Jak prostować włosy? Potrzebne akcesoria

Jak prostować włosy, żeby ich nie zniszczyć? Na początku warto odpowiednio przygotować się do takiego zabiegu gromadząc wszystkie niezbędne nam akcesoria. Wbrew pozorom nie są to żadne wyszukane, skomplikowane w użyciu czy drogie sprzęty. Dobrze jest jednak zaopatrzyć się w produkty dobrej jakości, dzięki którym taki domowy zabieg prostowania włosów prostownicą będzie dla nich po prostu bezpieczny.

Niezależnie od tego, czy mamy problem z tym, jak uczesać krótkie włosy, czy też w jaki sposób układać włosy dłuższe, ich prostowanie jest niemal zawsze najprostszym rozwiązaniem. Dlatego praktycznie każda kobieta decyduje się obecnie na zakup prostownicy. Niezwykle ważne jest jednak to, aby był to sprzęt wysokiej jakości stworzony przez renomowanych producentów. Dobra prostownica musi posiadać idealnie gładkie płytki, które perfekcyjnie do siebie przylegają. Oczywiście muszą one być też odpowiednio szerokie i wykonane z trwałych materiałów. Stosowana przez nas prostownica powinna mieć też wielostopniową regulację temperatury oraz dodatkowo funkcję jonizacji.

Do odpowiedniego przygotowania się do zabiegu będzie nam też potrzebna suszarka, aby dokładnie wysuszyć włosy po ich umyciu. Włosy powinny być dokładnie oczyszczone, ale przy tym nie mogą być mokre czy wilgotne, gdyż są wówczas bardziej podatne na zniszczenia pod wpływem wysokich temperatur. Kolejne przydatne akcesoria to szczotka i grzebień, które pomogą nam w dokładnym rozczesaniu włosów i wydzieleniu ich poszczególnych pasm do prostowania. Pod ręką warto jest też mieć specjalne klipsy, klamry lub wygodne spinki do włosów, którymi podepniemy resztę włosów podczas prostowania wybranych pasm.

W naszej łazience powinien się też znaleźć zestaw dobrych kosmetyków, które ułatwią nam prostowanie i jednocześnie będą przeciwdziałać niszczeniu włosów w trakcie takiego zabiegu. Do mycia włosów warto jest zastosować odżywkę nawilżającą lub inny produkt o takim działaniu. Niektóre kobiety nakładają na przykład aloes na włosy, który doskonale je nawilża. Z kolei tuż przed samym prostowaniem dobrze jest użyć produkty chroniące włosy przed negatywnym działaniem wysokiej temperatury. Może to być ochronny spray do włosów przed prostowaniem, ale kosmetyki te dostępne są też w innych postaciach, na przykład pianek.

Jak prostować włosy? 7 kroków

Jak prostować włosy skutecznie, ale dbając jednocześnie o ich dobrą kondycję? Wystarczy tak naprawdę pamiętać o tych 7 podstawowych krokach, by osiągnąć spektakularny efekt i wciąż cieszyć się zdrowymi włosami. Prostowanie włosów prostownicą nie musi być dla nich szkodliwe, pod warunkiem, że będziemy ostrożne.

 

1. Umyj i przygotuj włosy do prostowania

Zobacz także:

Przede wszystkim przed prostowaniem musimy dokładnie oczyścić włosy z wszelkich zanieczyszczeń oraz pozostałości kosmetyków. Dzięki temu będą się one łatwiej poddawały prostowaniu, a my będziemy mogły dłużej cieszyć się efektami takiego zabiegu. Po umyciu włosów dobrze jest też nałożyć na nie odżywkę nawilżającą, która lepiej przygotuje je do prostowania. Oczywiście pamiętajmy, by rozprowadzić ją równomiernie na całej długości włosów i po krótkim czasie bardzo dokładnie spłuczmy kosmetyk, by w żaden sposób nie utrudnił stylizacji.

2. Dokładnie wysusz włosy

Przed użyciem prostownicy włosy muszą zostać bardzo dokładnie wysuszone, aby wysokie temperatury im nie zaszkodziły. Ważna jest w tym przypadku też technika suszenia. Aby włosy się nie puszyły i tym samym były bardziej podatne na prostowanie należy skierować strumień ciepłego powietrza z suszarki z góry na dół. Dobrym rozwiązaniem jest też pochylenie się i skierowanie głowy w dół, co pozwoli nam prawidłowo wysuszyć włosy i dodatkowo unieść je nieco u nasady. Warto przy tym używać suszarki z jonizacją, która uchroni nas przed elektryzowaniem się włosów.

