Pocenie rąk i stóp to naturalne procesy, dzięki którym nasz organizm reguluje swoją temperaturę. W sytuacji jednak, gdy zauważymy, że ilość wytwarzanego potu jest zdecydowanie zbyt duża, wówczas mówimy o zaburzeniu działania gruczołów potowych, które fachowo jest nazywane hiperhydrozą. Możemy wówczas zacząć się zastanawiać nad tym, co jest przyczyną takiej sytuacji i właściwie dlaczego pocą mi się ręce?

Pocące się dłonie u dziecka, nastolatka albo osoby dorosłej mogą być objawem chorobowym, podobnie jak nadmierne pocenie się pod pachami lub na twarzy. Istnieje szereg dolegliwości, które mogą sprzyjać nasilonej produkcji potu. Możemy wśród nich wymienić między innymi takie choroby, jak:

  • zaburzenia hormonalne (np. menopauza, nadczynność tarczycy);
  • zaburzenia neurologiczne;
  • zaburzenia lękowe (np. fobia społeczna, zespół lęku napadowego);
  • cukrzyca;
  • infekcje o podłożu bakteryjnym i wirusowym;
  • gruźlica;
  • choroby nowotworowe;
  • otyłość.

Oczywiście jeśli tylko pojawi się u nas podejrzane pocenie się twarzy, pach, czy właśnie dłoni powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do lekarza, który może zlecić niezbędne badania umożliwiające postawienie diagnozy. 

Nadmierna potliwość dłoni może być też reakcją naszego organizmu na to, co jemy i pijemy. Zwiększonej produkcji potu sprzyja zwłaszcza stosowanie dużych ilości bardzo ostrych przypraw, takich jak chili, ostra papryka, czy nawet zwykły czarny pieprz. Takie objawy może też wywoływać zbyt częste spożywanie napojów zawierających kofeinę oraz alkoholu. A jeśli przyjmujemy regularnie jakiekolwiek leki dobrze jest też sprawdzić, czy nadmierne pocenie się rąk nie jest jednym ze skutków ubocznych ich zażywania. 

Przeczytaj także:

Co zrobić żeby ręce się nie pociły?

Pocenie się dłoni u nastolatków jest tak samo uciążliwe, jak u osób dorosłych i dzieci. Nadpotliwość wywołuje ogromny dyskomfort, który wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. A zatem co zrobić żeby ręce się nie pociły? Oczywiście istnieją różne sposoby na potliwe dłonie, które warto jest wypróbować.

Jednym z najczęściej stosowanych produktów są wszelkiego rodzaju antyperspiranty, których zadaniem jest blokowanie gruczołów potowych i tym samym hamowanie wydzielania potu. Takie preparaty na pocące się dłonie działają również bakteriobójczo i odświeżają skórę. Obecnie są one dostępne pod wieloma różnymi postaciami, więc każdy może wybrać taki produkt, który jest dla niego najwygodniejszy w użyciu. Są to zarówno kremy i żele, jak i specjalne płyny, typowe roll-ony, a nawet wyjątkowo praktyczne chusteczki antyperspiracyjne.

Zobacz także:

W walce z tą uprzykrzającą życie dolegliwością wykorzystuje się też tabletki na nadpotliwość. Są to przede wszystkim bezpieczne suplementy diety dostępne bez recepty, w których składzie znajdziemy głównie zioła. Oczywiście są to zioła wykazujące właściwości wspomagające prawidłową regulację pracy gruczołów potowych, do których możemy zaliczyć chociażby pokrzywę, szałwię albo skrzyp polny.

Domowe sposoby na pocące się dłonie

Co zrobić żeby ręce się nie pociły? Jeśli dolegliwości związane z tym schorzeniem nie są jeszcze bardzo nasilone dobrze jest wypróbować domowe sposoby na potliwość dłoni.

