Adaś mówił, że Mikołaja nie ma, a prezenty kupują rodzice. Mamo, to prawda?

Święty Mikołaj to symbol bezinteresowanego dobra i troski o innych. Wszyscy chcemy, by te wartości istniały naprawdę. Dlatego możesz powiedzieć: „Oczywiście, że on istnieje. I rzeczywiście przynosi prezenty małym dzieciom. Potem, gdy dzieci są trochę starsze Mikołaj prosi o pomoc rodziców. Sam nie daje rady przyjechać do wszystkich dzieci, więc mama i tata stają się jego pomocnikami. Mikołaj do nich dzwoni i mówi, co mają kupić swojemu dziecku. I to oni, tak jak dawniej elfy, pakują prezenty i układają je pod choinką. To możliwe, że Adaś dostaje je od rodziców. Ale twoje są od Mikołaja.”

Czemu w szafie leży koparka, o którą prosiłem Mikołaja?

Zrób zaskoczoną minę i powiedz: „Ojej! Wydało się! A Mikołaj tak nas prosił, żebym ich pilnowała! Był u nas kilka dni temu, zostawił dla ciebie prezenty i chciał, żebyśmy je z tatą dla ciebie przechowali. Musi zanieść zabawki tak wielu dzieciom! Bał się, że nie zdąży dostarczyć ich na Wigilię, nie chciał żebyś musiał czekać. Acha! Prosił też, żeby koniecznie cię uściskać i powiedzieć, że w przyszłym roku będzie u nas osobiście.”

Dlaczego Mikołaj ma takie same buty jak wujek?

Czasem zdarza się, że strój „pomocnika” Świętego Mikołaja nie jest idealny. W takiej sytuacji dziecko natychmiast zwęszy niedociągnięcia. Czasem zaczyna się domyślać, że ten pan z prezentami to wujek Janek, a nie żaden Święty Mikołaj. Zauważa podobieństwa! By ratować sytuację odpowiedz: „Pewnie Święty Mikołaj kupił sobie buty w tym samym sklepie, co wujek.”

Mikołaj jest jeden czy jest ich kilku?

Mijając na ulicy czwartego już Mikołaja, malec może nabrać podejrzeń co do autentyczności świętego. Mały ciekawski uspokoi się, gdy powiesz: „Święty Mikołaj potrafi zmieniać się i co sekundę może wyglądać inaczej. Dlatego widzieliśmy już dziś grubego i chudego, w czerwonym i złotym płaszczu.”

Jak taki gruby Święty Mikołaj może przecisnąć się przez mały komin?

Zadumaj się chwilkę i odpowiedz z poważną miną: „Masz rację! W kominie jest mało miejsca. Ale Święty Mikołaj ma czarodziejskie zdolności. Potrafi wyczarowywać prezenty, rozmawiać ze zwierzętami i unosić się w powietrzu. Pewnie umie też robić się cienki jak szczypiorek i wsuwać przez komin.”

Adres Mikołaja:

Gdyby twój szkrab chciał napisać do Mikołaja mieszkającego w Laponii podajemy adres: Santa Claus' Office FIN-96930 Napapiiri Rovaniemi, Finland