Filmy o wampirach i miłości

„Dracula” (1992), reż. Francis Ford Coppola

Najpopularniejszy film o Draculi to z pewnością monumentalna produkcja w reżyserii Francisa Forda Coppoli, znanego z takich przebojów kinowych, jak trylogia „Ojca chrzestnego” czy „Czas Apokalipsy”. Film rozpoczyna prolog opowiadający historię dziejącą się za ludzkiego życia wołoskiego księcia Vlada Palownika (Gary Oldman), znanego jako Dracula. W wojnie bohater staje w obronie chrześcijan, chroniąc ich przed Turkami. W zamku jego powrotu niecierpliwie oczekuje ukochana, Elisabeta (Winona Ryder). Niestety, zostaje wprowadzona w błąd i, przekonana, że władca nie żyje, sama popełnia samobójstwo. Zrozpaczony Vlad nie rozumie, dlaczego księża odmawiają jej pochówku. Wtedy też wyrzeka się Boga i sprzysięga z siłami zła. Kilkaset lat później młody prawnik, Jonathan Harker (Keanu Reeves) przyjeżdża do Transylwanii, do zamku hrabiego Draculi. Ma podpisać z gospodarzem umowę kupna posiadłości pod Londynem. Dracula, widząc zdjęcie narzeczonej Harkera, Miny (Winona Ryder), rozpoznaje w niej swoją zmarłą wybrankę. Teraz uczyni wszystko, by odzyskać utraconą miłość.

„Dracula. Historia nieznana” (2014), reż. Gary Shore

Wymieniając romantyczne filmy o wampirach, trudno nie zwrócić uwagi na inną historię demonicznego hrabiego, skupiającą się na życiu księcia Vlada Tepesa (Luke Evans). Książę, wraz ze swoją ukochaną, Mireną (Sarah Gordon), opiekuje się poddanymi. Wszystko zmienia jednak żądanie, jakie wysyła na dwór Vlada sułtan Mehmed II (Dominic Cooper). Władca turecki chce, by książę oddał 1000 wołoskich chłopców do jego armii, a wśród nich ma się także znaleźć syn Vlada, Ingeras (Art Parkinson). Tepes staje przed bardzo trudną decyzją. Nie chce ranić ukochanej żony ani oddawać własnego dziecka. Ostatecznie postanawia poszukać pomocy u potwora, który może dać mu ogromną moc. Czy jednak cena nie okaże się zbyt wysoka?

„Wampirzyce” (2012), reż. Amy Heckerling

Wśród historii o wampirach znajdą się także komedie romantyczne, utrzymane w nieco mroczniejszym klimacie znanym z horrorów. Tym razem widz poznaje dwie urocze wampirzyce, Goody (Alicia Silverstone) oraz Stacy (Krysten Ritter). Dziewczyny mieszkają w Nowym Jorku i żyją już jakiś czas. Sprawy poważnie się komplikują, gdy Stacy poznaje miłego i przystojnego Joeya (Dan Stevens). Oboje doskonale się rozumieją i czują, że łączy ich coś pięknego, jednak na przeszkodzie ich związkowi staje ojciec Joeya – nie kto inny, jak sam Van Helsing (Wallace Shawn), najlepszy łowca wampirów. Jakby tego było mało, wampirzyca zachodzi w ciążę. Aby móc ją donosić, musi na powrót stać się człowiekiem.

„Tylko kochankowie przeżyją” (2013), reż. Jim Jarmusch

Interesujący film o wampirach to także nietypowa historia przedstawiona przez Jima Jarmuscha. Adam (Tom Hiddleston) to wampir będący trzymającym się na uboczu muzykiem z Detroit, który nie pozbywając się swojego melancholijnego nastroju, obserwuje zmieniający się świat. Towarzyszą mu gitary, kolekcja winyli i niesamowita muzyka elektroniczna. To, co dostrzega w działaniach ludzi, coraz mocniej go przygnębia, powoli wpędzając w depresję. Jego nastrój poprawia się jednak wraz z powrotem ukochanej, długowiecznej Ewy (Tilda Swinton). Radosną atmosferę psuje jednak niespodziewane pojawienie się żądnej krwi siostry Ewy, Avy (Mia Wasikowska). Czy miłość wampirów zdoła przetrwać próbę?

