Celiakia
Dziecko chore na celiakię nie może jeść glutenu – jest to białko znajdujące się w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie.
Objawy: zwykle pojawiają się zaraz po wprowadzeniu do diety niemowlęcia produktów glutenowych. Malec traci apetyt, często robi obfite kupki, przestaje przybierać na wadze. To klasyczna postać celiakii – najczęściej diagnozuje się ją jeszcze w okresie niemowlęcym. Czasem jednak rozwija się tzw. celiakia ukryta (niema). Jej objawy są łagodniejsze, dlatego zdarza się, że długo pozostaje ona nierozpoznana. Objawy: dziecko jest marudne, płacze, niechętnie je, a gdy problem trwa dłużej, słabo przybiera na wadze.
Co zrobić: Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli będzie podejrzewał celiakię, zaleci stosowanie przez kilka tygodni diety polegającej na podawaniu wyłącznie takich produktów, które nie zawierają glutenu (np. Sinlac). Pamiętaj, że znajduje się on nie tylko w pieczywie, ale też w innych produktach, do których dodaje się mąkę lub skrobię – w parówkach, pasztetach, budyniach. Lekarz może zlecić badania. Jeśli potwierdzą one celiakię, malec będzie musiał pozostać na diecie bezglutenowej.

Rotawirus
Atakuje głównie wiosną i zimą. U dzieci wywołuje gwałtowną biegunkę i wymioty. Szczególnie narażone na zakażenie są dzieci między 6. tygodniem a 2. rokiem życia. Najbardziej narażone są niemowlęta, które mają starsze rodzeństwo przebywające w dużej grupie rówieśników – żłobku czy przedszkolu.
Objawy: Na początku dziecko zwykle ma gorączkę (ok. 38°C). Potem następują gwałtowne wymioty i biegunka – nawet ponad 10 kupek na dobę (są wodniste, zielonożółte, tryskające). Dziecko traci duże ilości płynów i elektrolitów, staje się słabe, apatyczne i ospałe.
Co robić: Dużo, dużo pić. Często, po kilka łyków. Płyny powinny być letnie (ciepłe mogą nasilać wymioty). Dbaj o pupę malca, gdyż przy biegunce bardzo łatwo o jej odparzenie. Niestety, jeżeli biegunka zamiast ustępować, nasila się, lub wystąpiły objawy odwodnienia (niepokój, brak elastyczności skóry, zapadające się ciemiączko) jak najszybciej jedźcie do lekarza. Jeśli malec ma wysoką temperaturę postaraj się zbić gorączkę – gdy wymiotuje, zrób to domowymi metodami (np. chłodne okłady). Często konieczne jest podanie kroplówki (w szpitalu), po której szybko następuje poprawa. Gdy lekarz podejrzewa zakażenie pasożytami, zleci badanie kału.

Alergia
Organizm malucha reaguje na niektóre pokarmy jak na intruzów – uruchamia układ odpornościowy, który zaczyna wytwarzać przeciwciała zwalczające dany alergen. Najczęściej uczula mleko krowie, białko jaja kurzego, truskawki, cielęcina. Malec może mieć suche plamy na skórze (atopowe zapalenie skóry), pokrzywkę, nudności, biegunkę.
Objawy: dziecko robi miękkie kupki lub przeciwnie – cierpi na zaparcia, boli je brzuch po zjedzeniu uczulającego dania.
Co robić: Najpierw wytropić winowajcę, a potem przez dłuższy czas nie podawać uczulającego dania.

Zaparcia
Najczęściej spowodowane jest niedoborem błonnika w diecie. Zaparcia mogą być też być konsekwencją niewłaściwego przygotowywania mieszanki (za dużo proszku, za mało wody).
Objawy: o problemie można mówić, gdy dziecko wydala twarde, zbite stolce, płacze przy robieniu kupki. Jeśli maluch wypróżnia się raz na 3–4 dni, ale bez trudu, nie ma mowy o zaparciach.
Co robić: Na pewno warto podawać mu dużo płynów i produkty bogate w błonnik (warzywa, owoce, kasze). W wyjątkowych przypadkach (skonsultuj to z lekarzem) zaaplikuj czopek glicerynowy lub posmaruj pupę wazeliną. Należy zadbać też o to, by smyk trochę więcej się poruszał, np. podczas zabawy na macie edukacyjnej. Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, wybieraj to, z dodatkiem probiotyków oraz prebiotyków. Takie produkty pomagają zapobiegać zaparciom.