3. Nałóż kosmetyki termoochronne

Odpowiednia ochrona włosów przed prostowaniem jest kluczowa dla zachowania ich dobrej kondycji. Nawet jeśli dysponujemy świetnej jakości prostownicą należy zastosować na przykład piankę, serum lub spray ochronny do prostowania włosów. Dzięki nim wysoka temperatura nie będzie w tak dużym stopniu szkodziła włosom, a na dodatek ich stylizacja stanie się łatwiejsza. Takie kosmetyki to konieczność zwłaszcza u kobiet, które mają problem ze zniszczonymi lub osłabionymi włosami. Pamiętajmy też, że wspomniane pianki lub spray do prostowania włosów muszą się wchłonąć zanim użyjemy prostownicy.

4. Ustaw odpowiednią temperaturę

Zbyt wysoka temperatura nadmiernie obciąży nasze włosy, dlatego należy dostosować ją do rodzaju włosów. Im cieńsze włosy, tym niższa temperatura wystarczy do tego, aby je skutecznie wyprostować. Warto więc na początku sprawdzić, czy po jednym pociągnięciu prostownicy pasmo włosów jest proste. Jeśli tak, temperatura jest dobra, a jeśli nie osiągamy dobrego efektu temperaturę należy stopniowo zwiększać. Z tego powodu tak ważny jest właśnie zakup prostownicy o wielostopniowej regulacji temperatury.

5. Podziel włosy na pasma

Aby proces prostowania włosów był dla nas łatwiejszy, a efekt końcowy lepszy, należy podzielić włosy na co najmniej dwa lub trzy pasma, zależnie od tego, jak grube i długie są nasze włosy. Każde z nich spinamy przy pomocy klipsów, klamr lub spinek, aby nam nie przeszkadzały. Następnie pojedynczo rozczesujemy każde pasmo i dopiero prostujemy je prostownicą jednocześnie podtrzymując je od tyłu. Dzięki temu nacisk prostownicy będzie odpowiedni i osiągniemy efekt idealnie gładkich włosów.

6. Prostuj kolejne pasma włosów

Aby osiągnąć najlepszy możliwy efekt, należy bardzo wolno przesuwać prostownicę po każdym paśmie włosów od góry do samych końców. Idealnie jeśli uda nam się je wyprostować już po jednokrotnym użyciu prostownicy. Dzięki temu włosy będą idealnie gładkie i nie będą się puszyć, do czego może doprowadzić szybkie przesuwanie urządzeniem po włosach kilka razy. 

 

7. Wygładzanie i utrwalanie

Jeśli chcesz, aby osiągnięty efekt utrzymał się jak najdłużej, możesz użyć na przykład lakieru do włosów. Jeśli jednak martwisz się tym, jak wygładzić włosy po prostowaniu to tak naprawdę możesz w ogóle nie zetknąć się z tym problemem. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami uzyskasz efekt idealnie gładkich włosów, które nie wymagają stosowania jakichkolwiek kosmetyków, a osiągniętym efektem będziesz mogła cieszyć się bardzo długo.

Najważniejsze błędy przy prostowaniu włosów

Prostowanie włosów prostownicą nie jest trudne, ale brak odpowiedniego przygotowania z naszej strony może mieć negatywne skutki. Jakich błędów należy zatem unikać, aby wciąż cieszyć się gładkimi i zdrowymi włosami po ich wyprostowaniu?

1. Prostowanie włosów osłabionych i zniszczonych

Jeśli kondycja Twoich włosów nie jest najlepsza nie męcz ich dodatkowo wysokimi temperaturami, a raczej zastanów się w pierwszej kolejności, jak wzmocnić włosy. Takie zabiegi jak prostowanie mogą im tylko dodatkowo zaszkodzić.

2. Używanie sprzętów niskiej jakości

Dobra prostownica to podstawa jeśli chcesz, aby efekt zabiegu był zadowalający, a kondycja i wygląd Twoich włosów wciąż doskonałe. Stosowanie urządzeń słabej jakości to praktycznie gwarancja ich zniszczenia.

3. Prostowanie mokrych i nierozczesanych włosów

Włosy należy prostować tylko i wyłącznie, gdy są całkowicie suche (nawet kilka godzin po ich umyciu), aby nie uszkodzić ich struktury. Co więcej musimy pamiętać o ich bardzo dokładnym rozczesaniu, aby prostownica nie ciągnęła, nie łamała i nie przygniatała włosów.

4. Rezygnacja ze stosowania kosmetyków termoochronnych

Nawet jeśli ustawiamy najniższą temperaturę na prostownicy osłonka włosa jest narażona na uszkodzenie. Dlatego należy zawsze stosować kosmetyki ochronne przed prostowaniem.