Pożary w Portugalii. Dzieci pozywają Polskę za spowodowanie kryzysu klimatycznego

Grupa sześciu młodych Portugalczyków wspierana przez organizację Global Legal Action Network (GLAN) podjęła drastyczne kroki w walce z kryzysem klimatycznym. Wystosowali pozew do Europejskiego Trybunału Spraw Człowieka w Strasburgu, oskarżając 33 państwa europejskie, w tym Polskę, za wywołanie i pogłębianie się kryzysu klimatycznego na świecie. Domagają się większego zaangażowania ze strony przywódców europejskich i konkretnych działań na rzecz walki z kryzysem ekologicznym. Reprezentujący dzieci prawnik Gerry Liston mówi o wywarciu wpływu na kraje europejskie w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Jednym z naszych głównych celów jest przekonanie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, by nadał państwom członkowskim Rady Europy pilnie potrzebny kierunek do działania. Prawo do życia w środowisku bezpiecznym i zdrowym wymaga podjęcia wszelkich niezbędnych kroków, by zaradzić kryzysowi klimatycznemu – tłumaczy Gerry Liston.

Photo: Getty Images / Pożary w Portugalii

Zobacz też: Obawiam się, że przyszłość będzie jak z Mad Maxa - mówi znana aktywistka GreenPeace

Dzieci walczące z kryzysem klimatycznym. Kim są dzieci oskarżające przywódców europejskich?

Oskarżające Polskę i 33 inne kraje Europy dzieci to 8-letnia Mariana Agostinho, 12-letni André Oliveira, 15-letnia Sofia Oliveira, 17-letni Martim Agostinho i 21-letnia Cláudia Agostinho. Narodowość młodych aktywistów nie dziwi. Portugalia jest jednym z krajów dotkniętych kryzysem ekologicznym, w którym na własnej skórze można odczuć jego skutki. 14 września olbrzymi pożar objął swoim zasięgiem ponad 2 tysiące  hektarów lasu, a kilka tysięcy osób zostało ewakuacyjnych ze swoich domów. Natomiast w lecie temperatura powietrza w Lizbonie sięgnęła 44 stopni Celsjusza. Według naukowców problemy są bezpośrednio spowodowane drastycznymi zmianami klimatu.

- Boję się już na samą myśl, że fale upałów, które w ostatnim czasie odczuliśmy, to zaledwie początek. Nie mamy już wiele czasu, aby zmusić rządy tych państw do należytej ochrony osób takich jak my. Żyję z poczuciem, że z każdym rokiem mój dom staje się coraz bardziej wrogim miejscem – mówi jedna z młodych aktywistek.

Photo: Getty Images / Pożary w Portugalii

Krajami pozwanymi przez nastolatków – oprócz Polski - są: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Niemcy, Grecja, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Chorwacja, Węgry, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Turcja oraz Ukraina.

Zobacz także:

Zobacz też: Pożary w Kaliforni. Gwiazda Instagrama pozowała na tle "płonącego oceanu", promując ubrania. Brak wyobraźni!

Photo: Getty Images / Pożary w Portugalii

Młodzież walczy o przyszłość na Ziemi

Pozew to nie jedyny taki ekologiczny akt społeczny zapoczątkowany przez dzieci. Liderką młodzieży walczącej przeciw zmianom klimatycznym jest Greta Thunberg. Za jej przykładem pod Sejmem na Wiejskiej protestowała 13-letnia Inga Zasowska, a w Warszawie, jak i innych stolicach europejskich, przeszły marsze młodzieżowego strajku klimatycznego walczące o lepsze jutro.

Zobacz też: KOBIETA WIDZI WIĘCEJ: JEDWAB, BRYLANTY I OLEJ PALMOWY, CZYLI EKO-LĘKI EKO-LUDZI