Flamboyage - co to jest i komu pasuje?

Flamboyage jest jedną z najnowszych technik rozjaśniania włosów. Metoda ta zyskała popularność dzięki takim gwiazdom jak Gisell Bundchen, Miranda Kerr czy Jennifer Lopez.

Flamboyage polega na stworzeniu subtelnych i naturalnie wyglądających refleksów, które mają imitować włosy rozjaśnione słońcem. Refleksy, aby mogły wyglądać naturalnie, powinny być cienkie, rozmieszczone nierównomiernie i maksymalnie o jeden lub dwa tony jaśniejsze od reszty włosów.

Technika flamboyage jest sposobem koloryzacji, polegającym na wyodrębnieniu poszczególnych pasm przy pomocy taśm z dedykowanym klejem, który jest bezpieczny dla włosów i nie powoduje żadnych uszkodzeń. Niewielkie objętościowo pasma włosów przykleja się do taśmy, po czym zabezpiecza się je za pomocą papierowego paska. Paski do flamboyage powinny być tych samych rozmiarów co wspomniana taśma. Całą resztę włosów farbuje się jednolicie, tak, aby pasowały kolorystycznie do wyodrębnionych wcześniej pasm. Efekt flamboyage to pełne blasku, muśnięte słońcem włosy. 

Na czym polega różnica między flamboyage a sombre? Obie te metody mają przynieść jak najbardziej naturalnie wyglądający efekt rozjaśnionych włosów. Jednak w przypadku flamboyage granica kolorów jest subtelna i roztarta, podczas gdy sombre cechuje się większym kontrastem.

Koloryzacja flamboyage jest uniwersalną metodą, która sprawdzi się zarówno na włosach naturalnych, jak i tych farbowanych. Flamboyage najbardziej naturalnie będzie wyglądać w odcieniach blond, ale spektakularne efekty przyniesie także na ciemnych, a nawet czarnych włosach. Doda fryzurze trójwymiarowości, objętości i blasku.

Technika ta najlepiej prezentuje się na długich i falowanych kosmykach, jednak flamboyage na krótkich włosach również może wyglądać zachwycająco. Profesjonalny fryzjer tak skomponuje refleksy, że również z niedługich włosów wydobędzie efekt muśnięcia słońcem. Potem w domu warto odpowiednio pielęgnować włosy przy pomocy profesjonalnych i sprawdzonych produktów.

Przeczytaj także: Fryzury z grzywką na jesień 2020 - oto najmodniejsze cięcia nadchodzącego sezonu

Zobacz także:

Flamboyage przed i po - efekty

Włosy farbowane na jednolity kolor mogą czasem wyglądać nudno. Są pozbawione efektu rozświetlenia i trójwymiarowości. Kolor jest płaski, przez co fryzura optycznie traci na objętości.

Czym cechują się włosy flamboyage?

- jest to najbardziej naturalnie wyglądająca technika koloryzacji i rozjaśniania włosów. Często możemy je wręcz pomylić z tymi, które w sposób naturalny rozjaśniło słońce.

-  pasują niemal każdemu, bez względu na długość oraz objętość fryzury 

- rozświetlają twarz, dodają jej blasku i wizualnie odmładzają

- są wielowymiarowe i wyglądają na gęstsze 

- dzięki łagodnemu przejściu kolorów, odrosty są subtelne, a co za tym idzie, rzadziej musimy je farbować. 

Przeczytaj także: Modne kolory włosów 2020 lato jesień - blond "Słony karmel" to hit koloryzacji 2020

Flamboyage u fryzjera - cena, czas trwania

Farbowanie metodą flamboyage u fryzjera to zabieg, który nie zrujnuje naszego portfela przede wszystkim dlatego, że możemy wykonywać go rzadko, ponieważ odrosty są długo niewidoczne. Cena oraz czas trwania zabiegu są uzależnione od wielu czynników. 

Koszt usługi waha się pomiędzy 130 a 400 złotych i zależy między innymi od miejscowości, w której znajduje się salon fryzjerski, od długości naszych włosów, od doświadczenia stylisty, a także od jakości użytych produktów. Im większa miejscowość i im dłuższe włosy, tym cena flamboyage będzie wyższa. 

Czas trwania koloryzacji może wynosić od dwóch do nawet sześciu godzin. Rozjaśnianie długich i ciemnych włosów wymaga znacznie więcej uwagi i pracy, niż farbowanie tych jasnych i krótkich.

Flamboyage - jak zrobić w domu? 

