Jak utwardzić płytkę paznokcia?

Kruche, miękkie i łamliwe paznokcie to problem wielu z nas. Mogą wiązać się m.in. z niedoborem witamin w naszej diecie. W składzie paznokci dużą rolę odgrywa keratyna. Jeśli zabraknie jej w naszym organizmie, płytka nie będzie miała szans rosnąć prawidłowo. Powinniśmy również szukać produktów, które są bogate w witaminy A, E, B, krzem, cynk, potas, wapń, żelazo białko. Co konkretnie należy jeść? 

  • Witamina A – marchew, pomidory, brokuły, jajka.
  • Witamina E – sezam, migdały, pestki dyni, pełnoziarniste produkty zbożowe.
  • Witamina B – fasola, ryby, wątróbka, szpinak, soja.
  • Krzem - owies, jęczmień, czosnek.
  • Cynk - otręby pszenne, jajka, sery żółte, kasza gryczana, ryby.
  • Żelazo - wątróbka, bób, burak, szpinak, koper, czarne i czerwone porzeczki. 

Należy natomiast usunąć z jadłospisu żywność mocno przetworzoną, np. chipsy, słodycze, fast-foody. Do częstych przyczyn osłabionych paznokci zalicza się również nieodpowiednią pielęgnację dłoni. Należy regularnie nawilżać ręce i paznokcie, stosować olejki naturalne na płytkę (np. oliwę z oliwek, olej jojoba lub olej arganowy) i raz w tygodniu wykonywać peeling dłoni, który złuszczy martwy naskórek i zregeneruje ręce. Do jego wykonania potrzeby jest jedynie cukier i olej np. olej kokosowy. Wystarczy wymieszać ze sobą składniki i gotowe!

Jakimi kosmetykami można utwardzić płytkę paznokcia? Należy przede wszystkim wybrać dobrą odżywkę do paznokci. Takie produkty zawierają w swoim składzie niezbędne witaminy i minerały, dzięki czemu wzmacniają i jednocześnie odżywiają paznokcie. Należy pamiętać jednak o regularności nakładania takich kosmetyków. Odbudowa i wzmacnianie zniszczonych paznokci może trwać kilka tygodni, dlatego nie należy rezygnować z odżywek po jednym zastosowaniu. Jeżeli paznokcie są w bardzo złym stanie, można stosować je nawet codziennie. Należy wcześniej zmyć starszą warstwę lakieru i na "gołą" płytkę nałożyć nową. Taka odżywka może być również świetną bazą pod manicure. Kiedy mamy zniszczone paznokcie, nie musimy rezygnować z kolorowych lakierów. Wręcz przeciwnie. Warstwy produktów chronią płytkę przed łamaniem. Paznokcie mogą łamać się również na stopach, nie tylko na rękach. Może to być spowodowane źle dobranym obuwiem lub różnymi otarciami. Żeby zapobiec łamaniu się paznokci na stopach, należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Pomogą w tym różnego rodzaju kremy do stop i paznokci, odżywki i olejki. 

Jak utwardzić paznokcie żeby się nie łamały?

Łamliwe paznokcie pojawiają się najczęściej wskutek urazów mechanicznych, używania mocnych detergentów czy złego zdejmowania hybrydy. Na łamanie się paznokci mogą również wpływać czynniki zewnętrzne. Zawsze powinniśmy dlatego nosić rękawiczki zimą. Należy również ochraniać dłonie podczas różnych codziennych czynności, np. podczas mycia naczyń czy sprzątania. Woda zmiękcza płytkę i wtedy znacznie łatwiej dochodzi do złamania paznokcia. Osłabiona płytka może być także skutkiem problemów hormonalnych czy infekcji paznokcia. Na ich słabą kondycję wpływa również obgryzanie i nieregularna pielęgnacja. 

Dobrym sposobem na wzmocnienie słabych paznokci jest odpowiedni manicure. Do utwardzenia płytki świetnie sprawdzi się akryl. Ta metoda to idealna opcja dla kobiet, które walczą z problemem łamliwych paznokci i których dłonie stale narażone są na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Akryl sprawdzi się również do zamaskowania niedoskonałości płytki. Inną opcją utwardzenia paznokci jest akrylożel. Stylizacja polega na polaczeniu akrylu i zelu. Akrylożel jest bardzo komfortowy i lekki w noszeniu i nie piecze podczas utwardzania. Jest on silniejszy niż żel, ale bardziej elastyczny niż akryl. Jeśli chcesz zrobić sobie przerwę od hybryd, żelu czy akrylu, wybierz manicure japoński. Do jego wykonania wykorzystuje się pastę witaminową i puder. Pasta zawiera w swoim składzie substancje odżywcze, które odżywiają płytkę i są odpowiedzialne za wypełnienie ubytków, a więc: keratynę, witaminę A, witaminę E,  wosk pszczeli i krzemionka z Morza Japońskiego. Efektem takiego zabiegu są błyszczące i gładkie paznokcie.

