#CucChallenge: wyzwanie w czasach izolacji

#CucChallenge zapoczątkowała grupa francuskich studentów, wrzucając do sieci nagranie pokazujące "walkę z koronawirusem". Zamiast spodziewanej "bitwy z nudą", internauci zaczęli zwracać uwagę na poważniejszy temat, mianowicie zjawisko przemocy domowej, kiedy w czasie izolacji ofiary zamknięte są w czterech ścianach ze swoim oprawcą. W akcję zaangażowali się celebryci: #cucchallenge znajdziemy na Instagramach Margot Robbie, Cameron Diaz, czy Scarlett Johansson. Twórcy zabawy podkreślają, że jej kontrowersyjna forma ma pomóc w zwróceniu uwagi na poważny problem. 

#CucChallenge: polscy celebryci udają bójki

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Basia Kurdej-Szatan (@kurdejszatan) Maj 10, 2020 o 12:36 PDT

Do akcji przyłączyły się też gwiazdy z "naszego podwórka". Nagranie na profilu Barbary Kurdej-Szatan, wzbudziło w internautach mieszane uczucia. W filmiku widzimy między innymi Barbarę, Macieja Dowbora, Julię Wieniawę, Joannę Opozdę, Rafała Maślaka, którzy w zabawny, karykaturalny wręcz sposób "okładają się" patelnią, kijem bejsbolowym, czy dają sobie soczystego kopniaka. Pod filmem aktorka zamieściła wyjaśnienie akcji, oraz podała niezbędne numery alarmowe, z których mogą skorzystać ofiary przemocy:

Nasz film to tylko zabawa. Jednak codziennie ktoś staje się ofiarą przemocy. Jeżeli jesteś jej świadkiem - nie bądź obojętny, REAGUJ! - to wpis pod postem Barbary Kurdej-Szatan

Cel jest szczytny, ale wielu internautów wydaję się być zniesmaczonych formą akcji. Zarzucają celebrytom zbyt lekkie podejście do tematu i wręcz szydzenie z poważnego problemu, jakim jest przemoc domowa. Pod filmem na profilu Barbary Kurdej-Szatan pojawiły się między innymi takie komentarze:

A teraz pomyślcie jak na wasze wypociny reagują ofiary przemocy domowej. Niesmaczne, płytkie i żenujące. Robienie sobie żartów z takiego tematu jest naprawdę przykre.

Niee, to nie jest świetna robota. Temat jest poważny, a na tym filmie widać wyraźnie, że osoby które w nim wystąpiły robią sobie jaja, i traktują granie w tym czymś jak udział w jakieś słabej komedii

Przemoc domowa w czasach pandemii

Zarówno w Polsce, jak i na świecie, społeczna izolacja znacząco wpłynęła na wzrost przypadków przemocy domowej. Przymusowe zamknięcie ofiary z oprawcą przez 24 godziny na dobę, frustracja i strach przed konsekwencjami zamrożenia gospodarki, sprzyjają wybuchom agresji. Rzecznik Praw Obywatelskich, w porozumieniu z fundacją Niebieska Linia, Centrum Praw Kobiet, a także władzami lokalnymi, przedstawił tzw. plan awaryjny, czyli zbiór porad co robić, kiedy doświadczamy niebezpiecznej sytuacji.

Głośno jest również o inicjatywie licealistki Krysi, która za pomocą fikcyjnego sklepu z kosmetykami naturalnymi, umożliwia ofiarom przemocy domowej kontakt z policją. >>Więcej o sklepie<<