Jak zrobić manicure hybrydowy w domu?

Manicure hybrydowy jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod stylizacji paznokci, uwielbianą zarówno przez profesjonalnych manicurzystów, jak i kobiety, które robią paznokcie hybrydowe w domu. Przewaga tej metody nad koloryzacją paznokci tradycyjnym lakierem wynika głównie z łatwości aplikacji oraz długotrwale utrzymującego się efektu pięknych paznokci o idealnym połysku. Hybryda jest trwała jak żel i łatwa w aplikacji jak lakier, nie odpryskuje i nie matowieje, jest odporna na czynniki zewnętrze. W dodatku, coraz więcej kobiet decyduje się na zakupienie lampy UV i LED i rozpoczyna samodzielną przygodę z lakierem hybrydowym. Koszt takiej inwestycji zwraca się błyskawicznie, ale to rozwiązanie ma nie tylko zalety. Przede wszystkim, cały proces trwa znacznie dłużej niż u profesjonalnej manikiurzystki - jeśli robisz hybrydę sama, nie możesz w jednym czasie utwardzać lakieru na jednej dłoni i malować paznokci na drugiej (chyba, że poprosisz o pomoc przyjaciółkę). Efekt końcowy nie będzie również zadowalający, jeśli wykonasz manicure hybrydowy bez odpowiedniego przygotowania paznokci. Najwięcej szkody czyni jednak nieprawidłowe zdjęcie hybrydy. Zbyt inwazyjne usunięcie lakieru może uszkodzić płytkę paznokcia - jeśli jednak zrobisz to w odpowiedni sposób, nie powinno wydarzyć się nic złego. Jak prawidłowo wykonać manicure hybrydowy w domu?

Manicure hybrydowy w domu krok po kroku:

1. Nadajemy ostateczny kształt naturalnych paznokci za pomocą pilnika o ziarnistości 180. Następnie bloczkiem polerskim bardzo delikatnie matowimy płytkę paznokcia, aby usunąć z niej połysk. Powstały pył usuwamy szczoteczką.

2. Paznokcie przemywamy bezpyłowym wacikiem nasączonym płynem odtłuszczającym, np. Realac Nail Prep. Czekamy chwilkę, aż odparuje.

3. Nakładamy cienką warstwę lakieru bazowego na całą płytkę paznokcia, zabezpieczając również wolny brzeg paznokcia. Utwardzamy w lampie UV przez 1 minutę lub LED przez 10 sekund. (Zaleca się użycie lampy min. 36W, w przypadku lamp o niższej mocy czas utwardzania może być dłuższy). Nie przemywamy płynem.

4. Nakładamy pierwszą warstwę lakieru hybrydowego w wybranym kolorze na całą płytkę paznokcia, zabezpieczając również wolny brzeg paznokcia. Utwardzamy w lampie UV przez 2 minuty lub LED przez 30 sekund. Nie przemywamy płynem Cleanse.

5. Dla uzyskania głębi koloru powtarzamy krok 4.

6. Dla zabezpieczenia wykonanej stylizacji i uzyskania dodatkowego połysku nakładamy na paznokcie cienką warstwę top coat, zabezpieczając również wolny brzeg paznokcia. Utwardzamy w lampie UV przez 2 minuty lub LED przez 30 sekund. Na zakończenie możemy nałożyć na paznokcie i skórki oliwkę.

Czy hybryda niszczy paznokcie?

To mit, że manicure hybrydowy niszczy paznokcie. Paznokcie, owszem, stają się cieńsze, zmieniają kolor albo ulegają uszkodzeniom, ale powodem może być jedynie źle wykonany manicure hybrydowy albo używanie produktów złej jakości. Joanna Lenarczyk, ekspert marki Realac, tłumaczy:

Wybieraj te produkty, które mają sprawdzonego producenta, podany skład, a także dobre opinie. Nigdy nie wiesz, co zawiera produkt z niewiadomych źródeł, nie wybieraj też produktów, które uczulają. Jeżeli paznokieć albo skórki pieką, to znaczy, że natychmiast musisz ściągnąć hybrydę i udać się do dermatologa! Paznokieć sam w sobie jest martwy. W związku z tym nieprawdą jest, że hybryda powoduje, że paznokieć nie oddycha. On nigdy nie oddycha. Paznokieć zbudowany jest z bardzo wielu warstw, tworząc twardą strukturę, która chroni to, co jest pod spodem, czyli macierz. Odżywki do paznokci, również te hybrydowe, działają na płytkę, a nie na organizm. W związku z tym wybieraj te z keratyną, czyli składnikiem, z którego zbudowany jest paznokieć. Tylko wtedy, gdy zniszczymy paznokieć, na przykład przepiłujemy go pilnikiem, hybryda może mu zaszkodzić.

Zobacz też: Uczulenie na hybrydy: ten problem może mieć poważne skutki!

