Jakie lasery do depilacji są dostępne na rynku i czym się różnią?

Epilacja laserowa to coraz bardziej popularna metoda na pozbycie się niechcianych włosków. I nic dziwnego - epilacja laserem pozwala na uzyskanie trwałego efektu gładkiej skóry, włoski po prostu przestają rosnąć. Jaki laser wybrać do depilacji? Na co się przygotować, szukając salonu, w którym wykonuje się zabiegi epilacji laserowej? Dominika Martyniak, założycielka marki Epilira, wyjaśnia:

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów laserów do różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych, w tym do depilacji. Lasery różnią się od siebie skutecznością – mają różne wady i zalety. Każdy charakteryzuje się innymi parametrami. Mogą różnić się długością fal, czasem trwania impulsu, obszarem głowicy. Podstawowym kryterium podziału laserów jest długość promieniowania – im fala światła laserowego jest dłuższa, tym głębiej urządzenie penetruje tkankę skóry.

Laser rubinowy o długości fali 694 nm był pierwszym urządzeniem stosowanym przy depilacji owłosienia z twarzy. Usuwa tylko włosy ciemne, a ciemna karnacja utrudnia wykonanie zabiegu. Źródłem światła laserowego jest rubin (kryształ tlenku glinu). Stosowany jest do usuwania przebarwień i tatuaży oraz do usuwania zbędnego owłosienia.

Laser aleksandrytowy o długości fali 755 nm skutecznie usuwa owłosienie ciemne, słabiej jasne włosy. Ciemna karnacja obniża skuteczność zabiegu. Źródłem światła jest kryształ. Stosowany głównie do epilacji oraz zamykania naczyń krwionośnych.

Laser argonowy emituje niebieskozielone światło o długości fali 480-515 nm. Laser oddziałuje m.in. na oksyhemoglobinę i melaninę, dlatego lasery argonowe najczęściej wykorzystywane są do leczenia zmian barwnikowych i naczyniowych. Stosuje się je do leczenia zmian naczyniowych, rumienia, „pajączków”, czy małych naczyniaków jamistych. Źródłem światła jest gaz.

Laser diodowy wykorzystujący fale o długości 810-820 nm. Skutecznie niszczy ciemne włosy oraz komórki odpowiedzialne za ich odbudowę, może być stosowany do wszystkich rodzajów skóry, za wyjątkiem skóry bardzo opalonej.

Laser diodowy o długości fali 940 nm zapewnia dobry efekt zarówno dla włosów ciemnych, jak i jasnych, zabieg może być wykonywany u osób z ciemną karnacją. Wykorzystywane są do różnych celów: leczenia trądziku, zamykania naczynek krwionośnych, trwałego usuwania owłosienia, zwalczania cellulitu. Stosuje się je również podczas zabiegów chirurgii dermatologicznej, np. do usuwania kurzajek, brodawek, znamion skórnych, włókniaków, a także zmian przednowotworowych i nowotworowych.

Laser neodymowojagowy Nd:YAG wykorzystuje falę o długości 1 064 nm. Urządzenie stosowane do usuwania włosów nawet na opalonej skórze. Jest to innowacyjne urządzenie zaprojektowane specjalnie do przeprowadzenia zabiegów na naczyniach żylnych na nogach, usuwania tatuaży i przebarwień.

Epilacja laserowa - jaki laser jest najskuteczniejszy?

Wszystko zależy od naszych potrzeb, ponieważ każdy rodzaj lasera ma inne parametry, a co za tym idzie, w czym innym jest najbardziej skuteczny. Dominika Martyniak podkreśla, że w trwałym usuwaniu owłosienia najskuteczniejszym, najbardziej bezpiecznym i powszechnym laserem jest laser diodowy LightSheer® Duet™.

Jego fala wnika w naskórek na głębokość dwóch milimetrów, co skutecznie niszczy strukturę włosa odpowiedzialną za jego wzrost. Działanie lasera nie wpływa na funkcjonowanie organizmu, dlatego jest to metoda bezpieczna. Istotą działania lasera LightSheer® Duet™ na mieszek włosowy jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Jest to metoda depilacji, która powinna być wybierana zwłaszcza przez osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień.

Laser posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez FDA (amerykański Urząd ds. Żywności i Leków) oraz certyfikaty odpowiednich instytucji europejskich, w tym CE oraz ISO 9001.

Dzięki LightSheer® Duet™ trwała depilacja odbywa się w 3 razy krótszym czasie i z jeszcze lepszą jakością. Laser posiada dwie głowice do depilacji – pierwsza z głowic (ET) mała o wymiarach 9x9 mm z systemem chłodzącym, która służy do skutecznej i precyzyjnej depilacji dowolnych obszarów ciała, jak również miejsc trudno dostępnych. Druga głowica (HS) łączy w sobie bardzo dużą powierzchnię zabiegową 22x35 mm i podciśnienie Vacum. Pozwala to na szybką, bezbolesną i trwałą depilację prowadzoną na dużych partiach ciała. Połączenie dużej powierzchni i podciśnienia umożliwia głębszą penetrację oraz absorbcję energii, a przy tym pozwala na bezpieczną depilację osób z ciemną karnacją, wrażliwą skórą oraz z tendencją do pękających naczynek.

Czy epilacja laserowa boli? Czasopisma medyczne określają stopień bolesności zabiegu z użyciem lasera diodowego LightSheer® Duet™ jako 3 w skali od 1 do 10 (gdzie 1 to zabieg bezbolesny).

System jest obecny od ponad 15 lat na rynku, co dowodzi skuteczności na możliwie najwyższym poziomie.

Największe zalety depilacji laserem LightSheer® Duet™:

  • jakość depilowanej powierzchni ciała – trwała depilacja po wykonaniu odpowiedniej liczby zabiegów (przyjmuje się, że wystarczy 5-8 zabiegów)
  • znacznie krótszy czas zabiegu – większa powierzchnia głowicy powoduje, że zabieg jest 3-krotnie szybszy niż innymi urządzeniami i sposobami (np. depilacja nóg nową głowicą zajmuje zaledwie 15-20 minut)
  • bezbolesność – rozciągnięcie skóry redukuje odczuwalny ból, dzięki czemu znieczulenie jest niepotrzebne
  • bezpieczeństwo – do wykonania zabiegu potrzebna jest mniejsza ilość energii, przez co jest on bardziej bezpieczny