Depresja poporodowa u mężczyzn? Dane szokują: dotyka aż 20% ojców
Mówi się, że depresja to choroba całej rodziny. Na depresję poporodową zapada ponad 20% kobiet, a jak się okazuje - z problemem tym styka się prawie tyle samo świeżo upieczonych ojców. Jak się objawia?
Depresja poporodowa: choruje cała rodzina
Narodziny dziecka to ogromne wydarzenie. Choć na ogół kojarzy się ze szczęściem i euforią, nie zawsze tak jest. Coraz głośniej mówi się o depresji poporodowej, która do tej pory stanowiła tabu - świeżo upieczone mamy w większości pozostawione były same ze swoimi myślami, rozterkami i ogromnym poczuciem winy. Tymczasem na depresję poporodową zapada od 10 do 22% kobiet, a przyczyną są szalejące hormony, presja i trudności w adaptacji w nowej sytuacji. Aż 50-80% kobiet dotyka zaś tzw. baby blues, czyli chwilowe obniżenie nastroju w pierwszych dniach po rozwiązaniu.
Jeszcze rzadziej o tym zjawisku mówi się w kontekście ojców. Okazuje się, że mężczyźni, tak samo jak ich partnerki, mogą ciężko przeżywać pojawienie się na świecie potomka. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet 20% świeżo upieczonych ojców, jednak większość z nich nigdy nie zgłosi się po pomoc do specjalisty…
Zobacz też:
Była żona Macieja Orłosia opowiedziała o stracie dziecka. "Oddalił się ode mnie, wyłam jak zwierzę"
Była żona dziennikarza, Macieja Orłosia, zdecydowała się opowiedzieć o tragedii z przeszłości, która zaważyła na wspólnych losach. Małżeństwo nie przetrwało tych trudnych doświadczeń, trauma pozostała w Ewie na zawsze.
Objawy depresji u ojców
Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, cała uwaga skupia się na nim i na matce. To ona jest najbliżej niemowlęcia, jej gorsze samopoczucie jest zrozumiałe, a bliscy powinni zapewnić maksimum wsparcia. Tymczasem, świat mężczyzny też wywraca się do góry nogami - zastanawia się, czy sprosta nowej roli, martwi się, czy zapewni rodzinie byt, siłą rzeczy może być też odsunięty na dalszy plan. Depresja poporodowa u mężczyzny jest bardzo trudna do stwierdzenia - od wieków pokutuje przeświadczenie, że „chłopaki nie płaczą”, a już mali chłopcy uczeni są, że nie powinni pokazywać emocji.
Ojciec w depresji najczęściej zaczyna się wycofywać i zamykać w sobie, często ucieka w nałogi i… pracę, która jest dobrą wymówką, aby odizolować się od bliskich. Charakterystycznym objawem jest też unikanie opieki i tworzenia więzi z noworodkiem. Jeśli zauważymy niepokojące sygnały w zachowaniu partnera, warto jak najszybciej przeprowadzić z nim szczerą rozmowę, pomówić o rozterkach i potrzebach, a w razie konieczności - zaproponować wizytę u psychologa.
Polecane
Lekarka opisała wstrząsającą historię porodu. Dziecko zmarło po 30 minutach: „Kaju Godek, możesz być z siebie dumna”
Smutna tendencja dotyka coraz więcej rodzin. Z tych 3 powodów relacje zmieniają się nie do poznania
„Kiedy dotykam żony, przypomina mi się zupełnie inne ciało. To popaprane, ale nie mogę przestać myśleć o teściowej”
„Żyłam z facetem jak w bajce, aż na teście wyskoczyły dwie kreski. Mój książę zachował się jak podróbka mężczyzny”
Pod żadnym pozorem nie dotykaj tej rzeczy 22 lipca. Chwila nieuwagi i kłopoty gotowe
Urszula miała depresję poporodową: "Leciały mi łzy, snułam się z wózkiem po parku". Kto pomógł wokalistce? Odpowiedź zaskakuje
„Związałam się z mężczyzną starszym aż o 31 lat. Myślałam, że przychylam mu nieba, a on i tak mnie zostawił na lodzie”
Promocja
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 8
Wakacje nad morzem w Grano Hotel Solmarina – relaks, natura i słońce!
Współpraca reklamowa
Neuropeptydy w kosmetyczce. Technologia, która zatrzymuje czas
Współpraca reklamowa
Zaproś sztukę do swojego wnętrza z nową linią Velvet ART
Współpraca reklamowa
Jak dobrać damskie buty zimowe do swojego stylu i sylwetki?
Współpraca reklamowa
Wybierz się do Suntago i wypocznij w tropikalnym stylu
Współpraca reklamowa
„Woda opadła, psy zostały” – rusza kampania pomocowa dla bezdomnych zwierząt
Współpraca reklamowa