O ile sam manicure hybrydowy nie niszczy paznokci, to niewłaściwe zdjęcie hybrydy już tak. Niedopuszczalne jest spiłowywanie lakieru hybrydowego pilnikiem albo zeskrobywanie go za pomocą innych narzędzi, bez uprzedniego zmiękczenia i rozpuszczenia warstwy hybrydowej. W niektórych salonach oferowane jest także usuwanie hybrydy za pomocą frezarki - jest to jednak dość ryzykowne rozwiązanie. Nawet jeśli personel jest przeszkolony, bardzo łatwo tu o zbyt głęboką penetrację paznokcia i w efekcie uszkodzenie jego płytki. Najbezpieczniej usunąć manicure hybrydowy za pomocą acetonu. 

Zobacz też: Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie? Oto 5 najlepszych sposobów!

Jak zdjąć hybrydę w domu?

Hybryda, oprócz tego, że jest łatwa w aplikacji, długo utrzymuje się na płytce paznokcia, to jeszcze dzięki unikalnej formule również bardzo łatwo ją usunąć.

  1. Delikatnie matowimy paznokcie blokiem polerskim lub pilnikiem o ziarnistości 180.
  2. Używając gotowych folii z wacikiem, nasączamy je acetonem i owijamy ciasno wokół palca, aby wacik dokładnie przylegał do paznokcia.
  3. Po upływie około 10 minut usuwamy resztki lakieru hybrydowego przy pomocy drewnianego patyczka lub metalowego kopytka. Na koniec wyrównujemy całą powierzchnię paznokcia bloczkiem polerskim. 

Zobacz też: Jak zdjąć hybrydę bez acetonu?

Paznokcie po zdjęciu hybrydy powinny być w dobrej kondycji. Dlaczego czasem dzieje się inaczej? Nasz ekspert wylicza:

Nieodpowiedni pilnik, zbyt mocne polerowanie. Do naturalnej płytki paznokcia używamy tylko pilników i bloków o gradacji 180, 220, 240. Takie są bezpieczne, a blokiem nie przepiłujesz płytki. Ponadto hybrydę należy zdejmować delikatnie. Za pomocą dedykowanego removera – przypadkowy produkt może nadmiernie wysuszyć paznokieć. W gabinetach kosmetycznych stylistki paznokci bardzo często zdejmują hybrydę specjalnie do tego przeznaczonym frezem. Nie eksperymentuj z takimi maszynami w domu. Jeżeli zaś będziesz samodzielnie odrywać kolor, na pewno oderwiesz także kilka warstw paznokcia i go zniszczysz.

Jak zregenerować paznokcie po hybrydzie?

Jeśli zdarzy się już tak, że przy zdejmowaniu hybrydy nie byłaś zbyt delikatna i widzisz, że Twoje paznokcie są w marnym stanie, przed aplikacją kolejnej, możesz podjąć się kuracji regenerującej. Przede wszystkim, daj paznokciom odpocząć na przynajmniej miesiąc. W tym czasie, nakładaj codziennie na paznokcie i co bardzo ważne - na skórki, specjalną oliwkę regenerującą. W składzie oliwki powinien znajdować się olej rycynowy, oraz witamina E. Popularną metodą na regenerację paznokci w domu jest wmasowywanie w płytkę paznokcia witaminy E, którą możesz kupić w kapsułkach w każdej aptece. Kolejnym krokiem, szczególnie zimą, jest stosowanie kremów do rąk o bogatym, natłuszczającym i nawilżającym składzie. Takie kremy mają również świetny wpływa na paznokcie, nawilżają skórki i uelastyczniają ich płytkę. Nie zapominaj również o dbaniu o paznokcie "od środka" - przydatne będą suplementy diety, w których głównym składnikiem jest skrzyp i biotyna. Przy okazji zauważysz też poprawę wyglądu włosów!

Jak zrobić mirror efekt na paznokciach?

W tym sezonie stawiamy na wysoki połysk. Dodatki przyjmują metaliczne odcienie, mienią się brokatem albo są wysadzane odbijającymi światło kryształkami. Ważnym elementem każdej stylizacji paznokci jest blask, który sprawdzą się nie tylko na wieczorną imprezę, ale również na co dzień. Jak uzyskać delikatny efekt syrenki, trójwymiarowy efekt holo czy lustrzany manicure?

1. Paznokcie pokryte dwiema warstwami lakieru hybrydowego pokrywamy cienką warstwą top coat, zabezpieczając również wolny brzeg paznokcia. Utwardzamy w lampie UV przez 2 minuty lub LED przez 30 sekund.

2. Przemywamy paznokcie płynem odtłuszczającym, usuwając lepką warstwę.

3. Na paznokieć palca serdecznego nanosimy warstwę top coat. Nie przemywamy lepkiej warstwy.

4. Cały paznokieć dokładnie posypujemy pyłkiem, np. Holo Effect #1 Silver. Utwardzamy w lampie UV przez 2 minuty/LED przez 30 sekund.

5. W pozostałe paznokcie wcieramy aplikatorem pyłek Mirror Effect #1 Silver.

6. Paznokcie z wtartym pyłkiem do efektu lustrzanego pokrywamy warstwą top coat. Utwardzamy w lampie UV przez 2 minuty/LED przez 30 sekund.

7. Przemywamy lepką warstwę odtłuszczaczem.