Jak pomóc dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami? 

Nie ma złych emocji. Nie ma także dobrych. Emocje po prostu istnieją i należy je traktować jak informację o naszych potrzebach. Według Daniela Golemana, amerykańskiego psychologa - osiągnięcie sukcesu w życiu aż w 80% zależy właśnie od umiejętności zarządzania emocjami a tylko 20% od intelektu. W momencie, w którym staliśmy się rodzicami to na nas zaczął spoczywać obowiązek przekazania dzieciom sposobów radzenia sobie z nimi. W jaki sposób zatem pomóc maluchowi poradzić sobie z emocjami, a zwłaszcza tymi, które mogą powodować u niego dyskomfort?

Dziecięce emocje są ważne

Emocje u dzieci charakteryzują się dużą spontanicznością i ekspresją. - Dzieci nie potrafią udawać - są szczere i nie przejmują się opinią innych, przeżywając je całym sobą”. Co istotne - często im silniej demonstrują daną emocję, tym bardziej potrzebują wsparcia rodzica - tłumaczy terapeuta Dorota Ben z Mentaris. Dla przykładu - histeria, krzyk to informacja Mamo! Tato! Pomóż mi, bo nie radzę sobie z tym, co w tej chwili czuję”. Jak dalej taka sytuacja może się potoczyć? To zależy tylko i wyłącznie od reakcji rodzica.

Jeśli chcecie poczynić kroki i pomóc dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami, w galerii znajdziecie podpowiedź. Jedno jest pewne proces nauki radzenia sobie z trudnymi emocjami przez dziecko wymaga czasu i cierpliwości.