Epilacja a depilacja laserowa - czym to się różni?

Choć potocznie obydwa pojęcia są używane zamiennie, epilacja laserowa to w rzeczywistości nie do końca to samo, co depilacja. Owszem, w obydwu metodach chodzi o to, żeby pozbyć się niechcianych włosków, różnią się one jednak trwałością efektu. Epilacja to innowacyjna technika laserowego usuwania owłosienia, która polega na trwałym pozbywaniu się włosków. W trakcie zabiegu epilacji laserowej niszczone są żywe części włosa, czyli tzw. meszki włosowe z macierzą, co sprawia, że włoski nie odrastają już nigdy w tym samym miejscu. Inaczej jest w przypadku tradycyjnej depilacji, która pozwala tylko na krótkotrwałe usunięcie zbędnego owłosienia, przez co cały proces trzeba regularnie powtarzać. Do metod depilacji zaliczamy zarówno domowe sposoby, jak i zabiegi wykonywane w gabinecie. Jedną z najpopularniejszych metod usuwania owłosienia jest depilacja woskiem, która pozwala na uzyskanie trwałych efektów (utrzymują się one ok. 2-3 tygodnie), ponieważ w trakcie zabiegu włoski są wyrywane razem z cebulkami. Podobne działanie ma depilacja pastą cukrową, która jest często traktowana jako alternatywa dla wosku. Wśród domowych metod największą popularnością wciąż cieszą się metody, które zapewniają najmniej trwały efekt - takie jak depilacja maszynką czy kremem do golenia. Nieco dłużej będziemy się cieszyć gładką skórą jeśli usuniemy włoski za pomocą depilatora. Wszystkie metody depilacji - nawet te, które zapewniają trwalszy efekt - nie są jednak w stanie uporać się z tym problemem na stałe. Po depilacji włoski zawsze odrastają, nawet jeśli są wyrwane razem z cebulkami. Po każdym zabiegu będą coraz słabsze, ale nie pożegnasz się z nimi na dobre. Jeśli zależy ci więc na długotrwałym efekcie, najlepszym sposobem jest epilacja laserowa. Kliniki i gabinety kosmetyczne oferujące tę usługę często posługują się też terminem depilacji laserowej. 

Epilacja laserowa - jakie lasery są dostępne na rynku i czym się różnią?

Epilacja laserowa z roku na rok ma coraz więcej zwolenników - i jest obecnie najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosków. I nic dziwnego - epilacja laserem pozwala na uzyskanie trwałego efektu gładkiej skóry, włoski po prostu przestają rosnąć. Wśród usług oferowanych przez kliniki medycyny estetycznej i gabinety kosmetyczne można znaleźć wiele różnych rodzajów laserów. Na co się przygotować, szukając salonu, w którym chcemy wykonać laserowe usuwanie owłosienia? I jaki laser do depilacji wybrać? By nie pogubić się w gąszczu możliwości, przygotowałyśmy małą ściągę.

- Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów laserów do różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych, w tym do depilacji. Lasery różnią się od siebie skutecznością – mają różne wady i zalety. Każdy charakteryzuje się innymi parametrami. Mogą różnić się długością fal, czasem trwania impulsu, obszarem głowicy. Podstawowym kryterium podziału laserów jest długość promieniowania – im fala światła laserowego jest dłuższa, tym głębiej urządzenie penetruje tkankę skóry - wyjaśnia założycielka marki Epilira, Dominika Martyniak.

Laser Thunder MT – jedyne na rynku urządzenie łączące trzy technologie: laser aleksandrytowy (755nm), Nd:YAG (1064nm) oraz technologię mieszaną (755nm +1064nm). To bez dwóch zdań jeden z najnowocześniejszych laserów do depilacji. Umożliwia użycie pojedycznej lub podwójnej wiązki lasera i jest skuteczny zarówno przy ciemnych, jak i jasnych włosach. To także jeden z najmniej bolesnych zabiegów laserowych.