  • Pierwszym z nich jest zmiana naszej diety, czy może raczej nawyków żywieniowych. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że do każdej potrawy dodajemy dużą ilość ostrych przypraw, warto je na jakiś czas ograniczyć do minimum. To samo tyczy się kofeiny, która również może powodować nadmierne pocenie się dłoni, jeśli na co dzień spożywamy jej zbyt wiele. 
  • Inny domowy sposób na spocone dłonie to po raz kolejny skorzystanie z właściwości łatwo dostępnych ziół wykazujących działanie antyperspiracyjne. Napar przygotowany z szałwii, rozmarynu, skrzypu polnego albo pokrzywy możemy regularnie wypijać lub przygotować na jego bazie kąpiel dla naszych dłoni. W takim przypadku do ciepłego naparu warto dodać olejek z drzewa herbacianego, który działa antybakteryjnie, a następnie moczyć w takiej mieszance dłonie aż do jej wystygnięcia.

Zobacz także:

Pocenie się dłoni – jak zapobiec?

Na pocenie rąk pomagają również różnego rodzaju zabiegi. Mogą się one znajdować w ofercie salonów kosmetycznych albo gabinetów medycyny estetycznej, w których nie tylko zniwelujemy ciemne plamy pod pachami, ale także właśnie nadpotliwość.

Jednym z bardzo popularnych zabiegów tego typu jest jonoforeza, która daje bardzo dobre efekty. Jest to nieinwazyjny i zupełnie bezpieczny zabieg z wykorzystaniem stałego prądu elektrycznego o niskim natężeniu. Choć brzmi to dość groźnie, nie mamy się czego obawiać. Podczas trwania zabiegu wystarczy włożyć dłonie do specjalnego naczynia z wodą, przez którą przepływa prąd, a jedyne co wówczas czujemy to lekkie mrowienie. W tym czasie jednak prąd dostaje się do górnych warstw skóry, gdzie uszkadza kanały jonowe i tym samym ogranicza wydzielanie potu przez gruczoły potowe. Jonoforeza trwa ok. pół godziny i należy ją powtarzać co 2 dni do momentu zauważenia znaczącej poprawy.

Inny sposób na pocące się dłonie to ostrzykiwanie ich toksyną botulinową. Popularny botoks większości z nas kojarzy się głównie z wypełnianiem zmarszczek albo powiększaniem ust, ale jak się okazuje może być to też skuteczna broń w zwalczaniu takich dolegliwości, jak właśnie nadpotliwość. Wstrzyknięta w skórę dłoni toksyna botulinowa hamuje aktywność gruczołów potowych poprzez blokowanie w nich przekaźnictwa nerwowego. Ograniczenie nadmiernego wydzielania potu następuje stopniowo po wykonaniu zabiegu, a jego efekt utrzymuje się zazwyczaj pół roku. Decydując się więc na taki zabieg musimy mieć świadomość tego, iż jest to jedynie rozwiązanie tymczasowe.

Zdecydowanie najbardziej inwazyjnym sposobem radzenia sobie z nadpotliwością dłoni jest zabieg symptektomii. Polega on na przecięciu określonych struktur nerwowych będących elementami współczulnego układu nerwowego. Dzięki temu zahamowane zostaje wydzielanie potu. Taki zabieg wykonuje się metodą endoskopową, dlatego okres rekonwalescencji po jego przeprowadzeniu jest stosunkowo krótki. W związku z tym, iż jest to dość inwazyjna metoda leczenia nadpotliwości korzysta się z niej wyłącznie w ostateczności. Chodzi tu o sytuacje, gdy pocenie się jest wyjątkowo obfite i w znacznym stopniu obniża jakość życia pacjenta, a żadne inne sposoby walki z nadmiernym poceniem się dłoni nie przyniosły u niego oczekiwanych rezultatów. Wówczas lekarz może zdecydować o tym, iż taki zabieg jest jedynym możliwym rozwiązaniem problemu z nadpotliwością u danej osoby.

Zobacz także: