Stare hasło: "Nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli" po setkach lat walki o równouprawnienie, stało się rzeczywistością. Kobiety, pomimo, że określane "słabszą płcią" są, odnoszą sukces we wszystkich dziedzinach, a powstanie takiego tytułu jak "Forbes Woman", jest przykładem naszej siły. Kiedy patrzymy na historię to wydaje się, że ten przełom był możliwy właśnie dzięki sile wspólnoty kobiet. Sile przyjaźni i łączeniu się wspaniałej energii kobiecej. Kiedy działamy razem wydajemy się niezwyciężone. Współczesna kobieta łączy wiele ról, a dzięki połączeniu serca i umysłu w każdej z ról sprawdzamy się idealnie. Matka, żona, córka, siostra, przyjaciółka, pracownik, szefowa, partnerka... cokolwiek podejmujemy potrafimy nie tylko dorównać mężczyznom, ale w wielu obszarach jesteśmy wręcz przez nich nie do zastąpienia. Nie dziwne, że tyle setek lat nie dopuszczano nas do piastowania wysokich stanowisk i "uderzałyśmy głową w szklany sufit".

Kobiety od zarania dziejów spędzały ze sobą czas i pielęgnowały swoją unikalną wspólnotę. Nasza opiekuńczość, troskliwość, wrażliwość oraz  wytrzymałość na ból to fundament naszej ogromnej siły psychicznej. Coraz więcej kobiet znajduje się na liście najbogatszych ludzi na świecie, zdobywa Noble i Oscary, a dziedziny naukowe do niedawna zarezerwowane dla mężczyzn, przejmowane są masowo przez kobiety i ich sukcesy.

Po setkach lat uciszania doszłyśmy do głosu. Jest on silny dzięki temu, że wspieramy się coraz bardziej i łączymy się. Są aktualnie oficjalnie 42 organizacje kobiece na Świecie. Mniejszych grup są tysiące. Dzięki milionom aktywistek udaje się tchnąć siłę w wiele projektów poświęconych wsparciu kobietom. Przykładem może być akcja zainicjowana przez "Sister's of Europe": #MeToo, czy "Czarny protest" albo "Jestem silna bo..." - cykl grafik Marty Frej, graficzki i feministki.

Nasza kobieca przyjaźń i wspólnota to ogromna siła z jakiej możemy wszystkie czerpać. Wspierając się nawzajem budujemy Świat, w którym nie tylko rozum odnosi triumf, ale i serce. A przecież to właśnie połączenie jest istotą człowieczeństwa.

Niech dzisiejszemu dniu towarzyszy nam refleksja o tym, jakie jest moje miejsce w tej wspólnocie. Jeżeli z okazji Walentynek, zakochani wręczają sobie prezenty, to może z okazji Galentine’s Day my także możemy zrobić coś dobrego dla innej kobiety? Rozejrzyj się wokół i zobacz jakie kobiety Cię otaczają, dostrzeż ich i poświęć im chwilę. Może któraś z nich potrzebuje dobrego słowa od Ciebie? Może któraś z nich pięknie dziś wygląda i mogłabyś jej to powiedzieć? A może dawno nie dzwoniłaś do siostry albo przyjaciółki czy kuzynki? Zatrzymaj się i zobacz czy Ty dziś nie potrzebujesz wsparcia drugiej kobiety i rozejrzyj się dookoła - jesteśmy. Jesteśmy i możesz na nas liczyć!

Autor: Karolina Jarmołowicz - psychoterapeuta i socjolog z Ośrodka CENTRUM, ekspert portalu znanylekarz.pl