Zniszczone włosy – jak je odbudować?

Każda z nas ma lepsze i gorsze momenty jeśli chodzi o pielęgnację. Czasem wystarczy umyć włosy zwykłym szamponem i wysuszyć, by uzyskać efekt jak z okładki. Czasem jednak nawet mimo naszych starań, włosy wciąż są suche, łamliwe i matowe. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest czytanie samych etykiet na kosmetykach. Producenci obiecują nam złote góry, a my w desperacji zaczynamy wierzyć, że kolejny kosmetyk sprawi, że nasze problemy się rozwiążą. Aby nie dać się zwieść marketingowi, powinnaś zacząć od podstaw. Zanim pobiegniesz do sklepu po nowe produkty, zapoznaj się z ogólnymi zasadami świadomej pielęgnacji. 
Znaj potrzeby swoich włosów. Nigdy nie znajdziesz idealnych kosmetyków dla siebie, jeśli nie będziesz wiedziała, czego właściwie szukasz. Wykonaj test porowatości i staraj się odpowiedzieć na potrzeby swoich kosmyków.

Zwracaj uwagę na szczegóły. Niektóre z opisanych poniżej rytuałów mogą wydawać się na początku dziwne, docenisz je jednak, gdy zobaczysz efekty.
Bądź regularna i cierpliwa. Niekiedy w przypadku dobrze dobranej pielęgnacji, efekty mogą być widoczne już po jednym domowym SPA. Jeśli jednak chcesz, aby zostały z Tobą na dłużej musisz liczyć się z tym, że będą kosztowały Cię nieco czasu.

Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na regenerację zniszczonych włosów. 

Suche włosy: jak je nawilżyć?

Nawilżenie suchych włosów to podstawa. Humektanty, czyli składniki nawilżające to higroskopijne substancje, które mają zdolność absorbowania i wiązania cząsteczek wody z otoczeniem. Oznacza to tyle, że dosłownie wprowadzą wilgoć do naszego włosa, co w efekcie skutkuje poprawą jego kondycji i zwiększeniem elastyczności. Właśnie dlatego maska humektantowa powinna być pierwszą rzeczą, po jaką sięgają osoby o suchych włosach. 

Aby mieć pewność, że spełni swoje zadanie, szukaj w niej takich składników jak: 

  • aloes;
  • miód;
  • kwas mlekowy;
  • piroglutaminian sodowy;
  • glikol propylenowy i inne alkohole tłuszczowe;
  • kwas hialuronowy;
  • gliceryna;
  • mocznik;
  • panthenol;
  • sorbitol;
  • fruktoza;
  • lecytyna.

Botoks na włosy: czy to działa?

Botoks na włosy to profesjonalny zabieg fryzjerski, który ma za zadanie zapewnić nam natychmiastową poprawę kondycji naszych kosmyków. Polega na wtłaczaniu składników odżywczych, jak kolagen czy kwas hialuronowy, w ubytki między korą, a otoczką włosa. Już po jednorazowym zabiegu włosy stają się sypkie, gładkie i lśniące. Są miękkie w dotyku, nie plączą się i o wiele łatwiej rozczesują. 

Wykonanie botoxu na włosy zajmuje zazwyczaj od 40 minut do godziny. Efekt utrzymuje się średnio około 3 tygodni. Cena jednorazowego zabiegu to około 100 -150 zł. Wśród profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych jest on więc jednym z najtańszych.

Zobacz także:

Jak odżywić włosy po farbowaniu?

Suche i zniszczone włosy po farbie to zmora wielu z nas, zwłaszcza tych, które skusiły się na jaśniejszy kolor. Często farbowanie, którego nie mogłyśmy się doczekać, kończy się płaczem i obcięciem połowy włosów. Jest jednak sposób, aby tego uniknąć. Jednym ze sprawdzonych i niezawodnych trików na niemal natychmiastową poprawę kondycji włosów jest olejowanie. Co powinnaś o nim wiedzieć zanim zaczniesz? 

