Loki prostownicą - jak zrobić ?

Te z was, które są przyzwyczajone do kręcenia włosów lokówką, zaskoczy z pewnością technika robienia loków przy pomocy prostownicy. O ile skręt lokówką uzyskuje się nawijając na nią pasmo i po przytrzymaniu chwytakiem odczekując kilka do kilkunastu sekund, o tyle prostownicy używa się nieco inaczej.

Jeśli chcemy kręcić loki prostownicą, musimy wybrać model zaokrąglony na krawędziach (dziś większość dostępnych produktów ma właśnie takie), ponieważ w innym przypadku splot okaże się zbyt kanciasty i loki nie wyjdą. Pasmo zakręcane przy użyciu prostownicy nie jest przytrzymywane, lecz przeciąga się po nim urządzeniem, w określony sposób.

Loki prostownicą - czy są trwałe?

Jak kręcić włosy prostownicą, żeby uzyskany efekt był trwały? Wiele zależy od typu naszych włosów – jedne są naturalnie bardziej podatne na skręt, w innym przypadku loki są nietrwałe. Styliści podpowiadają jednak, jak poradzić sobie, żeby zwiększyć szanse fryzury na przetrwanie.

Po pierwsze, włosy poddawane kręceniu muszą być suche. Lepiej nie poddawać ich zabiegowi tuż po farbowaniu czy odbarwianiu, ponieważ ciepło prostownicy może przyczynić się do ich zniszczenia albo zmiany koloru. Jeżeli mamy włosy z natury delikatne i suche, lepiej umyjmy je poprzedniego dnia. Wtedy sploty będą bardziej gładkie a włosy zyskają zdrowy wygląd.

Lepszy skręt uzyskujemy również, jeśli przed użyciem prostownicy spryskamy włosy produktem teksturyzującym, który nadaje włosom plastyczność. Tego rodzaju specyfiki mają za zadanie sprawić, że włosy będą bardziej podatne na układanie, jednak warto wiedzieć, że nie utrwalają fryzury. Doskonale nadają się do zastosowania przed kręceniem loków prostownicą w przypadku włosów dość szorstkich i cienkich. Ciężkie, grube i wilgotne, „uparcie proste” włosy lepiej spryskać elastycznym lakierem do włosów przed kręceniem.

Kolejną istotną kwestią jest utrwalenie fryzury lakierem po podkręceniu. W zależności od rodzaju włosów, albo każde pasmo spryskujemy lakierem do włosów tuż po podkręceniu i ostygnięciu, albo całą fryzurę utrwalamy już po jej wykonaniu. W przypadku grubszych i gęstych włosów warto zająć się każdym pasmem osobno, natomiast jeśli włosy są cieńsze i podatne, można poprzestać na użyciu lakieru na końcu stylizacji.

Jak kręcić loki prostownicą- krok po kroku

Jak zrobić loki prostownicą? Choć używanie tego urządzenia do skręcania włosów, czyli w celu odwrotnym od jego pierwotnego przeznaczenia, nie jest trudne, to jednak wymaga trochę wprawy. Podajemy prosty sposób, który pozwoli na przeprowadzenie przez cały proces krok po kroku.

  • Należy zacząć od nagrzania prostownicy – niektóre modele mają regulację stopnia nagrzewania, inne nie. Dysponując urządzeniem z regulatorem, wybieramy temperaturę około 200 stopni Celsjusza,
  • Kolejno przygotowujemy włosy podobnie jak do strzyżenia – te na czubku głowy spinamy u góry a zaczynamy kręcenie od spodniej warstwy. Należy przestrzegać tej zasady szczególnie w przypadku gęstych włosów – inaczej pasma będą zbyt grube, żeby skręt był trwały. Przy włosach cieńszych wystarczy zebrać u góry mniejszą ich ilość a cały zabieg przebiegnie szybciej,
  • Oddzielamy pierwsze pasmo, rozczesujemy i wygładzamy, jeśli włosy są splątane i nie układają się w jednym kierunku. Spryskujemy pasmo preparatem teksturyzującym albo lakierem do włosów i chwytamy między ramiona prostownicy u nasady włosów. okręcamy pasmo wokół prostownicy i przeciągamy do końca. W ten sposób powstaje pojedynczy skręt.
  • Proces powtarzamy tak długo, aż loki pokryją całą naszą głowę.

Kręcenia loków prostownicą nie trzeba zaczynać od nasady, można na przykład od 2/3 albo od połowy długości – wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Podobnie jak przy użyciu innych technik skręcania włosów, ważne jest, żeby pasm przy twarzy nie wywijać w kierunku „pod spód” lecz „na zewnątrz”, co daje zdecydowanie lepszy efekt wizualny.

Kręcenie loków prostownicą dobre jest dla różnych typów włosów?

Specjaliści wyróżniają cztery podstawowe typy włosów oraz kilka podtypów w każdym z nich. Typy 2, 3 i 4 to włosy kręcone, o różnym rodzaju skrętu – od swobodnych fal po charakterystyczne dla rasy czarnej sprężynki o niewielkim przekroju oraz skręt w postaci litery „Z” Natomiast typ 1 to włosy proste. Zarówno proste, jak i kręcone włosy różnią się między sobą nie tylko wizualnie, ale również pod względem podatności na stylizację. Chcąc kręcić loki prostownicą na prostych włosach, warto wiedzieć, do którego podtypu zakwalifikować naszą czuprynę i jak duże są szanse na sukces:

  • typ 1A – włosy cienkie i delikatne, podatne na stylizację, a więc również na uzyskanie skrętu przy pomocy prostownicy,
  • typ 1B – średniej grubości włosy, które także dość łatwo poddają się skręcaniu, choć wymagają lepszego niż w przypadku typu 1A utrwalenia ze względu na swój ciężar,
  • typ 1C – grube, sztywne i chropowate, do tej grupy należą włosy Azjatek, ale nie tylko. Ten typ jest dość oporny na stylizację, niełatwo uzyskać pożądany skręt, a jeśli nawet się uda, będzie on stosunkowo nietrwały.

Jak zrobić loki prostownicą - lokówka może okazać się lepsza?

Kręcenie włosów prostownicą wymaga nieco wprawy. Największą trudność stanowi właściwe chwycenie końcówek tak, żeby po wypuszczeniu pasma z urządzenia, nie miało ono nieładnego załamania w miejscu, od którego zaczynamy skręt. Oczywiście po kilku próbach loki na prostownicy wychodzą zwykle już bardzo ładnie. Są jednak panie, które mimo wielu prób nie uzyskują pożądanego efektu. Dzieje się tak zwykle, jeśli mają sztywne włosy typu azjatyckiego lub zbliżone do nich, mało podatne. Wtedy lepiej zdecydować się na lokówkę, która z uwagi na swój cylindryczny kształt pozwala na uzyskanie bardziej ścisłego skrętu, który i tak dość szybko się rozluźni.

Użycie lokówki jest też uzasadnione również przy włosach podatnych na stylizację, jeśli zależy nam na mocnym skręcie. Ze względu na swoje stosunkowo duże rozmiary, prostownica sprawia, że uzyskane loki są dość spore. Drobne loczki lub spirale uzyskamy dzięki lokówkom, które występują w wersjach dość cienkich - o przekroju nawet około 1,5 cm.