„Chłopi” w reżyserii Doroty Welchman

Filmowa adaptacja „Chłopów”, nagrodzonego Nagrodą Nobla dzieła autorstwa Władysława Reymonta, stworzona zostanie przy pomocy techniki, jaką zastosowano przy kręceniu „Twój Vincent”. Był on pierwszą pełnometrażową animacją malarską. Film spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. Został nominowany do Oscara. Reżyserka zaś zdobyła nagrodę w plebiscycie O!Lśnienia w kategorii film za „nowatorskie podejście do animacji, odwagę i determinację w kreowaniu zaskakującej formalnie i intrygującej opowieści o życiu Vincenta van Gogha”.

Nie dziwi więc fakt, że Dorota i Hugh Welchman postanowili po raz kolejny sięgnąć po nowatorską technikę, którą pokochali widzowie na całym świecie. Skąd jednak decyzja, by reżyserować akurat „Chłopów”?

ZOBACZ TEŻ: To morderstwo było inspiracją do powstania "Twin Peaks". O śmierci Hazel Drew znów będzie głośno

„Chłopi”: inspiracje do powstania filmowej wersji powieści

Hugh Welchman opowiedział w wywiadzie dla Rozswietlamykulture.pl, co mogło wpłynąć na tę decyzję. Zdradza, że choć fascynuje go historia Młodej Polski, to w filmie chciał poruszyć zupełnie inny wątek. Stawia sobie pytanie, czy ekranizacja „Chłopów” może opowiedzieć coś o współczesnej Polsce.

Ten kraj ciągle się zmienia, ale wszyscy jesteśmy pracującymi chłopami, to nas łączy, to nasze pochodzenie. Ta książka znaczy coś więcej, jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ opowiada o tym robotniczym środowisku jako jedna z niewielu. Literatura XIX-wieczna opowiada już raczej o klasie średniej, arystokracji i królach.

Półżartem dodaje, że z pewnością nie bez znaczenia jest też jego pochodzenie.

Fakt, że pochodzę z Wielkiej Brytanii, gdzie zaraz po Harrym Potterze jednym z najpopularniejszych gatunków filmowych jest dramat historyczny, na pewno przyczynił się do pomysłu zekranizowania „Chłopów".

Bezpośrednio na pytanie o inspiracje odpowiada producent filmu. Sean Bobbitt w rozmowie z „Weekendem kulturalnym" zdradza, skąd do Doroty Welchman przyszedł pomysł na ekranizacje „Chłopów”.

Chcemy zrobić uniwersalną, kobiecą, a zarazem polską historię. Dlatego zdecydowaliśmy się na ekranizację „Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta […]. Dorota poczuła wielką potrzebę, żeby nakręcić film o kobietach. Podczas pracy nad „Vincentem" słuchała audiobooka „Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta. Wtedy wyobraziła sobie, jakby to pięknie wyglądało po namalowaniu [...] Wybraliśmy jedną wiodącą historię [...] Będzie nią opowieść o Jagnie.

Jagna jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej literatury. Jednocześnie pozostawia szerokie pole do interpretacji. Czy możemy spodziewać się pogłębionej psychologicznie bohaterki? Niestety nie wiemy jeszcze, kto wcieli się w główną rolę.

Swój udział w projekcie potwierdzili do tej pory Małgorzata Korzuchowska, Kamila Urzędowska i Mirosław Baka. Za ścieżkę dźwiękową odpowiadać będzie L.U.C. W rolę Wójtowej wcielić miała się Sonia Bohosiewicz, jednak jej udział nie jest pewny, ponieważ bardzo szybko usunęła post na Instagramie, w którym dzieliła się nowiną.

ZOBACZ TEŻ: Smarzowski szykuje nowe "Wesele"? Szuka statystów o nietypowej urodzie...

„Chłopi”: jak będzie wyglądał film?

Na sukces filmu „Twój Vincent” składało się 7 lat pracy, z czego 2 lata zajął tylko sam etap malowania klatek. Zadania podjęło się ponad stu profesjonalnych malarzy z całego świata. Namalowali oni 65 tys. obrazów. Na jedną sekundę filmu przypadało 12 z nich. Wszystkie były malowane farbami olejnymi na płótnie. Wszystkie też naśladowały styl Vincenta van Gogha. W świetle tych faktów możemy założyć, że nieprędko wybierzemy się do kina na „Chłopów”.

Warto jednak czekać, ponieważ nie powinniśmy nastawiać się na kopię pierwszego filmu Doroty Welchman. Tym razem inspiracją staną się dzieła polskich mistrzów pędzla z przełomu XIX i XX wieku. Zespół malarzy naśladować będzie styl Wyczółkowskiego, Boznańskiej, Chełmońskiego, Mehoffera i Malczewskiego. Doskonale oddaje to klimat dzieła literackiego i nadaje polskości całemu przedsięwzięciu, na czym zależało reżyserce. Wspomina o tym również Sonia Bohosiewicz w swoim usuniętym już poście na Instagramie, w którym mówi o niemal szamańskiej atmosferze.

A oto i Wójtowa! Kręcimy „Chłopów”! Niesamowite, wręcz szamańskie klimaty. A potem wszystko odmalowane stylem Chełmońskiego. To będzie piękny film

ZOBACZ TEŻ: Powstanie nowy film na podstawie książki Olgi Tokarczuk: tytuł produkcji was zaskoczy!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @dorota_kobiela Lip 16, 2020 o 3:58 PDT

„Chłopi”: dotacje Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej

Dorota Welchman została jedną z kilku beneficjentek dofinansowania od PISF. Oprócz niej dotacje otrzymali Jerzy Skolimowski, Filip Bajon i Łukasz Grzegorzek. Jednak to Dorota Welchman otrzymała najwyższą kwotę. Na produkcję filmowej wersji „Chłopów” przyznano jej aż 4 mln złotych. Całościowy budżet produkcji szacuje się na 20 mln złotych.

Zapowiada się ogromne przedsięwzięcie. Zwłaszcza, że po sukcesie filmu „Twój Vincent”, przed Dorotą Welchman stoją ogromne oczekiwania ze strony widzów i krytyków. Trzymamy kciuki za „Chłopów” i nie możemy doczekać się premiery!