Laser diodowy wykorzystujący fale o długości 810-820 nm. Skutecznie niszczy ciemne włosy oraz komórki odpowiedzialne za ich odbudowę, może być stosowany do wszystkich rodzajów skóry, za wyjątkiem skóry bardzo opalonej.

Laser diodowy o długości fali 940 nm zapewnia dobry efekt zarówno dla włosów ciemnych, jak i jasnych, zabieg może być wykonywany u osób z ciemną karnacją. Wykorzystywane są do różnych celów: leczenia trądziku, zamykania naczynek krwionośnych, trwałego usuwania owłosienia, zwalczania cellulitu. Stosuje się je również podczas zabiegów chirurgii dermatologicznej, np. do usuwania kurzajek, brodawek, znamion skórnych, włókniaków, a także zmian przednowotworowych i nowotworowych.

Laser rubinowy o długości fali 694 nm był pierwszym urządzeniem stosowanym przy depilacji owłosienia z twarzy. Usuwa tylko włosy ciemne, a ciemna karnacja utrudnia wykonanie zabiegu. Źródłem światła laserowego jest rubin (kryształ tlenku glinu). Stosowany jest do usuwania przebarwień i tatuaży oraz do usuwania zbędnego owłosienia.

Laser aleksandrytowy o długości fali 755 nm skutecznie usuwa owłosienie ciemne, słabiej jasne włosy. Ciemna karnacja obniża skuteczność zabiegu. Źródłem światła jest kryształ. Stosowany głównie do epilacji oraz zamykania naczyń krwionośnych.

Zobacz także:

Laser argonowy emituje niebieskozielone światło o długości fali 480-515 nm. Laser oddziałuje m.in. na oksyhemoglobinę i melaninę, dlatego lasery argonowe najczęściej wykorzystywane są do leczenia zmian barwnikowych i naczyniowych. Stosuje się je do leczenia zmian naczyniowych, rumienia, „pajączków”, czy małych naczyniaków jamistych. Źródłem światła jest gaz.

Laser neodymowojagowy Nd:YAG wykorzystuje falę o długości 1 064 nm. Urządzenie stosowane do usuwania włosów nawet na opalonej skórze. Jest to innowacyjne urządzenie zaprojektowane specjalnie do przeprowadzenia zabiegów na naczyniach żylnych na nogach, usuwania tatuaży i przebarwień.

Depilacja laserowa opinie - Thunder MT

Laser Thunder MT to jeden z najnowocześniejszych laserów do depilacji dostępnych na rynku. Jako jedyny łączy trzy różne technologie, dzięki czemu poradzi sobie zarówno z bardzo jasnymi włosami, jak i z ciemnym fototypem. Jest nie tylko skuteczny, ale również niezwykle bezpieczny - a do tego zabieg tym laserem jest niemal bezbolesny. Dzięki intensywnemu systemowi chłodzenia i bardzo dużej plamce zabiegowej, podczas depilacji odczuwamy jedynie delikatne mrowienie. Cała procedura trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od obszaru zabiegowego. Laser Thunder MT bardzo szybko wychwytuje melaninę w skórze (nawet we włosach w fazie wczesnej fazie wzrostu). Częstotliwość zabiegów jest uzależniona od rodzaju obszaru zabiegowego. Zabiegi epilacji laserowej Thunder MT wykonujemy co 4 tygodnie dla twarzy, co 6 tygodni dla rąk, pleców, brzucha i bikini oraz co 8 tygodni dla nóg. Taka ilość czasu wystarczy, by kolejne partie włosów wchodzących w fazę wczesnego anagenu, były dla lasera Thunder MT zauważalne i możliwe do wychwycenia.