„Pocałunek wampira” (1998), reż. Robert Bierman

Historia z wątkiem miłosnym w lekko zabawnym wydaniu może zainteresować entuzjastów filmów z wampirami. Peter Loew (Nicolas Cage) to zwyczajny, zupełnie przeciętny mężczyzna, który na co dzień pracuje w agencji wydawniczej. Jego życie wydaje się mu monotonne i nieciekawe. Niespodziewanie na jego drodze pojawia się piękna i tajemnicza Rachel (Jennifer Beals). Zauroczony Peter spędza z nią upojną noc. Mężczyzna podejrzewa, że kobieta jest wampirzycą. Po pewnym czasie przyznaje przed samym sobą, że i on musiał się przeistoczyć w wampira. Z tego powodu kupuje plastikowe kły i wyrusza na łowy.

Zobacz także: 7 horrorów, które są naprawdę straszne: ranking

Filmy o wampirach - komedie

 „Wampir w Brooklynie” (1995), reż. Wes Craven

Doskonały komediowy film o wampirze to jedna z propozycji w reżyserii Wesa Cravena. Oto Maximillian (Eddie Murphy), ostatni spośród wampirów, przybywa do Nowego Jorku, by znaleźć dla siebie godną partnerkę. Towarzyszy mu nieco niezdarny Julius (Kadeem Hardison), który służy wampirowi, ponieważ ten wcześniej przyszedł mu z pomocą. Max skupia się na osobie Rity Veder (Angela Basset), która pracuje jako detektyw. Kobieta nie znała swoich rodziców i, jak się okazuje, jest w połowie wampirem. Max zrobi więc wszystko, by zwrócić na siebie jej uwagę, a potem rozkochać. Przeszkodą może się okazać partner Rity z policji, Justice (Allen Payne), który od dawna zabiega o względy swojej koleżanki.

„ Dracula - wampiry bez zębów” (1995), reż. Mel Brooks

To specyficzna parodia znanej historii o Draculi. Renfield (Peter MacNicol) zajmuje się handlem nieruchomościami. Pewnego razu przyjeżdża do Transylwanii, by spotkać hrabiego Draculę (Leslie Nielsen). W nocy, w posiadłości hrabiego, przychodzą do niego piękne kobiety. Gospodarz poddaje Renfielda hipnozie i ten staje się jego sługą. Wraz z nim udaje się do Anglii (Dracula, jak na wampira przystało, podróżuje w trumnie). Na miejscu nawiązuje przyjaźń z doktorem Sewardem (Harvey Korman), prowadzącym zakład psychiatryczny. Tam też zostaje umieszczony Renfield. Gdy Seward i hrabia są razem w operze, doktor przedstawia Draculi swoją córkę, Minę (Amy Yasbeck) oraz jej narzeczonego, Johathana Harkera (Steven Weber). Razem z nimi jest także podopieczna Sewarda, Lucy (Lysette Anthony). Zauroczony Dracula nie jest w stanie się zdecydować, którą z kobiet woli.

 „Mroczne cienie” (2012), reż. Tim Burton

Wymieniając filmy z wampirami, trzeba koniecznie pamiętać o zabawnym komediowym horrorze autorstwa Tima Burtona. Barnabas Collins (Johnny Depp) to arystokrata, który nie liczy się z nikim ani niczym. Kiedy poznaje piękną Angelique Brouchard (Eva Green), łatwo ją w sobie rozkochuje, a potem porzuca. Łamanie serca wiedźmie nie jest jednak dobrym pomysłem. Angelique, by go ukarać, zmienia mężczyznę w wampira i grzebie żywcem. Dwa stulecia później Barnabas zostaje przypadkiem wybudzony ze swojej drzemki. Niestety, zupełnie nie rozumie świata, który go otacza. Postanawia jednak za wszelką cenę odnaleźć dawną kochankę i wyrównać rachunki.

„Postrach nocy” (2011), reż. Craig Gillespie

Zabawny, a zarazem nieco straszny film przedstawia Charliego (Anton Yelchin), chłopaka, który nie narzeka na swoje życie. Cieszy się sporą popularnością i chodzi ze wspaniałą dziewczyną. Niespodziewanie jednak jego spokój zakłóca nowy sąsiad, Jerry (Colin Farrell). Mężczyzna pozuje na miłego, wyluzowanego i dowcipnego, ale coś jest z nim nie tak. Nikt nie dostrzega niczego niepokojącego, więc tylko Charlie prowadzi własne śledztwo. Już wkrótce odkrywa, że Jerry skrywa nie do końca ludzką naturę.

