Jakie są objawy suchej skóry?

Suchość skóry to niedogodność na którą skarży się połowa osób, które zgłaszają się do dermatologa. Przesuszone miejsca pojawiają się w dowolnym miejscu na ciele, ale ich najczęstsze obszary występowania to: twarz, ręce, łokcie, stopy i golenie. Suchy naskórek staje się szorstki, napięty, łuszczy się i swędzi, co utrudnia normalne funkcjonowanie. Skóra może też zacząć pękać i w wówczas z pewnością pojawi się ból i stan zapalny. Stajemy się wtedy wrażliwsi na dotyk, mamy większą tendencję do infekcji skórnych, a nasz naskórek jest bardziej narażony na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego, co może spowodować jego przedwczesne starzenie się.

Dlaczego skóra się przesusza?

Bariera ochronna jaką posiada nasza skóra nie oznacza tego, że nie jest ona narażona na wpływ czynników zewnętrznych jak, i wewnętrznych. Istnieje wiele przyczyn doprowadzających do pogorszenia się nawodnienia naskórka, które mają związek z wpływami środowiska, niewłaściwą pielęgnacją ciała oraz różnymi schorzeniami.

Czynniki zewnętrzne powodują upośledzenie naturalnej funkcji bariery skóry, sprawiając, że naskórek zostaje szybciej pozbawiony wilgoci. Do niesprzyjających uwarunkowań środowiskowych należy kontakt z gorącym, suchym i zimnym powietrzem a także zmiana pór roku. Objawy suchej skóry często nasilają się bowiem zimą oraz latem. Warto także pamiętać też o tym, że ciało i twarz są ciągle narażone na promieniowanie UV co przyczynia się do starzenia skóry a z wiekiem staje się ona bardziej przesuszona.

Często suchość naskórka idzie w parze z jego wrażliwością nawet wtedy kiedy jest dobrze nawodniony. Osoby mające przesuszoną i delikatną skórą powinny więc unikać kosmetyków do pielęgnacji, które zawierają sztuczne perfumowane zapachy czy barwniki. Nie należy też używać silnych mydeł które zaburzają naturalny płaszcz lipidowy, ani brać gorących pryszniców czy kąpieli.

Innym powodem przesuszonego naskórka jest występowanie niektórych genetycznych schorzeń takich jak łuszczyca, cukrzyca, rybia łuska lub atopowe zapalenie skóry które przyczyniają się do pogorszenia stanu naskórka. Charakterystyczne objawy tych chorób to zazwyczaj: zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się ciała i twarzy. 

Na wygląd skóry i jej nawodnienie mogą mieć także wpływ hormony takie jak estrogen i testosteron. Ich zaniżony poziom w organizmie przekłada się na wygląd naskórka np. w czasie ciąży czy menopauzy kiedy dochodzi do zmian hormonalnych.

Ostatnią ważną kwestią do której często wiele osób nie przywiązuje uwagi jest dieta, która powinna być bogata w wiele składników odżywczych np. w witaminy i kwasy tłuszczowe.

Istnieje jednak wiele wewnętrznych i zewnętrznych metod radzenia sobie z problemem nadmiernie przesuszonego naskórka. Jak poradzić sobie z suchą skórą? Wypróbuj 5 skutecznych sposobów

Zobacz też: Cienie pod oczami – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?