1. Odtłuść i wygładź płytkę paznokcia

Żeby lakier dobrze trzymał się na paznokciu, płytka musi być sucha i odtłuszczona. Pozostałości kremu do rąk, kosmetyków, czy czegokolwiek co tłuste, usuń specjalnym cleanerem, lub nawet zwykłym zmywaczem do paznokci. Lakier nie lubi też chropowatych powierzchni, dlatego przed pomalowaniem paznokci, wypoleruj je bloczkiem, który jest delikatniejszy od pilnika, ale skutecznie wygładzi płytkę ze wszystkich mikroskopijnych "zadziorków". 

2. Unikaj długiego kontaktu z wodą 

Moczenie pomalowanych paznokci rozmiękcza je i sprawia, że manicure może odpryskiwać. Unikanie wody jest oczywiście niemożliwe, dlatego radzimy chronić dłonie podczas codziennych, domowych zajęć. Zainwestuj w porządne, gumowe lub nitrylowe rękawiczki, w których będziesz mogła zmyć nawet górę naczyń (brzmi wspaniale, wiemy) bez obawy o manicure. 

3. Zawsze nakładaj top coat na paznokcie

Skończony manicure, to tylko taki pokryty top coatem, no chyba że nie zależy Ci na jego trwałości. Top coat nie tylko nabłyszcza, ale utwardza płytkę, co czyni ją mniej podatną na wyginanie i odpryskiwanie lakieru. Dla przedłużenia trwałości manicure, nałóż na paznokcie dodatkową warstwę top coatu co dwa dni. 

4. Omijaj skórki

Przy malowaniu paznokci, uważaj na skórki! Lakier wchodzący na skórki sprawia, że cała jego warstwa może z czasem podnosić się i wpuszczać powietrze w przestrzeń między nim a płytką paznokcia. Powietrze w tym miejscu to gwarantowany odprysk lakieru, a jeśli nie - duża szansa na grzybicę paznokci spowodowaną dostawaniem się wody i powietrza pod warstwę lakieru.

5. Nakładaj cienkie warstwy lakieru 

Cieńsza warstwa lakieru wyschnie dokładniej i ciaśniej będzie przylegać do płytki. Nawet jeśli lakier którego używasz ma słabe krycie, powinnaś uzbroić się w cierpliwość i nałożyć kilka cienkich warstw, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Gruba warstwa lakieru na paznokciu jest o wiele bardziej podatna na odpryskiwanie i zrywanie.

6. Maluj brzeg paznokcia

Tzw. wolny brzeg paznokcia to jego część, która ma najwięcej kontaktu z różnymi przedmiotami. Co za tym idzie, jest najbardziej podatna na uszkodzenia i to od niej najczęściej zaczyna się niszczyć manicure. Stukanie w klawiaturę, nakładanie rajstop, czy milion innych, codziennych czynności stopniowo prowadzi do podważenia warstwy lakieru i powstania małej szczelinki między nią a płytką paznokcia. Później to już równia pochyła dla naszego manicure. Żeby uszczelnić to newralgiczne miejsce, pamiętaj o dokładnym pokryciu lakierem również brzegu paznokcia. 

7. Nie wstrząsaj lakieru przed malowaniem

Wiemy, że lakiery rozwarstwiają się i jeśli z jakiś powodów nie używałaś tego pięknego koloru przez dłuższy czas, powinnaś porządnie wymieszać zawartość buteleczki. Niestety potrząsanie nią, powoduje powstawania pęcherzyków powietrza, które chcąc uwolnić się z warstwy lakieru - powodują jego odpryskiwanie. Mamy na to sposób - żeby wymieszać lakier, roluj nim po płaskiej powierzchni. Rób to delikatnie i powtórz kilkanaście razy.