Flamboyage, jak niemal każda technika subtelnego rozjaśniania włosów wymaga doświadczenia i zręczności, ale także talentu i zmysłu artystycznego. Na włosy należy spojrzeć trójwymiarowo, jak na materiał, który będziemy rzeźbić kolorem w taki sposób, aby stworzyć pozory uniesienia u nasady, gęstości, puszystości, a przy tym jednocześnie naturalnego rozjaśnienia. Czy flamboyage wymaga zatem rąk profesjonalisty? Niekoniecznie. Przy tej metodzie refleksy powinny cechować się zróżnicowaną długością, grubością, a także nieregularnością, przez co nieoczekiwane uchybienia, błędy i niedostatki nie będą widoczne na pierwszy rzut oka. Flamboyage możesz więc zrobić samodzielnie lub z pomocą przyjaciółki w zaciszu własnego domu. 

Jak zrobić flamboyage w domu? 

Składniki, których potrzebujesz: 

- utleniacz i rozjaśniacz

- taśmy do flamboyage (specjalne, samoprzylepne i przezroczyste paski, na których znajduje się delikatny klej. Dzięki nim wyodrębnimy wybrane do rozjaśnienia pasma.)

- grzebień ze szpikulcem

- toner do włosów (aby zniwelować powstałe po rozjaśnieniu żółte i pomarańczowe tony)

- miseczka i grzebień fryzjerski 

- papier do flamboyage lub folia, w którą zawiniemy przyklejone do taśm kosmyki 

- szampon i maska nawilżająca

Przeczytaj także: Modne fryzury na jesień 2020: blunt bob, pixie cut i grzywki w stylu Brigitte Bardot będą hitem

Flamboyage krok po kroku: 

1. Przy pomocy precyzyjnego grzebienia ze szpikulcem wyodrębnij pasma różnej grubości, które chcesz rozjaśnić. 

2. Wyszczególnione kosmyki przyklej do taśmy. Klejenie zaczynaj w zróżnicowanych miejscach, na przykład od linii brody, uszu czy brwi. Nie rozpoczynaj od czubka głowy, ponieważ efekt końcowy będzie nienaturalny. 

3. Na wszystkie przyklejone pasma zaaplikuj rozjaśniacz, jednak tylko w miejscach stykających się z taśmą. 

4. Taśmę zwiń w taki sposób, aby pokryte rozjaśniaczem pasmo pozostało w środku. 

5. Zwinięte kosmyki zabezpiecz folią lub papierem specjalnie dedykowanym do flamboyage. 

6. Tak przygotowane włosy pozostaw na czas podany przez producenta rozjaśniacza, który wybrałaś. 

7. Usuń taśmy i folię. 

8. Aby pozbyć się nieestetycznego żółtego odcienia z rozjaśnionych pasm, nałóż toner. 

9. Umyj włosy szamponem i nałóż maskę nawilżającą. 

Przygotowując rozjaśniacz i toner postępuj zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na opakowaniach tych produktów. Pamiętaj, aby zabieg wykonywać na suchych włosach. 

Kosmyki dotknięte rozjaśniaczem wymagają szczególnej pielęgnacji. Staraj się zatem używać masek odżywczych oraz delikatnych szamponów pozbawionych mocnych detergentów. Po rozjaśnianiu nie narażaj włosów na działanie wysokich temperatur wydzielanych przez suszarkę, prostownicę czy lokówkę. 

Flamboyage – jak dbać o włosy po koloryzacji?

Każda koloryzacja może niszczyć włosy. Szczególnie, jeśli jest to rozjaśnianie. Musisz dobrze przygotować włosy do takiego zabiegu. Przy każdym myciu włosów używaj odżywek i raz w tygodniu nakładaj na nie maskę nawilżającą lub odżywiającą. Możesz też olejować włosy  naturalnymi olejkami, np. arganowym czy krokoszowym. Po rozjaśnianiu możesz zwiększyć częstotliwość nakładania masek do dwóch dni w tygodniu. Pamiętaj również o stosowaniu olejków, które wygładzają i nabłyszczają suche pasma. 

W rozjaśnianych włosach bardzo ważne jest również stosowanie fioletowego tonera. Produkt sprawi, że fryzura nie straci naturalnego odcienie i nie będzie wpadać w brzydkie, żółte tony. Możesz kupić specjalną płukankę, albo fioletowy szampon i odżywkę i raz na tydzień myć nimi włosy, zamiast standardowym szamponem. 

I jak wyszedł wam efekt flamboyage, jak u Gisell Bundchen?