Zalety epilacji laserem Thunder MT:

  • szybkość zabiegu - dzięki dużej plamce zabiegowej, epilacja trwa maksymalnie kilkanaście minut
  • bezpieczeństwo - laser Thunder MT nie dotyka skóry bezpośrednio, co zmniejsza ryzyko podrażnień czy oparzeń
  • bezbolesność - zabieg epilacji laserowej jest niemal nieodczuwalny
  • skuteczność i trwałość epilacji - dzięki zastosowaniu potrójnej technologii, laser Thunder MT wychwytuje włosy nawet we wczesnej fazie wzrostu. Umożliwia trwałe usunięcie bardzo jasnych włosów lub włosów ze skóry o ciemniejszym fototypie.

Depilacja laserowa opinie - LightSheer® Duet™

Laser diodowy LightSheer® Duet™ to jeden z najczęściej spotykanych laserów do depilacji. posiada dwie głowice do depilacji – pierwsza z głowic (ET) mała o wymiarach 9x9 mm z systemem chłodzącym, która umożliwia skuteczną i precyzyjną depilację laserową bikini oraz innych dowolnych obszarów ciała, jak również miejsc trudno dostępnych. Druga głowica (HS) łączy w sobie bardzo dużą powierzchnię zabiegową 22x35 mm i podciśnienie Vacum. Pozwala to na szybką, bezbolesną i trwałą depilację prowadzoną na dużych partiach ciała. Połączenie dużej powierzchni i podciśnienia umożliwia głębszą penetrację oraz absorbcję energii, a przy tym pozwala na bezpieczną depilację osób z ciemną karnacją, wrażliwą skórą oraz z tendencją do pękających naczynek.

Jego fala wnika w naskórek na głębokość dwóch milimetrów, co skutecznie niszczy strukturę włosa odpowiedzialną za jego wzrost. Działanie lasera nie wpływa na funkcjonowanie organizmu, dlatego jest to metoda bezpieczna. Istotą działania lasera LightSheer® Duet™ na mieszek włosowy jest zjawisko selektywnej fototermolizy.  Jest to metoda depilacji, która powinna być wybierana zwłaszcza przez osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień - mówi Dominika Martyniak.

Laser posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez FDA (amerykański Urząd ds. Żywności i Leków) oraz certyfikaty odpowiednich instytucji europejskich, w tym CE oraz ISO 9001. Jaka jest opinia o epilacji laserowej? Czy wykonanie zabiegu boli? Czasopisma medyczne określają stopień bolesności zabiegu z użyciem lasera diodowego LightSheer® Duet™ jako 3 w skali od 1 do 10 (gdzie 1 to zabieg bezbolesny).

Największe zalety epilacji laserem LightSheer® Duet™:

  • jakość depilowanej powierzchni ciała – trwała depilacja po wykonaniu odpowiedniej liczby zabiegów (przyjmuje się, że wystarczy 5-8 zabiegów)
  • znacznie krótszy czas zabiegu – większa powierzchnia głowicy powoduje, że zabieg jest 3-krotnie szybszy niż innymi urządzeniami i sposobami (np. depilacja nóg nową głowicą zajmuje zaledwie 15-20 minut)
  • bezbolesność – rozciągnięcie skóry redukuje odczuwalny ból, dzięki czemu znieczulenie jest niepotrzebne
  • bezpieczeństwo – do wykonania zabiegu potrzebna jest mniejsza ilość energii, przez co jest on bardziej bezpieczny

Laserowe usuwanie owłosienia - jak przygotować się do zabiegu? 

Epilację laserową warto wykonać w okresie jesienno-zimowym, lub wczesną wiosną. Decydując się na zabieg należy się też do niego odpowiednio przygotować. Na miesiąc przed planowaną wizytą powinno się zaprzestać wszelkich innych metod depilacji, podczas których włoski wyrywane są wraz cebulką. Odpada więc depilacja depilatorem, depilacja woskiem, czy usuwania owłosienia za pomocą pasty cukrowej. Przed zabiegiem ostawiamy też preparaty z retinoidami i unikamy słońca - epilacja nie może być wykonywana na opalonej skórze. Na kilka dni przed laserowym usuwaniem owłosienia warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i nawodnienie skóry - takie działania mogą zmnieszyć ryzyko pojawienia się opuchlizny i zaczerwienienia naskórka po zabiegu. I uwaga, bardzo ważne - na epilację laserową przychodzimy ze zgolonymi włoskami (najlepiej maszynką), w przeciwnym razie wiązka lasera może je spalić, a przecież chodzi nam o usunięcie tego co pod skórą, a nie włosów pozostających na zewnątrz.