„Straceni chłopcy” (1987), reż. Joel Schumacher

Historia dwóch braci, którzy po przeprowadzce trafiają wraz z matką do tajemniczego miasteczka, owianego złą sławą. Już wkrótce starszy z braci, Michael (Jason Patric), poznaje wyjątkową dziewczynę, Star (Jami Gertz). Jak się szybko okazuje, nieznajoma trzyma z miejscowymi chłopcami, którzy lubią rozrabiać i nie stronią od kłopotów. Chłopak, chcąc się im przypodobać, stara się dołączyć do ich grona. W końcu David (Kiefer Sutherland), przywódca bandy, nakłania go do wypicia dziwacznego napoju. Wkrótce Michael wpada w poważne tarapaty.

To Cię również zainteresuje: Najlepsze filmy romantyczne: TOP 15 filmów o miłości, które warto obejrzeć

Horrory o wampirach

„Nosferatu. Symfonia grozy” (1922), reż. F.W. Murnau

Przedstawiając najlepsze filmy o wampirach, nie można nie wspomnieć o kultowym horrorze w reżyserii Murnau. Choć to kolejna (a w zasadzie pierwsza w historii) wariacja na temat powieści Brama Stokera „Dracula”, nie przypomina współcześniejszych adaptacji. Ma ona w sobie wiele z oniryzmu i sennej gry światła i cienia. W roli mrocznego hrabiego Orlocka wystąpił Max Schreck. Do jego zamku przybywa młody mężczyzna, Thomas Hutter (Gustav von Wangenheim), by podpisać umowę sprzedaży nieruchomości. Nic sobie nie robi z ostrzeżeń odnośnie hrabiego, nie wierzy, że ten rzeczywiście może być wampirem. Przed najgorszym ratuje go jego żona, Ellen (Greta Schroeder). Niestety, jednocześnie wzbudza żywe zainteresowanie u gospodarza zamku.

„30 dni mroku” (2007), reż. David Slade

Wyjątkowo mroczny horror dla widzów o mocnych nerwach ukazuje miasteczko Barrow na Alasce, gdzie na 30 dni co roku zapadają ciemności. Znaczna część mieszkańców postanawia przenieść się na ten czas na północ, by przeczekać niekomfortowe warunki. Tym razem jednak wydarzeniu towarzysza dziwne sytuacje. Niespodziewanie przepadają psy jednego z mieszkańców, gasną wszystkie światła, a całą okolicę spowija przytłaczająca atmosfera. Szeryf Eben (Josh Hartnett), który pozostał na miejscu, by pełnić swoje obowiązki, przeczuwa, że nadciąga coś niedobrego.

„Królowa potępionych” (2002), reż. Michael Rymer

Jedna z filmowych adaptacji powieści Ann Rice. Wampir Lestat (Stuart Townsend) budzi się z długowiecznego snu i postanawia wyjść między ludzi. W tym celu decyduje się na karierę gwiazdy rockowej. Tworzy niesamowitą muzykę, która przyciąga i magnetyzuje, dzięki czemu przybywa mu fanów. W słowach swoich piosenek zdradza jednak tajemnice wampirów, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego, dlatego też inne wampiry wydają na niego wyrok. Niespodziewanie jednak utwory Lestata budzą ze snu Akashę (Aliyah), królową wszystkich potępionych. Próżna i okrutna władczyni wampirów wyrusza do Lestata, by go poznać i wspólnie z nim objąć władzę nad całym światem, niszcząc wszystkich, którzy się jej sprzeciwią.

 „Pozwól mi wejść” (2008), reż. Tomas Alfredson

Mrożąca krew w żyłach opowieść, która zaczyna się całkiem niewinnie. Oskar (Kare Hedebrant) jest nieśmiały i nie potrafi nawiązywać przyjaźni. W szkole prześladuje go grupka starszych chłopców, którym nie potrafi się sprzeciwić. Niespodziewanie poznaje tajemniczą dziewczynkę, Eli (Lina Leandersson), która wychodzi z domu wyłącznie po zmroku. Wraz z jej pojawieniem się, w mieście zaczynają się dziać dziwne i straszne rzeczy. Oskar prędko odkrywa, że jego nowa znajoma nie jest taka jak inne dzieci, jednak nie spodziewa się, że to, czego najbardziej potrzebuje, to ludzka krew.

