Sen to najważniejszy element rozwoju każdego dziecka. Dlatego należy pamiętać, żeby dziecko spało odpowiednią ilość godzin. Każdy maluszek potrzebuje swojej przestrzeni, w której będzie czuł się dobrze, swobodnie i bezpiecznie. Ważne jest również, żeby godziny snu były stałe, dzięki temu dziecko ma harmonijny czas funkcjonowania. Podczas snu dziecko powinno mieć odpowiednią temperaturę powietrza, należy pamiętać o swobodnym stroju do spania oraz odpowiedniej wilgoci w powietrzu (tym bardziej w okresie zimowym, kiedy w naszych mieszkaniach suche powietrze dominuje).

Kojące oddziaływanie obrazów
Dorośli znają pozytywne działanie wizualizacji, która poprzez przywoływanie odprężających obrazów wprowadza w stan głębokiego relaksu. Efekt jest tym większy, im dokładniej ktoś sobie wyobraża kojący widok, skupia się na widzianych obrazach i kolorach, słyszanych dźwiękach i odgłosach oraz odczuwanych wrażeniach. Dziecko nie ma takich możliwości umysłowych i nie może wyobrażać sobie tak dokładnie i intensywnie określonych obrazów. Nie ma też jeszcze przyjemnych wspomnień, które może przywołać. Tak samo jednak jak dorośli, maluszek jest wrażliwy na obrazy i dźwięki, które pomogą mu osiągnąć spokój.

Uspokajanie i usypianie maluszka to duże wyzwanie dla niego i jego rodziców. Niedojrzały, a tym samym delikatny i wrażliwy układ nerwowy niemowlaka powoduje wybudzanie w momentach zmiany fazy snu z aktywnego na spokojny i odwrotnie. Duże zapotrzebowanie kaloryczne szybko rosnącego dziecka wymusza przebudzenia w nocy na karmienie. Okresowo występują też niespokojne noce w związku z kolką i ząbkowaniem. A to właśnie długi, spokojny sen jest najważniejszą formą regeneracji koniecznej dla prawidłowego rozwoju. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowe zasypianie dziecka, które pozwala mu w pełni skorzystać z dobrodziejstw głębokiego, nawet jeśli przerywanego snu. Wyciszenie przed nim, dzięki bodźcom z uspokajacza–projektora, wywołuje naturalną senność, a to najlepsza forma przechodzenia od aktywności do spania. Wtedy proces ten jest zgodny z biologicznym rytmem pracy układu nerwowego, a dziecko zasypia głęboko i regeneruje się intensywnie. Dzięki temu nawet konieczne nocne wybudzenia nie rujnują efektów okresu snu.


Spokojny sen w podróży
Szczególnym wyzwaniem dla dziecka jest zasypianie w innym otoczeniu,
 np. w trakcie podróży. Jeśli jednak odbędzie się ono według ustalonego rytuału, mimo zmienionych warunków, sen przyjdzie szybko i zagości na długo w doznaniach dziecka. Pomocne w tym będą zabawki i akcesoria towarzyszące dziecku przy zasypianiu w domu. Taki uspokajacz-przytulanka czy projektor wspomagający dziecko w zasypianiu łatwo można zabrać w podróż.