Cukier a zdrowie

Wszyscy wiemy, że dobrze zbilansowana dieta to podstawa nie tylko zdrowia i dobrego samopoczucia, ale też wyglądu. Jednym z największych dietetycznych grzechów jest z pewnością nadmierne spożywanie cukru, który zaliczany jest przez naukowców do produktów, które potrafią uzależniać podobnie jak narkotyki. O tym, że cukier - "biała śmierć" - uzależnia, wiadomo nie od dziś. Znajduje się on w zasadzie w większości potraw, dlatego szczególnie trudno wyeliminować go ze swojej diety. Spożywanie cukru nie tylko sprzyja wzrostowi masy ciała, ale może również nieść za sobą dużo groźniejsze konsekwencje takie, jak m.in. podwyższenie poziomu cholesterolu, znaczne osłabienie odporności, a nawet większe ryzyko zachorowania na miażdżycę. Naukowcy twierdzą również, że cukier ogranicza wchłanianie cennych witamin. Jak zatem walczyć z tym uzależnieniem?

Przedwiośnie to dobry czas na zmianę nawyków i walkę ze złymi skłonnościami. Dlatego zanim po raz kolejny sięgniesz po ciasteczko, batonik lub dosypiesz do kawy kolejną łyżeczkę cukru, pomyśl o Arielle Canderon, która kilka lat temu zdecydowała się na 30-dniowy detoks od cukru.

PRZECZYTAJ TEŻ:

W roku schudła 90 kg. Dziś jest gwiazdą Instagrama. Jak to zrobiła?

Oto najzdrowsza dieta na świecie. Zostawiła daleko w tyle dietę Adele

12 rad, jak ograniczyć cukier?

Dieta bez cukru - jakie są efekty?

Arielle Calderon - blogerka i influencerka, która na swoim koncie na Instagramie zgromadziła wierną rzeszę ponad 150 tys. fanów, kilka lat temu podjęła wyzwanie i przeszła na dietę bez cukru.

Zobacz także:

- Cześć, jestem Arielle i jestem uzależniona od cukru. Chciałabym, żeby to był żart, ale tak nie jest. Cukier jest dla mnie narkotykiem. Kiedy staję twarzą w twarz z tym demonem, zupełnie tracę kontrolę i przestaję myśleć w sposób racjonalny. Jestem w stanie myśleć tylko o tym, że muszę jeść ciastko, brownie, czekoladową babeczkę albo inną słodką przekąskę - pisała.

Nadszedł dzień, w którym instagramerka postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i podjęła się 30-dniowego detoksu od cukru. Zrezygnowała ze wszystkich jego zamienników, np. słodzików i miodu. Choć pierwsze tygodnie nie były łatwe, Arielle Calderon szybko zaczęła widzieć pozytywne skutki. Jej brzuch stał się mniej wzdęty, a w dodatku zgubiła kilka kilogramów. Wystarczył tydzień, żeby jej zapotrzebowanie i chęć jedzenia słodyczy spadły w zasadzie do zera.

- Wcześniej nigdy nie czułam słodyczy w czerwonej papryce albo smażonej cebuli - aż do teraz. Wczoraj wieczorem zjadłam jabłko i smakowało prawie jak cukierek - przyznawała.

 

30-dniowy post od cukru wiele zmienił w podejściu Arielle Calderon do jedzenia. Co prawda, Arielle Calderon stosowała swój detoks jedynie przez miesiąc, ale to wystarczyło, by zrozumiała, jak wielkim problemem dla organizmu jest nadmierne spożywanie cukru.

- Najbardziej zauważalną różnicą jest mój uśmiech! - pisała pod postem, na którym pokazała swoje ciało przed i po detoksie.

- Ten czas wiele mnie nauczył i otworzył mi oczy - podsumowała swój dietetyczny eksperyment.

Arielle Calderon dziś jest znaną gwiazdą plus size, która uśmiecha się na swoim koncie na Instagramie niemal na każdym zdjęciu na Instagramie. Czy na stałe zrezygnowała z cukru? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że jest szczęśliwą dziewczyną, wierzącą w siebie i kochającą swoje ciało takim, jakie ono jest.

Czy, by to poczuć i zrozumieć, potrzebny jest nam cukier? Odpowiedz sobie sama!

ZOBACZ TEŻ:

Jak przestać jeść cukier? Ta metoda może Cię zaskoczyć!

Dieta jabłkowa - wady i zalety jednej z najbardziej skutecznych diet

Jak home office nie sprzyja naszej skórze?