Fale radiowe – zastosowanie w kosmetyce

Fale radiowe, a konkretnie - promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych, jest wytwarzane przez prąd zmienny. W kosmetyce, wykorzystywane są przede wszystkim w zabiegach nieinwazyjnych, których celem jest odmłodzenie skóry i redukcja tkanki tłuszczowej.

Branża kosmetyczna wykorzystuje fale radiowe wysokiej częstotliwości, zamykającej się w przedziale od 0,5 do 7 MHz. Parametr ten decyduje o tym, jak głęboko fala wnika przez skórę - im wyższa częstotliwość, tym głębsze wnikanie.  

Fale radiowe w kosmetyce służą wywołaniu efektu termicznego w obszarze tkanki, która jest poddawana ich działaniu. Urządzenia emitujące fale są wyposażone w specjalne elektrody, między którymi przepływa prąd. W rezultacie, ciało zostaje dosłownie poparzone, ale w kontrolowany sposób i z zastosowaniem systemów bądź substancji schładzających. W ten sposób, uzyskiwany jest dwojaki efekt - następuje stymulacja fibroblastów, co pobudza produkcję kolagenu i elastyny, a także absorbcja fal radiowych w tkance tłuszczowej, następstwem czego jest jej wzmożone spalanie. 

Przykładem wykorzystania fal radiowych jest m,in. masaż podciśnieniowy Robolox. To nowoczesna metoda wykorzystująca synergię trzech nowoczesnych technologii w jednym zabiegu – masaż podciśnieniowy, fale radiowe oraz zimny laser lipolityczny. Wspomaga eliminację obrzęków, pomaga on tkance tłuszczowej pozbyć się szkodliwych toksyn i wyrównać jej strukturę. - tłumaczy ekspert z Kliniki L'experta

Fale radiowe na twarz – efekty, cena, opinie

Fale radiowe na zmarszczki? Zastosowanie fal radiowych na twarz działa jak bezinwazyjny lifting i nie ma w tym nawet cienia przesady. Pod wpływem ich działania, dochodzi do wzrostu temperatury włókien kolagenowych. Ogrzane do ok. 54 stopni Celsjusza, ulegają skurczeniu, a następnie - napięciu. Uruchomiony zostaje proces odtwarzania i produkcji nowego kolagenu i elastyny. Następuje pobudzenie i dotlenienie tkanek powierzchniowych i położonych głębiej.

W rezultacie, wzrasta napięcie i elastyczność skóry, poprawie ulega koloryt i owal twarzy. Zmarszczki (nawet głębokie) ulegają spłyceniu, powieki stają się napięte, a nieestetyczne "worki" pod oczami zostają zredukowane. Stymulacja tkanek sprzyja usuwaniu toksyn i zwężeniu porów, co doprowadza do redukcji wyprysków i zaskórników oraz zmniejszeniu występujących stanów zapalnych cery.  

Kobiety, które poddały się takiemu zabiegowi, zauważają, że pozytywny efekt jest widoczny już po jednej sesji (po upływie kilku tygodni). Należy jednak podkreślić, że aby uzyskać długotrwały rezultat, zabieg powinien być powtórzony 5-10 razy (co ok. 3 tygodnie). Nie brakuje też opinii, wskazujących że fale radiowe czynią skórę gęstszą. Można zatem powiedzieć, że pełnią one nie tylko funkcję odmładzającą, ale i profilaktyczną. 

Cena jednej sesji to ok. 150-250 zł.

Zobacz także:

Fale radiowe na ciało – efekty, cena, opinie

Fale radiowe nie są stosowane wyłącznie na twarz. Właściwie przeprowadzony zabieg pomoże ujędrnić szyję, podnieść piesi i pośladki, wymodelować uda i ramiona oraz zmniejszyć obwód talii. Kolejna rzecz, zabieg falami radiowymi wykazuje bardzo dużą skuteczność w walce z cellulitem.

Skąd biorą się odchudzające właściwości fal radiowych? Ciepło, które powstaje w następstwie ich działania, pobudza proces rozkładu trójglicerydów, które są zawarte w adipocytach, do postaci wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Przekładając to na prostszy język - działanie fal radiowych przyspiesza proces przemiany materii i dzięki temu, wzmaga spalanie tkanki tłuszczowej. 

Tak jak w przypadku zabiegu przeprowadzanego na twarzy, nie brakuje opinii, że efekt uzyskiwany jest szybko, jednak sesje wymagają powtarzania (w kilkutygodniowych odstępach). Koszt pojedynczego zabiegu jest uzależniony od obszaru, który ma być objęty działaniem fal radiowych. Najczęściej, cena sesji zamyka się w przedziale 200-250 zł za jeden fragment ciała. 

Fale radiowe – przeciwwskazania

Fale radiowe są metodą nieinwazyjną i stwarzającą mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań niż ma to miejsce w przypadku klasycznych metod chirurgicznych. Istnieją jednak pewne ograniczenia co do możliwości wykonania zabiegu z ich zastosowaniem. Mówiąc o przeciwwskazaniach, należy wymienić następujące czynniki:

 • nowotwory,
 • stwardnienie rozsiane,
 • epilepsja,
 • wszczepione metalowe implanty,
 • wszczepiona zastawka lub rozrusznik serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niewydolność serca,
 • zapalenie żył,
 • zaburzenia czucia,
 • infekcje wirusowe i bakteryjne skóry,
 • trądzik różowaty,
 • krwawienie w obszarze układu pokarmowego,
 • nadczynność tarczycy,
 • ostre zapalenie zatok,
 • zaburzenia krzepliwości,
 • antykoncepcja wewnątrzmaciczna (wkładka).

Zabieg nie zostanie też wykonany u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, a także w czasie menstruacji, jeżeli ma obejmować ciało. 

Czy fale radiowe są szkodliwe?

Fale radiowe są bezpieczne i bardzo rzadko powodują powikłania. Te mogą wystąpić przede wszystkim w sytuacji, gdy zabieg wykonuje niedoświadczona osoba. W rzadkich przypadkach, dochodzi do wystąpienia obrzęku i zaczerwienienia skóry w miejscu, w którym zabieg został wykonany. Koagulacja białek, efektem czego są twarde masy o nieregularnym kształcie, występujące w głębokich partiach skóry, to ekstremalnie rzadki efekt uboczny, który zawsze ma związek z niewłaściwym doborem parametrów zabiegu.