Poznaj wiek swojego kota!

Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata?

Wiek kota nie jest linearny, dlatego nieprawidłowa jest popularna teza, że jeden rok u zwierzęcia odpowiada 7 latom ludzkim. Mruczek rozwija się bowiem najszybciej w ciągu pierwszego roku życia, na który przypada jego okres dorastania. Miesięczne kocię jest więc jak 6-miesięczne ludzkie niemowlę, ale już półroczne można porównać z 14-latkiem. Tak możemy przeliczyć koci wiek podczas pierwszego roku życia:

- 1 miesiąc u kota - 6 miesięcy dla człowieka

- 3 miesiące - 2 lata 

- 6 miesięcy - 14 lat 

- 8 miesięcy - 16 lat 

- 1 rok - 18 lat

Zobacz także:

Roczny kot może mieć już młode, choć jeszcze nie jest w pełni dojrzały. Pod względem fizycznym może wydawać się dorosły, jednak wciąż rozwija się jego sfera emocjonalna i umysłowa. Dorosłość mruczek osiąga po ukończeniu drugiego roku życia - w przeliczeniu na wiek ludzki ma wtedy 25 lat. Później lata kocie możemy już obliczyć łatwiej, gdyż jeden rok dla zwierzęcia to w przybliżeniu 4 lub 5 lat dla człowieka. Za seniora uznamy więc 10-letniego mruczka, który po przeliczeniu miałby 56 - 60 lat. Po przekroczeniu tego wieku kota warto otoczyć specjalną opieką i zapewnić mu częstsze kontrole u weterynarza oraz zmienić karmę na drobniejszą i łatwiejszą do pogryzienia.

Należy pamiętać, że wiek kota na ludzkie lata możemy obliczyć jedynie orientacyjnie, ponieważ o ogólnej kondycji zwierzaka decyduje szereg czynników. Zaliczają się do nich m.in: sposób odżywiania, rasa, tryb życia, geny i przebyte choroby. Przyjmuje się też, że koty wychodzące starzeją się szybciej niż domowe, gdyż są narażone na więcej niebezpieczeństw i chorób. Do najbardziej długowiecznych kotów rasowych zalicza się syjamskie i birmańskie, choć w statystykach przodują dachowce, które nierzadko osiągają ponad 20 lat. To imponujący wiek - w przeliczeniu na ludzkie lata taki kot miałby ponad 90 lat! Rekordziści przekraczali nawet 30. rok życia, choć są to wyjątki. Przeciętnie kot żyje 15 lat, czyli ok. 75 lat ludzkich. 

Różnice w długości życia dachowców i kotów rasowych wynikają z hodowli selektywnej, która u zwierząt rodowodowych potęguje pożądane cechy, ale jednocześnie zwiększa zapadalność na choroby i ryzyko wad genetycznych. Z reguły mieszańce mają też bardziej różnorodną pulę genów, dzięki czemu ich organizmy są silniejsze i bardziej odporne. 

Jak określić wiek kota po wyglądzie?

Wiek kota możemy określić dzięki kilku cechom wyglądu. Jest to szczególnie przydatne, gdy przygarniamy zwierzę z ulicy z nieznaną przeszłością. Znajomość wieku pomoże nam bowiem dostosować opiekę do jego potrzeb.

Najbardziej zauważalnym wskaźnikiem wieku jest sierść kota. U młodych osobników jest miękka, gęsta i błyszcząca. Zwierzęta w podeszłym wieku mają bardziej szorstkie i matowe futro, w którym widoczne są "szczeliny", czyli miejsca rozdzielania się okrywy włosowej z prześwitującą skórą. Niekiedy można też zauważyć siwienie w okolicy pyszczka, zwłaszcza u mruczków o ciemnym umaszczeniu. Z wiekiem zmienia się także sylwetka - młode koty są aktywne, a więc i bardziej umięśnione. Po przekroczeniu 10. roku życia spada masa mięśniowa, przez co ciało wiotczeje i staje się mniej jędrne. U starszych kotów pogarsza się też stan pazurów i poduszek na łapach.

Kolejną cechą pomocną w określeniu wieku są zęby kota. Jeżeli kocię ma wszystkie mleczaki, jego wiek wynosi ok. 2 miesięcy. Jeśli natomiast jest już w trakcie wymiany uzębienia mlecznego na stałe, możemy założyć, że ma w przybliżeniu 4 miesiące. Białe kły oznaczają, że kot ma mniej niż 2 lata, gdyż po tym czasie zaczyna być widoczny kamień nazębny. Stopień jego nagromadzenia również świadczy o wieku - im go więcej, tym starszy jest kot. Kamień intensywnie przyrasta między 3. a 6. rokiem życia kota. Po tym czasie zęby zaczynają się ścierać, a zwierzak może zacząć cierpieć na zapalenie dziąseł, które objawia się zaczerwienieniem i nieprzyjemnym zapachem z pyszczka. Zauważalne jest też znaczne zżółknięcie i przebarwienia szkliwa. Kotom po przekroczeniu 10. roku życia zęby wypadają ze starości. Niekompletne uzębienie nie powinno być jednak jedynym wskaźnikiem wieku, gdyż zwierzęta często tracą je podczas bójek i wypadków, zwłaszcza gdy żyją poza domem.

Oczy kota także zmieniają się wraz z wiekiem. Kocięta do kilku miesięcy po urodzeniu mają niebieskie tęczówki, które ostateczny kolor osiągają do 2. roku życia. Źrenica młodego kota szybko reaguje na światło, a jego rogówka jest przejrzysta i błyszcząca. Brzegi tęczówki powinny być regularne i symetryczne. U zwierząt w podeszłym wieku wydają się one postrzępione. Pojawia się też zaćma, przez co oczy stają się mętne i matowe - wyglądają, jakby zachodziły mgłą. Ta choroba może być jednak wrodzona, spowodowana niedoborami w diecie lub urazami, dlatego przy określaniu wieku kota należy brać pod uwagę też inne czynniki.