Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy, żeby pasowała? Dobranie cięcia i odpowiednie wystylizowanie włosów to połowa sukcesu. Równie istotny jest kolor włosów – o ile farbowanie nie powinno sprawiać kłopotów, o tyle z rozjaśnianiem nie zawsze jest tak łatwo. Żółte włosy po rozjaśnianiu to jeden z najczęstszych problemów – sprawdź, jak sobie z nimi poradzić i co zrobić, aby zafarbowane włosy wyglądy perfekcyjnie.

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? Podstawowe zasady

Zanim zaczniesz dobierać fryzurę do kształtu twarzy, musisz... rozpoznać swój kształt twarzy. Niektórym wydaje się to oczywiste, innym jednak może sprawiać kłopoty.

Co zrobić, żeby określić kształt twarzy?

 1. Zepnij włosy tak, aby nie zasłaniały konturów twarzy.
 2. Zrób sobie zdjęcie na wprost.
 3. Spróbuj je porównać do przykładowych zdjęć kształtu twarzy.

Po co robić zdjęcie? Wówczas określenie kształtu może być prostsze niż podczas zwykłego spojrzenia w lustro. Możesz nawet spróbować obrysować kontur twarzy na zdjęciu.

Wciąż nie jesteś pewna? Druga metoda jest bardziej precyzyjna. Zmierz szerokości swojej twarzy w trzech miejscach – na wysokości czoła, polików i żuchwy.

Jeśli wymiary są do siebie podobne czy nawet takie same – twoja twarz jest owalna lub okrągła. Masz mocno zarysowaną żuchwę? Możliwe, że masz do czynienia z kwadratowym kształtem.

Jeśli wymiary są coraz mniejsze – twoja twarz jest trójkątna lub ma kształt serca.

Kształt twarzy a fryzura

Po co dobierać fryzurę do kształtu twarzy? Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu fryzury możemy optycznie skorygować kontur twarzy – w razie potrzeby wysmuklić buzie, podkreślić rysy lub je zaokrąglić.

Zobacz także:

Pamiętaj jednak, że to, jaka fryzura pasuje do jakiej twarzy, nie jest wolne od wyjątków, a zaproponowane przez nas cięcia to tylko sugestie. Może się okazać, że nawet teoretycznie niepasujące fryzury będą świetnie wyglądać. Dlatego przed ostateczną decyzją, warto skonsultować się z zaufanym fryzjerem – specjalista indywidualnie spróbuje dobrać najodpowiedniejszą fryzurę.

Grzywka

Nie tylko na bok i na prosto – obecnie w trendach można wyróżnić kilka różnych rodzajów grzywek. Oczywiście, nie będą pasować każdemu, ale dobór odpowiedniego rodzaju grzywki może znacząco wpłynąć na kształt twarzy i poprawić wygląd fryzury – warto wziąć to pod uwagę przed kolejną metamorfozą.

Jednocześnie nie zapominaj, że gęsta grzywka może negatywnie wpłynąć na stan skóry na czole i sprzyjać powstawaniu trądziku. Jeśli masz z nim problemy, lepiej zrezygnuj z grzywki.

Kondycja włosów

Nawet najlepiej ścięte włosy nie będą wyglądać zachwycająco, jeśli będą w opłakanym stanie. Zwróć uwagę na to, jak wygląda pielęgnacja włosów falowanych czy, jak często można farbować włosy, aby ich nie zniszczyć. Zdrowe, odżywione włosy mogą wyglądać dobrze nawet w najprostszej fryzurze.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Fryzury dla twarzy owalnej

Cechy twarzy owalnej:

 • broda delikatnie zaokrąglona,
 • lekko zaznaczone kości policzkowe,
 • optymalne osadzenie czoła.

Polecane fryzury

Jak dobrać fryzurę do twarzy owalnej? Okazuje się, że jest to wyjątkowo proste. Do owalnego kształtu twarzy pasują właściwie wszystkie fryzury i cięcia. Nie ma żadnych ograniczeń – zarówno krótkie fryzury, jak i dłuższe włosy będą wyglądać świetnie. Czoło, które nie jest ani zbyt wysoko osadzone, ani zbyt nisko, dobrze współgra z każdym rodzajem grzywki.

Czego unikać?

Jedyna fryzura, która jest rzadziej polecana, zwłaszcza w przypadku włosów pozbawionych objętości, to proste cięcie z przedziałkiem na środku. Jeśli więc zastanawiasz się, jak dobrać fryzurę dla owalnej twarzy i cienkich włosów, zrezygnuj z tej opcji – zamiast tego postaw na cieniowanie.

Rzadko poleca się też krótkie, męskie fryzury czy asymetryczne cięcia, jednak może się okazać, że do idealnie owalnej twarzy także będą świetnie pasować.

Fryzury dla twarzy pociągłej

Cechy twarzy pociągłej:

 • wysokie czoło,
 • dłuższa broda,
 • twarz niezbyt szeroka.

