Co to znaczy friends with benefits?

To relacja, która zakłada, że czerpiemy korzyści z bycia z drugą osobą np. seksualne, towarzyskie, dzielimy wspólne pasje i spędzamy miło czas, ale bez jakichkolwiek zobowiązań. Nie jest to typowy model relacji między ludźmi. Najczęściej relacje oparte są na innych wartościach. Na czym więc polega fwb? Czy z psychologicznego punktu widzenia możliwe jest nawiązanie takiej relacji przez dwie osoby i uniknąć emocjonalnego zaangażowania?

ZOBACZ TEŻ: Kim jest „SIMP”? Czy powinnaś uważać wchodząc w relacje z taką osobą?

Zasady relacji friends with benefits

Tradycyjne relacje między ludźmi, a przynajmniej te, które są nam najlepiej znane, opierają się głównie na emocjonalnym zaangażowaniu i poczuciu przynależności do siebie. To znaczy, że decydując się na związek z drugą osobą zakładamy, że obowiązują nas pewne zasady dotyczące wspólnego życia. Najczęściej chodzi o wierność, lojalność, szczerość i właśnie zaangażowanie na poziomie emocjonalnym, nie tylko seksualnym.

Zupełnie inaczej wygląda relacja ludzi, którzy zdecydowali się zostać friends with benefits, czyli przyjaciółmi z korzyściami. Taka relacja zakłada, że motorem napędowym relacji jest seks. Decydujemy się zatem, że wychodzimy na przeciw swoim potrzebom seksualnym, jednak bez jakiegokolwiek zaangażowania., bez tworzenia emocjonalnej wspólnoty. Oczywiście jak najbardziej w grę wchodzi również wspólne spędzanie czasu, pasje, dzielenie hobby czy życie towarzyskie/imprezowe. Najważniejsze jest jednak to, że niczego od siebie nie oczekujemy i nie nakładamy na drugą osobę żadnych, mówiąc potocznie, więzów. To znaczy, że druga osoba może spotykać się z kim chce (w grę wchodzą również inne relacje seksualne), spędzać czas jak tylko chce, z niczego nie musi się tłumaczyć i w każdej chwili może zakończyć relację friends with benefits.

foto: Getty Images

Dlaczego relacja friends with benefits stała się ostatnimi czasy taka popularna? Powodów można upatrywać w postępie technologicznym oraz zmianie tempa życia i systemu wartości. Obecnie ludzie coraz częściej stawiają na wolność, swobodę relacji i dużą przestrzeń życiową. Skupiają się głównie na własnych potrzebach, karierze zawodowej i wolą nie wchodzić w relacje, które będą wymagały od nich zaangażowania emocjonalnego. Relacja fwb na pewno jest prostsza z emocjonalnego punktu widzenia, przynajmniej z pozoru. Bardzo często bywa też tak, że jeśli pojawi się uczucie, wtedy taka "para" kończy relacje.

Zobacz także:

ZOBACZ TEŻ: Te cechy według mężczyzn dodają kobietom uroku: kilka z nich może cię zadziwić

Friends with benefits a związek i uczucia

Friends with benefits na pewno nie jest tradycyjnym modelem związku. W niektórych osobach może budzić zgorszenie, niezrozumienie, a w innych podziw i zazdrość. Wszystko sprowadza się do tego czego oczekujemy od związku, co sami chcemy dać, co wziąć i jakie na obecną chwilę są nasze priorytety. Warto jednak dokładnie przemyśleć wady i zalety takiego rozwiązania, bo to wiedza powinna być tym, co kieruje nas przy podejmowaniu decyzji. Chociaż, jak wiadomo, czasami wiedza to za mało i do głosu trzeba dopuścić uczucia. Tylko co wtedy z tymi uczuciami, skoro teoretycznie być ich nie powinno? Trzeba pamiętać, że to, co dla jednych będzie zaletą, dla innych będzie stanowiło wadę. Dlatego przy podejmowaniu decyzji powinniśmy brać przede wszystkim pod uwagę własne potrzeby i granice.

Zalety relacji fwb

 • brak tłumaczenia się ze sposobu spędzania czasu,
 • przestrzeń i brak zaangażowania emocjonalnego
 • dobra relacja seksualna,
 • spontaniczność,
 • otwartość na nowych ludzi,
 • nowe doświadczenia,
 • możliwość zakończenia związku w dowolnym momencie,
 • możliwość eksperymentowania i sprawdzania różnych typów związków i relacji,
 • czas na własne potrzeby, karierę i rozwój zawodowy.

Wady

 • brak zaangażowania emocjonalnego,
 • jeśli pojawi się z jednej strony to najprawdopodobniej druga szybko zakończy związek,
 • instrumentalne podejście do drugiej osoby, seksu
 • brak możliwości liczenia na drugą osobę,
 • brak wsparcia w -codziennych sprawach,
 • skrzywienie obrazu tradycyjnego typu relacji,
 • zaniżenie poczucia własnej wartości (szczególnie u kobiet po pewnym czasie trwania fwb)
 • pewnego rodzaju ostracyzm społeczny.

Tak jak widać, czasami nie jest możliwe jednoznaczne określenie tego, co jest wadą, a co zaletą - wszystko zależy od nas samych. Jednak psychologowie są zgodni co do tego, że fwb najczęściej kończy się, ponieważ jedna ze stron angażuje się emocjonalnie. Oczywiście nie musi się tak zdarzyć, warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze mamy możliwość wyłączenia uczuć i skupienia się wyłączenie na sferze seksualnej.

foto: Getty Images

Jeśli jednak znamy siebie na tyle, że wiemy, że związek fwb nie przekroczy naszych granic, a my świetnie w takiej relacji się odnajdziemy to fwb może mieć naprawdę spory potencjał. Jesteśmy ludźmi, mamy swoje potrzeby, nie tylko emocjonalne, ale i seksualne czy towarzyskie więc jeśli fwb odpowiada na te potrzeby, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować. Trzeba jednak pamiętać, że fwb nie jest typowym związkiem i raczej nim się nie stanie.

ZOBACZ TEŻ: TEN rodzaj miłości jest szczególnie niebezpieczny [OKIEM EKSPERTA]

Friends with benefits - opinie na forum

"Byłem w podobnej relacji. Jest sens, ale trzeba jasno wyznaczyć granice, panować nad uczuciami, nie traktować przyjaciela jak swojego partnera. Trzeba pamiętać, że ani ty ani ta druga osoba nie musi się tłumaczyć z rzeczy o których myśli, czuje, robi w prywatnym czasie. Wtedy będzie ok" (Clint Jones, netkobiety.pl)

"Miałam, ogólnie na dłuższą metę nic z tego i tak nie wychodzi. Chociaż zależy naprawdę od podejścia, czasem taka przygoda może zbliżyć nas ze swoim przyjacielem, a potem można będzie się razem z tego śmiać i miło wspominać. Ale zazwyczaj właśnie i tak wychodzą później żale i nieporozumienia"(klaudia410, vinted.pl)

"Dwukrotnie bylem w takim układzie i za każdym razem mimo rożnych obietnic i zapewnień ze nie będzie żadnych uczuć te się pojawiały. A później był smutek, zakłopotanie i niedomówienia. Generalnie popieram takie układy ale naprawdę trzeba uważać, żeby któraś ze stron się za bardzo nie wkręciła"(albeerto, Men'sHealth)

ZOBACZ TEŻ: Seks to szczęście? Kobiety patrzą na to inaczej niż mężczyźni

Foto: Getty Images