Danuta Wałęsa pisze drugą książkę: "Danka powiedziała parę rzeczy za dużo"

Danuta Wałęsa przyzwyczaiła obserwatorów do niemej obecności przy Lechu Wałęsie. Matka ośmiorga dzieci miała wystarczająco spraw na głowie, by trzymać się raczej w cieniu wielkiej polityki, jaka pociągała jej męża. Dziś 71-letnia była Pierwsza Dama jest ikoną odwagi i kobiecej siły. Wszystko to za sprawą decyzji o wypuszczeniu na rynek biografii "Marzenia i tajemnice", która błyskawicznie stała się bestsellerem, a autorka, jak mówi się nieoficjalnie, zarobiła na niej 2 miliony złotych. Dodatkowo książka wzbudziła zainteresowanie również dlatego, że milcząca i nieśmiała Danuta Wałęsa zdradziła wiele szczegółów ze swojego prywatnego życia i małżeństwa z legendą Solidarności. Na jaw wyszły nieznane dotąd fakty na temat nieudanego małżeństwa i kobiecej frustracji wynikającej z braku miłości, zainteresowania i zaangażowania w życie rodzinne Lecha Wałęsy.

„Uważam, że to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakich musiałam się w życiu nauczyć – nie wymagać niczego od własnego męża, nauczyć się cieszyć sobą, tym, co jest wokół mnie.”, zdradziła z goryczą Danuta Wałęsa w jednym z wywiadów. 

Te i inne intymne wyznania byłej Pierwszej Damy rozpętały nie tylko medialną burzę, ale również tę, w domu państwa Wałęsów. Nie trudno było się tego domyślić, z resztą Lech Wałęsa nie krył swojego niezadowolenia i kilka razy wyraził swoje zdanie na temat autobiografii żony:

„Danka powiedziała parę rzeczy za dużo. Dlatego od tego czasu nie możemy się pozbierać”, pisał w swojej wydanej trzy lata temu książce. 

„Przecież ja go w niej absolutnie nie krytykuję, opisuję tylko nasze życie takie, jakie było. Niech pani posłucha tych kobiet, z którymi się obecnie spotykam. Płaczą ze wzruszenia. Bo często mają podobne życie ze swoimi partnerami, tylko kto zechce ich słuchać. Przez tę książkę stałam się jakby ich rzeczniczką”, broniła się Danuta Wałęsa na zarzuty Lecha.

Jak dziś Lech Wałęsa zapatruje się na kolejną książkę żony? Możemy się tylko domyślać, bo wyjątkowo zachowuje powściągliwość.

Zobacz też: Danuta Wałęsa o Lechu Wałęsie - cała prawda o ich małżeństwie

Danuta Wałęsa pisze drugą książkę: syn murem za matką

Być może Danuta Wałęsa nie ma poparcia w małżonku, na pewno jednak murem stoją za nią dzieci, zwłaszcza Jarosław Wałęsa, poseł PO, który z dumą mówi o przebudzeniu mamy.

„Moja mama to bardzo silna kobieta, która umożliwiła ojcu, żeby mógł zostawić rodzinę dla polityki. To właśnie ten tandem moich rodziców pozwolił mu na to, żeby w latach ‘80. być tak skutecznym politykiem. To wszystko dzięki temu, że miał za żonę tak silną kobietę".

To jeden z tych mężczyzn, który tak jak my uważa, że za każdym mężczyzną stoi silna kobieta.

„Odezwa po pierwszej edycji była tak ogromna, tyle listów mama otrzymała, tyle razy kobiety mówiły, że to jest ich historia... Więc mam nadzieję, że mama ciężko pracuje nad książką, może właśnie nad takim dialogiem z czytelniczkami. Ona otworzyła wszystkim Polkom oczy na to, jak wiele od nich zależy. Jak bardzo powinniśmy być wdzięczni naszym matkom i żonom za to, ile nam facetom dają siły".

O czym będzie druga książka Danuty Wałęsy, tego na razie nie zdradza ani sama autorka, ani trzymający mocno jej stronę syn, Jarosław Wałęsa. Czekamy z niecierpliwością, bo czujemy, że kolejna książka będzie wsparciem dla tych kobiet, które tak jak Danuta Wałęsa były bohaterkami swojej rodziny.