Chanel rezygnuje z naturalnych futer

To prawdziwy przełom dla mody z wysokiej półki, gigant i marka z historią rezygnuje z futer i egzotycznych skór na rzecz tych, pochodzących z odpadów spożywczych. Tym samym Chanel dołącza do grupy projektantów i marek, które już dawno zrezygnowały z serwowania swoim klientom barbarzyńskich futer z norek, lisów i innych hodowanych specjalnie w tym celu zwierząt. Stella McCartney na przykład od lat używa tylko skór syntetycznych, podobnie jak brytyjska marka Vivienne Westwood czy Calvin Klein, włoski Giorgio Armani i Ralph Lauren. W ubiegłym roku przełomową decyzję o rezygnacji z futer i skór podjął też inny gigant mody, Gucci. 

Głównym powodem rezygnacji ze stosowania skór i futer pochodzących od egzotycznych zwierząt jest przede wszystkim brak możliwości ich pozyskiwania w zgodzie z etycznymi zasadami Chanel. Co prawda, sprawujący w Chanel władzę od ponad 30 lat Karl Lagerfeld bardzo często powtarzał, że w modzie luksusowej nie można chodzić na kompromisy, jednak jednocześnie wie jak ważne są zmiany:

Moda żyje zmianą. Jeśli chcesz być dobry w tym co robisz, musisz wiedzieć, co poza modą dzieje się na świecie. W przeciwnym razie gdy wszystko się zmieni, nawet tego nie zauważysz., mówił Lagerfeld już kilka lat temu w jednym z wywiadów. 

Firma stara się dokładnie sprawdzać swoich dostawców, jednak mimo to wymagania dotyczące zwierząt egzotycznych są na tyle wysokie, że ustalenie ich pochodzenia sprawia coraz większe trudności. Nasza decyzja to również doskonała okazja do stworzenia zupełnie nowej generacji produktów wysokiej jakości., komentuje wielką zmianę w Chanel rzeczniczka prasowa.

Chanel nie chce także konfliktów z organizacjami działającymi na rzecz ekologii i ochrony środowiska, między innymi z PETA, które jest niezwykle zadowolone z całej sytuacji. 

 „Od dziesięcioleci  PETA wzywała markę, by wybrała luksusową modę pozbawioną okrucieństwa i cierpień zwierząt. Teraz nadszedł czas, by inne firmy, takie jak Louis Vuitton, poszły w ślady kultowego podwójnego C i zrobiły to samo.”, mówi Tracey Reiman, wiceprezes organizacji. 

Kiedy w Chanel nie będzie futer?

Pierwsze zmiany mają nastąpić w trybie natychmiastowym, jednak pełną kolekcję z syntetycznymi bądź pochodzącymi z odpadów skórami, Chanel pokaże w maju 2019 roku.