Cienie pod oczami – skąd się biorą?

Cienie pod oczami to powszechny problem dotykający niemal każdego. Ta niedoskonałość nie tylko jest trudna do ukrycia, ale i niełatwo jest się jej pozbyć. Popularnym czynnikiem, który zazwyczaj przyczynia się do powstawania cieni po oczami jest brak snu lub jego niewystarczająca ilość. Wówczas zwiększa się produkcja kortyzolu zwanego hormonem stresu, przez co organizm wytwarza więcej krwi. W konsekwencji tego procesu naczynia krwionośne rozszerzają się, aby pomieścić jej więcej i cienie stają się bardziej widoczne. Starzenie się skóry jest równie częstym powodem pojawiania się cieni pod oczami, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się jej elastyczność i objętość. Niestety staje się wówczas cieńsza, a pod dolną powieką pojawiają się worki, w wyniku nadmiaru tłuszczu i przemieszczania się go na tym obszarze. 

Bardzo często o zasinieniach pod oczami decydują uwarunkowania genetyczne, czyli słabsze krążenie oraz hiperpigmentacją skóry, czyli nadprodukcja melaniny która nadaje jej ciemniejszy odcień. Kluczowy jest jednak styl życia jaki prowadzimy na co dzień, w tym dieta. Udowodniono, że palenie papierosów, jak i samo wdychanie dymu jest jednym z czynników sprzyjających powstawaniu cieni. Powinniśmy więc dążyć do zminimalizowania palenia lub rzucenia go. Jeśli natomiast chodzi o odżywanie, to nie wolno zapominać o spożywaniu przede wszystkim świeżych owoców i warzyw oraz przygotowywać sobie posiłki zawierające pełnoziarniste produkty i białko. Należy pić także dużo wody i dbać o prawidłowy poziom witamin. Dodatkowo nie można zapominać o zmniejszeniu dawki soli w codziennej diecie, ponieważ zatrzymuje ona wodę w organizmie, zaburza krążenie i powoduje, iż naczynia krwionośne nabierają intensywniejszego, niebieskiego odcienia, co może podkreślić cienie pod oczami.

Zrozumienie podstawowych przyczyn pojawiania się zasinień wokół oczu jest kluczowe w poszukiwaniu właściwego rozwiązania, pomagającego je zminimalizować. Sprawdź jak skutecznie poradzić sobie z cieniami pod oczami!

Zobacz też: Cienie pod oczami – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?