę obrać, posiekać. Jarmuż pokroić na mniejsze kawałki.
    Wszystkie warzywa dokładnie ze sobą wymieszać. Dodać też jogurt, jajo oraz sól.