Czy codzienne uprawianie seksu zwiększa szansę na płodność?

Niepłodność to coraz częstszy problem wśród par na całym świecie. W Polsce już od lat, lawinowo rośnie liczba par, które bezskutecznie starają się o dziecko. Kłopoty z płodnością w Polsce ma co szósta, a być może już co piąta para w wieku rozrodczym – alarmują specjaliści. Według WHO problem ten dotyczy 10-12 proc. populacji w krajach najbardziej uprzemysłowionych.

Pary starające się o dziecko poszukują różnych informacji i metod, jak skutecznie zajść w ciążę. Doktorr Zahera Merhi, dyrektor ds. Badań i rozwoju technologii in vitro w New Hope Fertility Center, która była gościem podcastu "Mom Brain", podpowiada sposoby na zajście w ciążę, którymi dzieli się ze swoimi pacjentkami. Wyjaśnia również, kiedy mówimy już o problemie bezpłodności:

Jeśli para uprawia seks bez zabezpieczenia przez rok, a kobieta nie zajdzie w ciążę lub jeśli kobieta ma powyżej 35 lat i uprawiała seks przez sześć miesięcy bez zabezpieczenia i nie zachodzi w ciążę, to jest to bezpłodność.

Ekspert dodaje, że mówiąc o seksie ma na myśli "seks uprawiany dwa lub trzy razy w tygodniu, nie raz w miesiącu, ale też nie codziennie".

I właśnie to ostatnie zagadnienie najbardziej zainteresowało prowadzącą Daphne Oz, która zapytała: "Dlaczego nie codziennie?"

Plemnik żyje w ciele kobiety przez trzy dni, więc jeśli kobieta uprawia seks raz na trzy dni, powinno być OK. Najbardziej płodne okno to jeden do dwóch dni przed owulacją. Jeśli kobieta ma 28 dni w swoim cyklu, owuluje w środku 14 dnia. Jeśli uprawia seks w dniu 12 i 13, są to najważniejsze dni. Powodem jest to, że dzień po owulacji Twoje szanse na zajście w ciążę są zerowe - jajko zniknęło - tłumaczy Merghi.

Przeczytaj również: Dni płodne: jak je obliczyć? I skąd wiadomo, że właśnie trwają?

Czy zatem uprawianie seksu codziennie przez trzy dni poprzedzające owulację jest pomocne czy wręcz przeciwnie?

Myślę, że codzienny seks może powodować stres. Wielu mężczyzn zdradza mi, że to dla nich zbyt duży stres i nie mogą wtedy normalnie funkcjonować. Chcą, żeby to była przyjemność, a nie obowiązek - dodaje ekspert.

A co Wy myślicie na ten temat? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

To cię może zainteresuje: „Przez 7 lat nie miałam okresu”. Modelka Romee Strijd cierpi na PCOS i właśnie udało jej się zajść w ciążę