Cosmopolitan drink to jeden z najbardziej znanych i lubianych koktajli. Historia jego powstania jest dość zawiła. Już w latach 30. XX wieku opisywano drinki o podobnej recepturze. Przepis na Cosmopolitan w obecnej wersji znany jest od lat 70. W tym czasie opracowało go niezależnie od siebie kilku barmanów w Stanach Zjednoczonych. Uważa się, że nazwa drinku pochodzi od jednego z nich - Neala Murraya. Dodał on do Kamikaze odrobinę soku żurawinowego, a osoba, która jako pierwsza spróbowała mieszanki, stwierdziła: „How cosmopolitan” („Jak kosmopolitycznie”). Oprócz Murraya jako twórców Cosmopolitan drink wskazuje się Johna Caine’a, Toby'ego Cecchiniego, Melissę Huffsmith-Roth i Cheryla Cooka. Koktajl największą popularność zdobył w latach 90. dzięki amerykańskim filmom i serialom, w których grupy przyjaciółek spotykają się, aby spędzić miło czas na rozmowie i sączeniu „Cosmo”. Drink jest smaczny, łatwy w wykonaniu i sprawdza się doskonale podczas spotkań towarzyskich, dlatego warto wiedzieć o Cosmopolitan drink jak zrobić ten koktajl.

Cosmopolitan drink - jak go zrobić?

Cosmopolitan drink to bardzo prosty w wykonaniu koktajl. Na Cosmopolitan przepis w podstawowej wersji zatwierdzony jest przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Barmanów. Drink należy podawać w stożkowatym kieliszku koktajlowym, zwanym także kieliszkiem martini. Powinien być schłodzony - w tym celu można wstawić go na kilka minut do zamrażarki lub wypełnić lodem. Lód usuwa się przed przelaniem drinka, ponieważ pije się go bez lodu. Składniki (wódkę, likier Cointreau, sok żurawinowy, sok z limonki oraz lód) wrzucamy do shakera. Do wykonania koktajlu nada się też np. słoik. Całość należy wymieszać, energicznie wstrząsając przez kilkanaście sekund, a następnie przelać drink do kieliszka przez sitko (aby lód zatrzymać w środku). Koktajl można dowolnie udekorować, np. skórką pomarańczy czy plastrem limonki.

Cosmopolitan drink powinien mieć przejrzysty, jasnoróżowy kolor. Dzięki temu koktajl jest nie tylko smaczny, ale także dobrze się prezentuje.

Cosmopolitan drink - składniki

Cosmopolitan drink jest koktajlem łatwym do zrobienia nawet w domu. Do wykonania drinka Cosmopolitan składniki są następujące: 40 ml wódki limonkowej lub cytrynowej (choć zwykła również się nada), 20 ml likieru Cointreau (może być zastąpiony przez triple sec), 20 ml soku żurawinowego, 20 ml soku z limonki oraz lód i skórka pomarańczowa lub plaster limonki do dekoracji.

Cosmopolitan - przepisy

Cosmopolitan drink w swojej klasycznej wersji należy do grupy drinków tzw. cranberry coolers, czyli orzeźwiających opartych na żurawinie. Znane są też różne wariacje na temat tego koktajlu. Jedna z nich zakłada wymieszanie składników zamiast wstrząsania. Możliwe jest także wykonanie bezalkoholowej wersji tego koktajlu, czyli virgin Cosmopolitan, w której wódkę i likier zastępuje się sokiem pomarańczowym i różową lemoniadą. Istnieje również wariant nazwany Rude Cosmopolitan. Jest on podobny do wersji klasycznej, ale zamiast wódki używa się srebrnej tequili. Inna kombinacja polega na dodaniu do drinka bąbelków w postaci szampana lub wina musującego - ta wariacja jest znana pod nazwą Royal Cosmopolitan.