 „Wywiad z wampirem” (1994), reż. Neil Jordan

Ekranizacja najbardziej znanej książki Ann Rice o tym samym tytule. Wszystko zaczyna się w chwili, gdy młody dziennikarz, Daniel (Christian Slater) postanawia przeprowadzić wywiad z Luisem (Brad Pitt), który, jak się okazuje, żyje już przeszło dwieście lat. Znudzony życiem wampir, przytłoczony tym, czego doświadczył, przedstawia mu swoje wspomnienia, opowiadając o tym, jak natknął się na najmroczniejszą z postaci w jego życiu, Lestata (Tom Cruise). Wampir podarował mu wtedy wieczne życie, jednocześnie skazując go na samotność i pragnienie krwi.

Zobacz też: Najlepsze filmy wszech czasów z różnych gatunków: których jeszcze nie obejrzałeś?

Przygodowe filmy z wampirami

„Blade – wieczny łowca” (1998), reż. Stephen Norrington

Film należy do jednej z najsłynniejszych serii przygodowo-sensacyjnych o wampirach. Historia zaczyna się, gdy umiera ciężarna kobieta, ukąszona przez tajemniczego potwora. Na świat przychodzi wtedy Blade (Wesley Snipes), który nosi w sobie zarówno cechy właściwe ludziom, jak i wampirom. Właśnie dlatego jest znacznie szybszy i silniejszy niż ludzie, a jednocześnie może chodzić w dzień, nie bojąc się słońca. Blade obiera sobie za cel ochronę ludzi przez żądnymi krwi bestiami, jakimi są wampiry. Wkrótce wypowiada im wojnę, chcąc pomścić śmierć matki.

„Underworld” (2003), reż. Len Wiseman

Przeglądając dobre filmy o wampirach, można też natrafić na pełną akcji propozycję otwierającą większy cykl. Na świecie od wieków trwa krwawa wojna między dwoma rasami: arystokratycznymi wampirami i żądnymi rozlewu krwi wilkołakami, nazywanymi także Lykanami. Choć ludzie nic o tym nie wiedzą, potyczka toczy się pod ich nosem. Selena (Kate Beckinsale), wampirza zabójczyni, przypadkiem odkrywa tajemnicę, która może uderzyć zarówno w przeciwników, jak i w jej własną rasę.

 „Van Helsing” (2004), reż. Stephen Sommers

Wyjątkowa odsłona losów jednego z najbardziej legendarnych łowców wampirów. Van Helsing (Hugh Jackman) ma za zadanie tropić wszelkie zło i usuwać je z tego świata. Na jego liście „potworów do usunięcia” figuruje także siejący postrach hrabia Dracula (Richard Roxburgh). Aby się z nim zmierzyć, Van Helsing przybywa do Transylwanii. Tam natyka się na piękną Annę Valerious (Kate Beckinsale), która również chce zgładzić wampira. Wszystko dlatego, że tylko tak może się pozbyć klątwy, która od lat ciąży na jej rodzinie.

„Dracula 2000” (2000), reż. Parick Lussier

To kolejny film o wampirze, którego imię najczęściej pojawia się wśród fanów tej tematyki, choć, w przeciwieństwie do poprzednich propozycji, nie zawiera w sobie wyraźnego wątku romantycznego. Tym razem grupa złodziei, plądrując podziemie pewnej rezydencji, zabiera ze sobą trumnę, której nie są w stanie otworzyć. Nieświadomie budzą zamkniętego w niej Draculę (Gerard Butler), który wydostaje się z zamknięcia w samolocie i morduje wszystkich obecnych. Następnie stary wampir wyrusza na łowy, siejąc prawdziwe spustoszenie. Za nim podąża jednak niezmordowany łowca, Abraham Van Helsing (Christopher Plummer).

„Byzantium” (2012), reż. Neil Jordan

Magnetyzująca opowieść o sile przyjaźni, pełna tajemnic i niedopowiedzeń. W nadmorskiej okolicy bez zapowiedzi pojawiają się pewne skryte kobiety. Starsza z nich, Clara (Gemma Arterton), dogaduje się z samotnikiem, Noelem (Daniel Mays), dzięki czemu zyskują schronienie w jego pensjonacie, w którym nie ma obecnie żywego ducha. Jak się okazuje, obie uciekają przed pewnym niebezpiecznym mężczyzną. Młodsza z kobiet, Eleanor (Saorise Ronan), poznaje chłopca, Fraka (Caleb Landry Jones), a między nimi wywiązuje się przyjaźń. Co stanie się, jeśli Eleanor zdradzi mu sekrety, których nie powinna wyjawiać?

Przeczytaj także: Kultowe filmy z lat 90., które trzeba zobaczyć (zwłaszcza na kwarantannie)