Fryzury do szkoły: jak uczesać dziecko?

Fryzury do szkoły dla dzieci, zarówno te wykonane z włosów krótkich, jak i długich, muszą być przede wszystkim wygodne i trwałe. Zasada ta jest tym bardziej istotna, im młodsze jest dziecko. Odpowiednie uczesanie to również kwestia zdrowia. Niestety w szkołach często panuje wszawica, co jest zjawiskiem normalnym i wcale nie wiąże się z brakiem higieny osobistej. Wszawica występuje w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego oraz poziomu higieny. Wszawicą łatwo się zarazić poprzez kontakt z chorym lub należącymi do niego przedmiotami (najczęściej osobistymi). Zarażeniu się wszawicą sprzyja przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Można uniknąć choroby stosując określone zasady, wśród których istotną jest upinanie długich włosów. Pasożytom po prostu trudniej przedostać się do skóry głowy, jeśli fryzura utrzymuje się blisko ciała, z tego też względu krótkie włosy nie sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy i oczywiście dużo łatwiej jest się pozbyć z nich ewentualnych pasożytów. Dlatego przy częstych zakażeniach, być może warto, przynajmniej na jakiś czas obciąć włosy na krótko. Co jednak wtedy nosić na głowie?

Modne fryzury do szkoły

Fryzur z krótkich włosów przeznaczonych dla chłopców jest bardzo dużo. Od klasycznych, z mocno wycieniowanymi bokami i dłuższą górą, poprzez nieco dłuższe, bardzo naturalne aż po modnego od kilku sezonów samuraja czy irokeza. Fajne fryzury do szkoły z włosów krótkich dla dziewczynek, to jednak znacznie mniejsza ilość opcji, choć kilka uczesań wartych jest uwagi:

  • krótki bob – ta niezwykle twarzowa fryzura pięknie podkreśla gęstość czupryny, choć dziewczynki o cieńszych włosach również prezentują się w niej zjawiskowo. O ile krótki bob w przypadku kobiet wymaga określonych rysów, o tyle niemal każda dziewczynka będzie w tej fryzurze wyglądała doskonale,
  • stylizacja na lata 20 – krótkie na karku, zakrywające uszy włosy z króciutką grzywką to znakomita fryzura dla dziewczynek o włosach ciemnych i prostych. Ten rodzaj fryzury nosiła Audrey Tatou w filmie „Amelia” oraz emancypantki w latach 20 ubiegłego stulecia,
  • burza loków – naturalnie kręcone włosy dość trudno ujarzmić, jednak ich urodę pokazać można przy krótkiej i naturalnej fryzurze. Krótkie włosy o nieco mniej mocnym skręcie można z kolei wystylizować dość łatwo na fryzurę z lat 30 ubiegłego wieku – wystarczy przedziałek po boku oraz ładna spinka podtrzymująca włosy zapięta po przeciwnej w stosunku do przedziałka stronie głowy.

Proste i szybkie fryzury do szkoły

Posiadacze i posiadaczki krótkich włosów właściwie nie mają większych problemów z porannym ułożeniem fryzury. Zwykle wystarczy włosy uczesać a niesforne kosmyki przygładzić odrobiną wody czy, jeśli chcemy utrwalić kształt fryzury – pasta fryzjerską. Trochę więcej uwagi trzeba zwykle poświęcić włosom dłuższym. Zawsze należy je rozczesać, a następnie wybrać odpowiedni sposób upięcia.

Do szkoły zwykle nie warto nosić włosy rozpuszczone (niektóre placówki wręcz tego zabraniają). Jakie więc fryzury szkolne cieszą się największą popularnością? Te, które są łatwe i szybkie do wykonania, a także trwałe, co ma duże znaczenie w przypadku uczesań mających utrzymać się przez dużą część dnia znosząc również trudy lekcji wf. Najłatwiejsze do wykonania oraz trwałe fryzury do szkoły na szybko to z pewnością:

  • kucyk – najprostsze z możliwych upięć. Kucyk może być niski – zebrany gumką tuż nad szyją, średni, mniej więcej w połowie długości czaszki oraz wysoki – z włosów zebranych na samym czubku głowy,
  • dwa kucyki po bokach głowy – wymagają nieco tylko większego niż w przypadku pojedynczego kucyka nakładu pracy. Trzeba rozdzielić wszystkie włosy na dwie równe części oraz upiąć kucyki na równej wysokości – wysoko nad uszami, niżej nad nimi albo z tyłu, nad karkiem, po jego bokach,
  • dwa koczki - od dwóch kucyków już niedaleko do efektownych i szybkich do wykonania koczków. Można je zrobić w tych samych miejscach, co kucyki, a jedyna dodatkowa praca do wykonania to przypięcie zwiniętych dookoła gumek pasm włosów za pomocą spinek lub wsuwek tak, żeby koczki się nie rozpadły.
  • warkocze dobierane – podobnie jak w przypadku dwóch kucyków, włosy należy rozdzielić na dwie części a każdy z warkoczy zaplatać zaczynając od skroni i kończąc warkoczem zwykłym. Taka fryzura jest bardzo efektowna i nietrudna do wykonania oraz trwała.

Szalone fryzury do szkoły

Tolerancyjni dyrektorzy, ceniący kreatywność nauczyciele oraz zniechęceni nudą codziennego życia uczniowie, z pewnością docenią awangardowe fryzury na głowach naszych dzieci. A może w ramach urozmaicenia szkolnej egzystencji organizowany jest w placówce dzień szalonych fryzur? Ciekawe pomysły z pewnością zawsze znajdą swoich zwolenników i naśladowców.

Koczki – babeczki. Do tej fryzury potrzebne są włosy do ramion lub dłuższe. Robimy pośrodku przedziałek, włosy rozdzielamy na dwa pasma, zbieramy w kucyki. Wcześniej przygotowujemy papierowe foremki do muffinek, malując je na wybrany kolor. W dnie foremek robimy skrzyżnie nacięcia i przekładamy przez nie każdy z kucyków tak, żeby dna foremek opierały się na głowie dziecka. Teraz w środku foremki zawijamy kucyk dokoła gumki, jego końcówkę mocując wsuwką lub spinką. W ten sposób powstaje „babeczka” którą lakierujemy na kolor korespondujący z foremką oraz dekorujemy piankową truskawką albo innym owocem. Tę samą czynność powtarzamy przy drugim kucyku. Można również wykonać wersję pojedynczej babeczki zlokalizowanej na czubku głowy.

Koczek, który staje się jeleniem. Bardzo szybką szaloną fryzurą jest koczek, który w zależności od doczepionych do niego atrybutów może stać się pyskiem łosia, renifera albo jelenia. Najlepiej w tej wersji fryzury prezentują się włosy ciemniejsze niż blond ze względu na kontrast i nawiązanie do naturalnego ubarwienia zwierząt. Wykonanie tej fryzury polega na upięciu klasycznego koka z wypełniaczem z tyłu głowy, mniej więcej pośrodku jej wysokości. W środku mocujemy (np. wsuwką) język zwierzęcia, w górnej części upięcia – dwoje oczu, a po bokach mocujemy rogi wykonane z drucików kreatywnych lub gotowe (oczka, druciki i rogi są do nabycia w niemal każdym sklepie z artykułami do prac kreatywnych).

Zobacz także:

Błękitna fala z surferem. Fala to propozycja dla chłopców oraz dziewczynek o krótkich włosach. Z grzywki oraz włosów na czubku głowy modelujemy za pomocą pasty fryzjerskiej kształt fali unoszącej się od przedziałka wykonanego z boku do miejsca, w którym najwygodniej będzie nam ją zakończyć (zależy to od długości włosów). Wszystkie włosy farbujemy lakierem koloryzującym o niebieskiej barwie. W załamaniu fali, około 3 cm za przedziałkiem przypinamy wsuwką kilkucentymetrową deskę surfingową wraz z ludzikiem Lego. Zamiast surfera można umieścić niewielką łódkę, rekina czy delfina, rozgwiazdy albo kilka różnych elementów kojarzących się z morskimi głębinami.