Przede wszystkim musisz posiadać olej, który dopasowany będzie do porowatości Twoich włosów. W przeciwnym razie możesz sprawić, że będą wyglądały jeszcze gorzej. Druga rada zdecydowanie nie jest sztywną regułą, jednak dobrze sprawdza się u większości ludzi. Chodzi o tak zwane “olejowanie na podkład”, czyli nawilżenie włosów przed nałożeniem na nie oleju. Możesz zrobić to z pomocą żelu aloesowego, glutka z siemienia lnianego, odżywki humektantowej, a nawet zwykłej wody z cukrem, miodem lub syropem z agawy. Olej nakładamy dopiero na wilgotne włosy i delikatnie rozczesujemy. Włosy możemy związać, schować pod ręcznik lub czapkę - wszystko zależy od tego, co lepiej sprawdza się w Waszym wypadku. Następnie myjemy włosy z pomocą odżywki, tak zwaną metodą OMO. 

Dlaczego olejowanie jest tak skuteczne? Olej jest emolientem, czyli substancją, która stanowić powinna bazę kosmetyków do pielęgnacji włosów. Zamyka nawilżenie wewnątrz włosa, sprawia że jego struktura wygładza się, dzięki czemu nasze kosmyki stają się gładsze i bardziej lśniące. Regularne olejowanie zwiększa też odporność włosów na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo ograniczona zostaje ilość wody odparowującej z włosa.

Jak odbudować włosy? Diabeł tkwi w szczegółach

Odbudowa włosów powinna polegać nie tylko na nakładaniu na nie odpowiednich kosmetyków, ale również na zmianie nawyków, które towarzyszą nam podczas mycia głowy. Doświadczone włosomaniaczki podkreślają, jak istotne są małe zmiany w pielęgnacji, które dać mogą ogromne efekty. Choć na początku dla wielu osób wygląda to na przesadę, to szybko przekonasz się, że te drobne zmiany, robią ogromną różnicę.

Podczas mycia włosów zamiast wylewać sobie szampon bezpośrednio na głowę, wlej go do kubeczka, mocno rozpień i umyj włosy za pomocą powstałej w ten sposób piany. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że klasyczny szampon jest koncentratem, dlatego użycie go w wysokim stężeniu, może prowadzić do podrażnień i przesuszenia. Zwróć też uwagę, żeby nakładać go wyłącznie na skórę głowy. Włosom na długości w zupełności wystarczy ściekająca piana. Pamiętaj - nawet najdelikatniejszy szampon będzie w pierwszej kolejności detergentem, który ma rozpuścić tłuszcz i zanieczyszczenia. Mycie nim włosów na długości to prosta droga do przesuszenia. 

Następnie nałóż na włosy odżywkę. Pamiętaj, aby nałożyć ją na kosmyki zgodnie z kierunkiem łusek włosa, czyli do dołu. Weź swoją ulubioną szczotkę i delikatnie rozczesz mokre włosy. Ten zabieg sprawi, że każdy włos otrzyma swoją porcję odżywki, a dodatkowo rozczesanie ich po myciu będzie o wiele prostsze.

Na koniec, gdy włosy są już czyste, weź starą bawełnianą koszulkę i zawiń w nią mokre kosmyki. Klasyczny ręcznik, choć wygląda niewinnie, to w zauważalny sposób podnosi łuski włosów, zwłaszcza przy intensywnym pocieraniu. Użycie bawełny za to pięknie je wygładzi. 

Jak uratować zniszczone włosy?

Jeśli udało się wam już dobrać sobie idealny olej i odżywkę do włosów, odwiedziłyście fryzjera i zmieniłyście swoje nawyki pielęgnacyjne, to pozostaje jeszcze jedna kwestia. O włosy należy dbać również od wewnątrz. Efekty co prawda nie będą tak błyskawicznie, jak w przypadku botoxu, jednak również zmiany w diecie są niezbędne, jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami.  Oprócz zrównoważonej diety bogatej w warzywa i zdrowe kwasy tłuszczowe, pamiętajmy też o ziołach. Nic tak nie sprzyja włosom, jak skrzyp i pokrzywa. Polecamy pić je wymiennie ze sobą, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Oprócz tego, sprawdzonym babcinym sposobem na bujną czuprynę, jest picie drożdży. Jeśli jesteście ciekawa, dlaczego i jak przygotować taki napój, szczegóły wyjaśniamy poniżej.