Tradycja malowania pisanek

Wspólne malowanie jajek na Wielkanoc przy jednym stole i wśród kilkudziesięciu różnych farbek sztucznych i naturalnych to zapewne Wasza coroczna tradycja. Potem pisanki trafiają do wielkanocnego koszyczka, a następnie na niedzielne, uroczyste śniadanie. Ale czy zastanawiałyście się, skąd wzięła się tradycja malowania pisanek i farbowania jajek ugotowanych na twardo?

Pisanki wielkanocne mają długa tradycję

Jakieś 60 tysięcy lat temu archeolodzy odkryli udekorowane prymitywnymi rysunkami skorupy strusich jaj. Od Neandertalczyków, poprzez starożytnych Egipcjan, aż wreszcie chrześcijan – malowanie jajek ma z pewnością historię „z brodą”.

 

Chrześcijański zwyczaj malowania pisanek ma swoje korzenie w Mezopotamii, gdzie malowano jajka na czerwono, aby przypominały krwawą ofiarę Chrystusa. Samo jajko uważane jest z kolei przez kościół za symbol zmartwychwstania i nowego życia. Większa paleta barw, w tym motywy roślinne i pastele pojawiły się w tradycjach pogańskich i były używane na cześć bogini Eostre, której imię nawiązuje do początku wiosny. Stąd zresztą angielska nazwa Wielkanocy – Easter. Jak mówią podania, Eostre miała też w zwyczaju zamieniać ptaki w zające – stąd w wielkanocnej tradycji również uroczy króliczek.

A jak się ma praca nad Waszymi pisankami? Sprawdźcie nasze inspiracje w galerii!

ILE ZDROWIA KRYJE WIELKANOCNE JAJKO?