Jak utwardzić paznokcie po tipsach?

Słabe i łamliwe paznokcie mogą również wynikać ze zbyt częstej lub nieodpowiedniej stylizacji paznokci. Jeśli regularnie przedłużasz paznokcie żelem, akrylem lub akrylożelem, często nakładasz tipsy i zauważysz, że twoja płytka jest osłabiona i krucha, zrób sobie "detox manicure", czyli reset dla paznokci. Metoda polega na całkowitym zrezygnowaniu z malowania płytki jakimikolwiek kolorowymi lakierami. Zamiast tego należy stosować naturalne, domowe zabiegi odżywcze, odżywki regenerujące i odbudowujące i klasyczne zabiegi manicure, czyli m.in. piłowanie i odsuwanie skórek. W odbudowaniu płytki pomogą również odpowiednie suplementy bogate w cynk, fosfor, potas, wapń, krzem czy skrzyp polny

Łamliwe paznokcie mogą pojawić się również po źle wykonanej hybrydzie. Po kilku tygodniach kobiety często zrywają ją z płytki, zamiast odpowiednio usunąć. Prowadzi to do bardzo poważnych uszkodzeń, które ciężko wyleczyć. Jak prawidłowo zdjąć hybrydę, żeby nie podrażnić płytki paznokcia? Na początku należy delikatnie zmatowić płytkę przy pomocy bloku polerskiego lub zwykłego pilnika. Następnie trzeba nasączyć wacik w płynie do usuwania hybryd, przyłożyć go do płytki i całość zawinąć folią aluminiową. Po 10-15 minutach zdejmij okład. Teraz wystarczy tylko delikatnie usunąć zmiękczoną hybrydę patyczkiem lub pusherem. Na końcu możesz pomalować paznokcie odżywką regeneracyjną i posmarować dłonie olejkiem naturalnym. Olej ze słodkich migdałów doskonale nawilża i odżywia skórę dłoni i paznokcie. 

Zobacz także:

Domowe sposoby na utwardzanie paznokci

Kruche, łamliwe i uszkodzone paznokcie to częsty problem u kobiet. Na szczęście istnieje wiele naturalnych, domowych sposobów, które pomagają z odżywieniem i utwardzeniem płytki. Produkty wykorzystywane w takich zabiegach są niedrogie, łatwo dostępne i część z nich na pewno masz już w swojej kuchni. Jak utwardzić paznokcie domowymi sposobami?

  1. Kąpiel w oliwie z oliwek – oliwę wlej do naczynia i podgrzej. Uważaj, żeby nie była za gorąca. Mocz w niej dłonie przez 10-15 minut. Do oliwy możesz dodać kilka kropel cytryny lub kapsułkę z witaminą E. Zabieg można powtarzać 2-3 razy w tygodniu. Oliwa z oliwek zawiera w swoim składzie m.in.: witaminę E, witaminę K, wapń, potas, kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone – głównie omega-6 i omega-3. Produkt doskonale odżywieniem nawilża oraz ujędrnia. 
  2. Kąpiel z żelatyny – łyżkę żelatyny rozpuść w szklance ciepłej wody. Poczekaj 10 minut i podgrzej mieszankę. Paznokcie mocz w takiej kąpieli przez ok. 10 minut. Zabieg możesz wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Żelatyna to miks białek i peptydów, którą pozyskuje się podczas hydrolizy kolagenu. Dzięki temu paznokcie po zabiegu będą utwardzone i przestaną się łamać. 
  3. AloesAloes to roślina, która może być stosowana jako naturalny kosmetyk do ciała. Działa przeciwbakteryjne, grzybobójcze a także regenerująco. Regularnie stosowany nawilży przesuszone dłonie i paznokcie. 
  4. Olejowanie paznokci z wykorzystaniem olejku jojobaolejek można stosować na całym ciele. Zawiera witaminy A, E, F, witaminy z grupy B, miedź, kolagen i cynk.  Olejek jojoba odżywia i wzmacnia paznokcie, a jednocześnie zmiękcza suche skórki. Szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze nieprzyjemnego filmu. Pomaga w przywróceniu paznokciom gładkości i pięknego blasku.
  5. Kąpiel w occie jabłkowymocet jabłkowy zawiera w swoim składzie m.in.: wapń, żelazo, potas, magnez, witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy i beta-karoten. Do leczniczej kąpieli należy zmieszać ze sobą jednakowe ilości octu i wody. Moczenie paznokci w occie znacznie je wzmacnia. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i antyseptycznym produkt może być również stosowany do usuwanie grzybicy stóp i paznokci