Dlaczego facet mnie nie słucha?

To pytanie często sobie zadajemy w rozmowach z przyjaciółkami. Ty możesz wylać potoki słów, a i tak twój facet tego nie zarejestruje. Masz wrażenie, że wasza rozmowa jest tylko twoim monologiem. Kiedy poirytowana zwracasz mu uwagę, on daje ci do zrozumienia, że nie ma żadnego problemu. Czy ten scenariusz jest ci dobrze znany?

Jeśli tak, to teraz cię zaskoczymy: on nie robi tego złośliwie, czy celowo. Okazuje się, że wszystkiemu winne jest zjawisko nazywane przez ekspertów: słuchaniem selektywnym. Co to właściwie jest? Już wyjaśniamy.

Przeczytaj także: Zdziwisz się, ile razy w ciągu roku twój facet cię nie słucha: jest to poparte badaniami

Słuchanie selektywne wyjaśnia, dlaczego partner cię nie słucha

Czym jest słuchanie selektywne? Zjawisko to zbadała firma Scrivens Hearing Care, która przeprowadziła ankietę na grupie 2 tys. ochotników. 75 proc. badanych zadeklarowało, że ich partnera lub partnerkę cechuje właśnie słuchanie selektywne. Co ciekawe, wynika z niego również, że mężczyźni nie rejestrują tego, co mówią do nich partnerki aż 388 razy w roku, czyli częściej niż raz dziennie. 

Eksperyment pokazał również coś bardziej niepokojącego. Eksperci z firmy Scrivens Hearing Care twierdzą, że wybiórcze słuchanie to pierwsze oznaki poważnych problemów ze słuchem. Z badań wynika, że aż 40 proc. ankietowanych twierdzi, że ich partner ma z tym problem. Zdaniem 30 proc. partnerzy próbują czytać swoim partnerkom z ust, a 47 proc. odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy partner mówi niewyraźnie - co zdaniem ekspertów jest kolejną oznaką problemów ze słuchem. 

Większość z nas doświadczyła słuchania selektywnego – albo oskarżaliśmy o nie partnera, albo sami byliśmy o nie oskarżane. Ale żarty na bok. Słuchanie selektywne może być oznaką utraty słuchu. Ignorowane może prowadzić do poczucia izolacji i depresji. Istnieją także dowody na to, że jest ono powiązane z demencją. 

Zmiany w słuchu często są bardzo subtelne i mają miejsce na przestrzeni wielu lat, więc może nam być bardzo trudno zauważyć, jaki wpływ wywołują na nas i osoby w naszym otoczeniu. Właśnie dlatego regularne badanie słuchu są bardzo ważne - wyjaśniał w rozmowie z mediami audiolog Kirran Saimbi. 

Przeczytaj także: Jeżeli częściej niż naszego partnera dotykamy telefonu, to jak mamy mieć udany seks? [OKIEM EKSPERTA]