Dlaczego malujemy jajka na wielkanoc? Rodzinna zabawa czy tradycja?

Wspólne malowanie jajek na Wielkanoc przy jednym stole i wśród kilkudziesięciu różnych farbek sztucznych i naturalnych to zapewne Wasza coroczna tradycja. Potem pisanki trafiają do wielkanocnego koszyka, a następnie na niedzielne, uroczyste śniadanie. Ale czy zastanawiałyście się, skąd wzięła się tradycja malowania pisanek i farbowania jajek ugotowanych na twardo?

Pisanki wielkanocne mają długa tradycję

Czemu malujemy jajka na Wielkanoc? Jakieś 60 tysięcy lat temu archeolodzy odkryli udekorowane prymitywnymi rysunkami skorupy strusich jaj. Od Neandertalczyków, poprzez starożytnych Egipcjan, aż wreszcie chrześcijan – malowanie jajek ma z pewnością drugie dno.

Chrześcijański zwyczaj malowania pisanek ma swoje korzenie w Mezopotamii, gdzie malowano jajka na czerwono, aby przypominały krwawą ofiarę Chrystusa. Samo jajko uważane jest z kolei przez kościół za symbol zmartwychwstania i nowego życia. Większa paleta barw, w tym motywy roślinne i pastele pojawiły się w tradycjach pogańskich i były używane na cześć bogini Eostre, której imię nawiązuje do początku wiosny. Stąd zresztą angielska nazwa Wielkanocy – Easter. Jak mówią podania, Eostre miała też w zwyczaju zamieniać ptaki w zające – stąd w wielkanocnej tradycji również uroczy króliczek.

Kiedy malujemy pisanki?

Na to, kiedy malujemy pisanki nie ma jasnych reguł, a zwłaszcza w dzisiejszym zabieganym świecie. Zgodnie z tradycją jajka maluje się w Wielki Piątek lub w Wielką Sobotę. Jednak każdy moment, który poświęcisz razem z najbliższymi na kontynuowanie tej tradycji z pewnością będzie wartościowy. Liczy się jakość wspólnie spędzonego czasu - bez telefonu, telewizji i innych rozpraszaczy. Dzieci z pewnością będą taką aktywnością zachwycone!

Zaplanuj ten czas - przygotuj materiały, farby, wycinanki i barwniki, które znajdziesz w sklepie lub nawet w swojej lodówce takie jak cebula, burak, kurkuma czy czerwona kapusta lub wosk pszczeli. Wiele inspiracji znajdziesz na stronach internetowych lub na Instagramie. Możesz też skorzystać z wzorników ludowych grafik wzorów na pisanki, ozdobić je koronką lub techniką decoupage.

W naszej galerii znajdziesz masę inspiracji, jak pomalować jajka, które ozdobią twój wielkanocny koszyczek i świąteczny stół.