Depilacja laserowa opinie - jakie daje efekty?

Depilacja laserowa daje trwałe i zauważalne efekty, ale jeden zabieg z pewnością nie wystarczy, by pozbyć się wszystkich włosków. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie depilacji włosy są w różnych fazach wzrostu - jedne zdążyły już przebić się przez skórę, inne dopiero "kiełkują" w swoich cebulkach. Dlatego skuteczna epilacja laserowa wymaga przynajmniej kilku sesji. Ilu - to już bardzo indywidualna kwestia. U niektórych efekty będą widoczne już po pierwszych trzech zabiegach, u innych może być konieczne wykonanie nawet 7 sesji. Wszystko zależy od tego jakiego lasera używamy do epilacji, ile mamy włosów i w jakiej fazie wzrostu są w trakcie pierwszego zabiegu, nie bez znaczenia jest też ich kolor (oraz odcień skóry). Ponieważ wiązka światła laserowego działa na zasadzie kontrastu, najlepsze efekty osiągają z reguły posiadaczki bardzo ciemnych włosów i jasnej skóry. Sprawa jest znacznie trudniejsza (a czasami wręcz bezskuteczna) u osób z jasnymi włosami i skórą. Reasumując, nie każdy będzie zadowolony z tego zabiegu w takim samym stopniu, a u niektórych osób konieczne jest wykonanie wielu powtórzeń. 

Laserowe usuwanie owłosienia ma jednak sporo innych plusów. Przede wszystkim, u większości klientek, które zdecydowały się na ten rodzaj zabiegu, znika problem stanów zapalnych skóry oraz z wrastania włosów (to częsta przypadłość w przypadku usuwania owłosienia woskiem, pastą cukrową lub kremem do depilacji). Wygląd naskórka po zastosowaniu serii zabiegów epilacji laserowej również zdecydowanie się poprawia. Poza tym dużą korzyścią płynącą z depilacji laserowej jest oszczędność czasu. Po odbyciu niezbędnej ilości sesji, nie trzeba regularnie powtarzać zabiegów tradycyjnej depilacji

Epilacja laserowa - czego nie można robić w trakcie i po zabiegu?

Należy pamiętać, że skóra w trakcie wykonywania serii zabiegów depilacji laserem, nie może mieć styczności z kosmetykami zawierającymi w swoim składzie alkohol - w przeciwnym razie naskórek ulegnie wysuszeniu, a na ciele mogą wystąpić podrażnienia. Innym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę jest działanie promieni słonecznych. Po epilacji laserowej powinno się ich zdecydowanie unikać, a także stosować krem z wysokim filtrem (SPF 50). Oprócz tego należy bezwzględnie zrezygnować z solarium, unikać peelingów oraz innych, intensywnych zabiegów na ciało. 

Laserowe usuwanie owłosienia - jakie są przeciwwskazania? 

Mimo tego, że zabieg epilacji laserowej jest stosunkowo bezpieczny, w niektórych sytuacjach lepiej go nie wykonywać. Według opinii lekarzy z epilacji powinny zrezygnować osoby, które przeszły niedawne zabiegi chirurgiczne, przyjmujące leki fotouczulające, przechodzące infekcje skórne oraz ci, którzy mają przerwaną ciągłość naskórka. Z depilacji zrezygnować powinny również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Laserowe usuwanie owłosienia nie jest też zabiegiem dla cukrzyków, pacjentów cierpiących na wybrane choroby neurologiczne oraz dla osób, które przeszły zawał mięśnia sercowego.