500 plus na kulturę

Każdy 18-letni francuz, dostanie od państwa w prezencie 500 euro do wydania na szeroko pojętą kulturę. Pieniądze będą dostępne za pomocą specjalnej aplikacji Pass Culture. Młodzi ludzie tĘ kwotę będą mogli przeznaczyć na zakup książek, płyt DVD czy biletów do kina i teatru.  

Podobna aplikacja działa już we Włoszech, ale tam „kredyt na kulturę” nie przyniósł oczekiwanych efektów. Jak natomiast wygląda w Polsce, sytuacja dostępu do kultury dla młodzieży?

Kultura dla młodzieży w Polsce: jak wygląda?

Z racji czasu wakacyjnego, w większych miastach istnieją kina i koncerty plenerowe, na których młodzież, i nie tylko, może obejrzeć ciekawe filmy czy posłuchać muzyki kompletnie za darmo. W niektórych miastach, kina, teatry czy opery wprowadziły specjalne oferty dla studentów. Ceny takich biletów dla młodzieży oscylują w granicach 20-30 złotych. Za symboliczną złotówkę natomiast, każdy uczeń czy student do 26. roku życia, zwiedzi stałe kolekcje w państwowych muzeach w Krakowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Kielcach. 

Jednak mimo atrakcyjnej ceny w muzeach nie pojawiło się więcej młodych zwiedzających. Jak myślicie, czy rząd powinien wprowadzić program ułatwiający młodzieży dostęp do darmowej kultury?