Ubraniowy kod

Strój w pracy często wpływa na to, w jaki sposób jesteśmy oceniani przez innych. I tak ubierając się:

- Zbyt prowokująco - w bluzki z głębokimi dekoltami, przezroczystości, obcisłe spódniczki, dużą ilość biżuterii - narażasz się na podejrzenia, że zrobisz wszystko, aby tylko znaleźć się w centrum zainteresowania lub... że w ten sposób rekompensujesz brak swoich umiejętności zawodowych. Możliwe też, że ktoś weźmie cię za przebojową kokietkę albo desperatkę szukającą męża. Dlatego wyzywające stroje lepiej zostawić na randki lub imprezy.

- Za bardzo na luzie - w dżinsy, powyciągane swetry, adidasy - możesz sprawiać wrażenie osoby niechlujnej, nieuporządkowanej i leniwej, której lepiej nie powierzać odpowiedzialnych zadań. Bywa też, że tak ubierającej się osobie przykleja się łatkę wiecznej kontestatorki. Pamiętaj więc, iż nonszalancki styl ubierania lepszy jest na weekend.

- Zbyt skromnie - w surową marynarkę, tę samą od lat spódnicę... Niewykluczone, że będziesz odbierana jako konserwatywna, zakompleksiona szara myszka, która nade wszystko chce pozostawać w cieniu. Możesz być nawet posądzona o brak kreatywności, a to jest już poważny zarzut. Warto zatem ubarwić swój stroj jakimś supermodnym akcentem.

Black&White
Prosta sukienka o bezpiecznej długości do kolan (Leo Lazzi, 359 zł) uszyta jest z tkaniny w oryginalny deseń.

Z tego samego materiału jest też rozkloszowana spódnica (Leo Lazzi, 209 zł). Możesz ją połączyć z satynową bluzeczką (Molton, 259 zł) i zamiast żakietu moherowym swetrem (Linear, 159 zł).

Dyskretna kobiecość
Szary garnitur? jak z męskiej szafy, ale w całkowicie damskim wydaniu (Marks&Spencer, marynarka, 280 zł, spodnie, 220 zł). Wystarczy dodać do niego czerwoną bluzeczkę z białą koronkową wstawką (Marks&Spencer, 140 zł) i eleganckie szpilki (Nine West, 239 zł), aby nabrał odrobiny stosownej pikanterii.

Szyk szarości
Stroje do pracy wcale nie muszą być nudne. Surowy kostium z szarej wełny (Kędziorek, marynarka, 399 zł, spódnica, 369 zł) nabiera kobiecości dzięki delikatnejfalbance. Skromny sweterek ozdabiają połyskujące przy dekolcie dżety (Marks&Spencer, 220 zł), a spódniczkę ożywiają fantazyjne kliny i
rąbek koronkowej halki (Leo Lazzi, 325 zł). Takim kompletom świeżości doda tradycyjna bluzka (Linear, 129 zł) lub golf (Monnari, 159 zł) w rozświetlającej bieli.

Czar klasyki
Tradycyjny czarny garnitur (Marks&Spencer, marynarka, 320 zł, spodnie, 280 zł) skomponuj ze śnieżnobiałą koszulą ozdobioną delikatną broszką (Marks
&Spencer, 180 zł). Kremowy żakiet szykownie zaś będzie wyglądał z czarną bluzką (Simple, 229 zł). Takie kontrastowe zestawienia zawsze  sprawdzają się w biurze!

Wyrafinowana harmonia
Jeżeli garnitur czy kostium kojarzy ci się ze sztywnym mundurkiem, sięgnij po stroje mniej zobowiązujące, ale równie eleganckie. Może to być np. biały elastyczny golf (Simple, 200 zł) z czarnymi spodniami (Marks&Spencer, 240 zł). Stylowym rozwiązaniem jest też sukienka typu princeska (Simple, wzór), która stanowi świetną bazę do tworzenia rozmaitych kombinacji. Dobrze wygląda np. z klasyczną białą koszulą (Linear, 139 zł), bluzką czy pulowerem.

Do sesji wykorzystano meble firm: KJK, Kielce, ul. Górna 20, tel./faks 0-41 343 22 26, 343 22 27; www.kjk.com.pl; Nowy Styl, Kraków, ul. Radzikowskiego 121, cent. tel. 0-12 639 86 00, infolinia 0 801 177 291; www.nowystyl.com Do sesji wykorzystano rajstopy firm: Gatta i Veneziana.

Zdjęcia: Tomek Pisiński; stylizacja: Anna Andrzejczyk; makijaż: Grzegorz Kasperski; fryzury: Remik