Zdrada w związku z czyjej winy?

Kobiety, które decydują się na zdradę swoich mężów często kierują się chęcią naprawy związku i miłością do partnera, wynika z nowych badań psychologów. Profesor Alicia Walker, autorka książki „The Secret Lives of Cheating Wives” przez rok badała zachowania pań, które zdecydowały się na skok w bok lub dłuższy romans.

Psycholog przeprowadziła wywiady z grupą ponad 50 kobiet, w wieku od 24 do 65 lat, po zamieszczeniu ogłoszenia na portalu Ashley Madison (specjalizującym się w wyszukiwaniu partnerów do romansu dla małżeństw).

Kto zdradza najczęściej?

Okazało się, że w większości kobiety, które przyznały się do zdrady zazwyczaj nie planowały i nie chciały zostawiać męża. Szukały szybkiej przyjemności z seksu i orgazmu.

„Więcej niż połowa badanych przeze mnie kobiet (dokładnie 26) powiedziało, że tkwi w małżeństwie bez seksu bądź nie jest w stanie z mężem osiągnąć orgazmu i to jest powód dla którego zdradzają.”, powiedziała w jednym z wywiadów badaczka.

W swoich badaniach Walker skupiła się też na kobietach pod 40tkę i ich motywacji do zdrady. Zdecydowana większość z nich nie szukała partnera w swoim wieku do romansu i twierdziła, że przede wszystkim „kocha swojego męża”. Odkryła też, że w większości decyzja o zdradzie nie była decyzją spontaniczną, kobiety decydowały się na nią w imię dużej potrzeby.

„Zdrada w większości grupy żonatych kobiet była decyzją doskonale przekalkulowaną, z listą za i przeciw, opartą na potrzebie zdobycia czegoś, czego w małżeństwie im brakowało. Najczęstszym motywem był seks bez orgazmu, który chciały naprawić dzięki skokom w bok”.

Większość badanych pań twierdziła też, że zaspokając swoje potrzeby dobrego seksu i spełnienia w nim, ratowały swoje małżeństwo. Zostawienie męża i rozwód nie wchodziły w grę. Wiele miało z tego powodu ogromne wyrzuty sumienia, ale były to wybory „zdecyduj się na zdradę lub zostaw męża”, a one nie chciały zmieniać swojego życia prywatnego.

Jakie są efekty zdrady?

Wiele kobiet przyznało, że możliwość osiągnięcia orgazmu w pozamałżeńskim seksie pozwoliła im być lepszymi żonami i matkami, a ich największym i najwyższym celem jest ochrona stałego związku.