Wybór imienia dla kota to nie jest prosta sprawa. Koty mają różne charaktery, temperamenty, przyzwyczajenia. Zanim zdecydujemy się na oryginalne imię dla kota warto chwilę poobserwować naszego kota, bo czasami imię aż samo się narzuca:) Można wybierać imię ze względu na kolor, jakiś znak szczególny, albo zachowanie, np. gdy lubi się chować można mu dać imię "Schowek", a gdy lubi siedzieć na oknie "Marzyciel" albo "Okiennik". To od Was zależy, co podpowie Wam wyobraźnia.

Wśród naszych propozycji znajdziecie pomysły na imię dla czarnego kota, imię dla rudego kota, imię dla kotki i dla kocura. Znajdziecie też śmieszne imię dla kota. Ale to od Was zależy, jak ostatecznie nazwiecie swojego kota.

Jeśli jednak nie macie weny twórczej, skorzystajcie z naszego zestawienia. Mamy tu podział zarówno na imię dla kotki jak i dla kota.

Imię dla kota - żeńskie

Top 10 najpopularniejszych imion dla kotki:

 1. Perełka
 2. Łatka
 3. Kitka
 4. Lola
 5. Mania
 6. Pusia
 7. Kropka
 8. Miska
 9. Zuzia
 10. Kicia

Nasze propozycje - imię dla kotki:

Afera
Alfa
Amber
Ami
Aria
Asina
Aszka
Bajka
Berba
Bianka
Blusia
Burka
Cętka
Czu-Czu
Dasza
Draska
Drapka
Duska
Fama
Felka
Figa
Flaga
Formalina
Fraszka
Fuga
Gapcia
Gapi
Gilda
Holly
Hopka
Inka
Ika
Kajka
Kajzerka
Kawka
Kiara
Kira
Kluska
Koko
Kometa
Ktosia
Lola
Lula
Łajza
Łatka
Martini
Mieta
Mojra
Molly
Neska
Nitka
Nuka
Psotka
Rasta
Runia
Słomka
Spacja
Szantal
Tasza
Tupcia
Yoko

Zobacz też:

Jak się liczy wiek kota? Sprawdź, ile ludzkich lat ma twój kot! ->>

Zobacz także:

Ciekawostki o kotach - 30 faktów, które mogą Cię zaskoczyć ->>

Imię dla kota - męskie

Top 10 najpopularniejszych imion dla kota:

 1. Łatek
 2. Tofik
 3. Rudy
 4. Leon
 5. Maciek
 6. Filemon
 7. Borys
 8. Felek
 9. Maniek
 10. Mruczek

Nasze propozycje imion dla kota:

Alergen
Apacz
Armani
Avator
Bari
Barnaba
Baron
Basza
Bingo
Bion
Boczek
Bono
Boogie
Brutus
Cynamon
Cętek
Cosiek
Czart
Danio
Dekiel
Demon
Drapek
Enter
Fakir
Falset
Faworek
Figaro
Figiel
Fokus
Fuks
Gibuś
Gizmo
Hektor
Heros
Hunter
Imbir
Juko
Kaszmir
Kąsek
Kiwi
Kłopotek
Leniek
Logan
Łajza
Łazik
Mars
Mofin
Mozart
Mundek
Nelson
Ognik
Omega
Orion
Pacek
Pafi
Pimpek
Precel
Przekot
Ptyś
Roki
Rufio
Rufus
Rudzik
Salem
Sinus
Tito
Trufel
Tuczek
Tutuś
Tycjan
Tygrys
Zacier
Zbój

Kocie charaktery

Te niezależne z natury stworzenia odzwierciedlają i czasem przejmują cechy swoich opiekunów, zwłaszcza ich ekstrawertyczność, neurotyczność lub stabilność emocjonalną. Przeprowadzone przez dr Lauren Finka z University of Lincoln badania (3)  udowadniają, że choć europejskie koty mają wiele charakterów, to wśród nich można wyróżnić pięć podstawowych typów. Na osobowość kota wpływają nie tylko jego geny, ale również cechy nabyte w trakcie jego rozwoju oraz wychowanie. Podobnie jak u ludzi, istnieją różnice osobowościach, które można podzielić na pięć typów:

Kot - cień opiekuna
Ten typ kota chodzi krok w krok za swoim ludzkim towarzyszem. Gdzie człowiek, tam i kot. Łasi się i zawsze gotowy zwinąć się w kłębek na jego kolanach lub przysiąść na stopach. Jest niezwykle towarzyski i uwielbia pieszczoty. Dobrze mu w domu pełnym bliskich mu ludzi.

Kot - myśliwy
To kot, który pamięta, że jego przodkowie nie mieszkali z ludźmi, a pożywienie zdobywali na łowach. Jest zdecydowanym samotnikiem. Lubi się zaczaić i znienacka zaatakować zabawkę. Gdy tylko ma okazję, wyrusza na prawdziwe polowanie poza domem, a swoimi zdobyczami lubi chwalić się opiekunowi. Niestety kot myśliwy nie odczuwa lęku przed wysokością i jest gotowy zapolować z balkonu na gołębie. Dlatego trzeba na niego uważać, by nie zrobił sobie krzywdy.

Kot – miłośnik swojego gatunku
Typ miłośnika kociego gatunku najlepiej odnajduje się wśród swoich pobratymców. Uwielbia zabawy z innymi kotami. Chętnie wyświadcza im przysługi, biorąc udział w ich codziennych zabiegach higienicznych. Przedstawiciele tego typu najlepiej czują się w  w domach, w których jest inny kot… lub pies.

Kot - wrażliwiec
Wrażliwiec jest delikatny i strachliwy. To typ nieśmiały i często słabo zsocjalizowany. Nie lubi zmian, hałasu i zamieszania. Będzie szczęśliwy w domu, w którym nie ma małych dzieci i głośnych spotkań towarzyskich. Nie przepada też za obcymi, zwłaszcza tymi, którzy bez pozwolenia chcieliby okazać mu czułość.

Kot - ciekawy świata
Tego wszędobylskiego czworonoga nigdy nie zabraknie tam, gdzie coś się dzieje. Nowe bodźce to jego żywioł. Jest zawsze spragniony wrażeń. Gdy dzwoni dzwonek, on jest pierwszy przy drzwiach. Znajdziesz go w niespodziewanych miejscach – musi na własną rękę wszystko zbadać i obwąchać. Kot obdarzony taką osobowością bywa często kocim terapeutą podczas felinoterapii.