Polecane fryzury

Jak dobrać fryzurę do szczupłej twarzy? Osoby o pociągłej twarzy często chcą zasłonić wyższe czoło – świetnie będą wyglądać z dłuższymi grzywkami, również bardzo modnymi see-through bangs. Sprawdzi się także półdługi bob.

Problemem może być nie tylko dobranie odpowiedniego cięcia, ale też to, jak dopasować fryzurę do twarzy – odpowiednia stylizacja włosów nie jest bez znaczenia. W przypadku twarzy pociągłej, świetnym pomysłem będą fale i loki. Jeśli na co dzień masz proste włosy, spróbuj nadać im objętości i lekko podkręcić włosy – sprawdź, jak robić loki prostownicą.

Czego unikać?

Do pociągłej twarzy dobrze dopasować cieniowane fryzury – powinny wyglądać lepiej od włosów ściętych na prosto. Gładkie, pozbawione objętości i grzywki fryzury nie sprawdzą się.

W przypadku mocno uwydatnionego podbródka, poleca się unikać krótkich włosów – zwłaszcza fryzury, które kończą się na linii podbródka mogłyby dodatkowo go podkreślić.

Fryzury dla twarzy kwadratowej

Cechy kwadratowej, prostokątnej twarzy:

 • szerokie czoło,
 • szeroka szczęka, żuchwa wyraźnie zarysowana,
 • linia włosów przypomina kwadrat.

Polecane fryzury

Przede wszystkim kwadratową twarz można rozpoznać po wyrazistych, mocniej zarysowanych rysach twarzy. Pasują do nich asymetryczne cięcia – może się okazać, że taka nietypowa, oryginalna fryzura doskonale współgra z kwadratową twarzą. Jeśli jednak chcesz nieco załagodzić rysy, postaw na loki oraz fryzury, w których włosy okalają boki twarzy – mogą do ciebie pasować pazurki.

Fryzury z dłuższym tyłem, przedziałek na boku, dłuższa grzywka – to wszystko powinno pasować do kwadratowego kształtu twarzy. Nie musisz wystrzegać się wysokich upięć, świetnie będziesz wyglądać w dłuższych włosach.

Czego unikać?

Lepiej zrezygnować z prostych, przylegających do twarzy włosów oraz krótkich fryzur – zwłaszcza cięć kończących się przy brodzie, co optycznie poszerzałoby linię żuchwy.

Rzadko poleca się grzywkę ściętą na prosto oraz fryzury na pazia.

Fryzury dla twarzy okrągłej

Cechy okrągłej twarzy:

 • linia włosów jest zaokrąglona,
 • podbródek krótki,
 • niezarysowane, pełne policzki,
 • szerokość i długość twarzy jest zbliżona.

Polecane fryzury

Posiadaczki okrągłej twarzy często starają się ją wyszczuplić odpowiednią fryzurą. Poleca się fryzury, w których włosy lekko opadają na boki twarzy. Do okrągłego kształtu będą też pasować grzywki na bok i cieniowanie fryzury. Uważaj jednak, aby cieniowanie nie było za bardzo skupione na czubku – to sprawi, że buzia może dodatkowo wydawać się powiększona.

Jeśli lubisz krótkie włosy, spróbuj mocniejsze cięcie połączyć z grzywką na bok fryzura w stylu pixie powinna pasować!

Czego unikać?

Raczej wystrzygaj się grzywek na prosto oraz krótkich włosów bez grzywki – przede wszystkim takich fryzur, które kończą się na wysokości policzków. To sprawi, że włosy optycznie je uwypuklą.

W przypadku okrągłej twarzy klasyczny bob także może się nie sprawdzić.

Fryzury dla twarzy trójkątnej

Cechy twarzy trójkątnej:

 • szerokie czoło,
 • wąska szczęka, niewielki podbródek,
 • kontur twarzy przypomina kształt serca.

Polecane fryzury

Wiele fryzur będzie pasowało do twarzy trójkątnej – włosy długie i półdługie, loki oraz fantazyjne fale powinny wyglądać świetnie. Podobnie jak grzywki. Posiadaczki twarzy w kształcie serca powinny wyglądać dobrze właściwie w każdym rodzaju grzywki – zarówno popularna curtain bags, jak klasyczna grzywka na prosto świetnie podkreślą rysy twarzy.

Jeśli zależy ci na poszerzeniu dolnych partii twarzy, zetnij włosy na krótkiego boba.

Czego unikać?

W przypadku fryzur na wyjątkowe uroczystości, takie jak wesele, zrezygnuj z wysokich upięć. Twoja twarz dodatkowo zostanie wydłużona. Aby załagodzić efekt, możesz wypuścić luźno kilka kosmyków, które optycznie zaokrąglą twarz.

Bardzo krótkie fryzury również mogą zaburzać proporcje i uwydatniać wyrazisty podbródek.