"Bo we mnie jest seks" - film o Kalinie Jędrusik

"Bo we mnie jest seks" - taki tytuł będzie nosił film o polskiej Marylin Monroe, czyli Kalinie Jędrusik. Film w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz opowie historię artystki, która stała się symbolem niezależności nie tylko dla kobiet. W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Kaliny Jędrusik.

W Warszawie właśnie zakończyły się zdjęcia do filmu, w którym w roli głównej wystąpi niezwykle zdolna aktorka młodego pokolenia - Maria Dębska. Dębska oprócz serialowych ról ma na swoim koncie takie filmy jak: "Moje córki krowy", "Demon" i "Cicha noc". Pierwszoplanowa rola Kaliny Jędrusik może być dla niej przełomowym krokiem w karierze.

W filmie "Bo we mnie jest seks" zobaczymy również wspaniałe postaci z otoczenia artystki: Stanisława Dygata, Jeremiego Przyborę, Barbarę Krafftówną, Kazimierza Kutza, Tadeusza Konwickiego. Pojawi się również Wiesław Gomułka.

Zdjęcia do produkcji realizowano w kultowych warszawskich miejscach, m.in. w Parku Rydza-Śmigłego, na ul. Czackiego i Smoczej, Pl. Konstytucji, na terenie kina „Tęcza”, w przestrzeni basenu w Pałacu Młodzieży (PKiN), w Teatrze Polskim, Teatrze Wielkim – sali im. Młynarskiego, na Torze Służewiec.

Kalina Jędrusik - artystka, o której nie możemy zapomnieć

Kalina Jędrusik - to jedna z najpiękniejszych polskich aktorek, ikona stylu, symbol seksu i bohaterka wielu skandali. Jednym z nich był fakt, że Jędrusik związała się ze starszym o 15 lat (w dodatku żonatym) pisarzem Stanisławem Dygatem i przez pewien czas mieszkała razem z nim i jego byłą żoną oraz córką, co wywoływało powszechne zgorszenie. Co więcej artystka wdawała się też w liczne romanse, będąc już po ślubie z Dygatem.

Jednak oprócz bujnego życia Jędrusik, na uwagę zasługuje fakt, że artystka była niezwykle uzdolnioną aktorką. Grała u największych polskich reżyserów: Tadeusza Chmielewskiego ("Ewa chce spać"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Podwójne życie Weroniki"), Wojciecha Jerzego Hasa ("Lalka"), Kazimierza Kutza ("Upał"), czy Andrzeja Wajdy ("Ziemia obiecana"). Była też znana ze swoich licznych ról teatralnych. 

Jędrusik ubiła skandalizować. 43 sekundy artystki kąpiącej się w wannie pełnej piany w 1966 roku było dla wszystkich szokiem. Do historii polskiego kina przeszła słynna scena erotyczna między nią i Danielem Olbrychskim w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy.

Zobacz także:

Kalina Jędrusik zmarła 7 sierpnia 1991 roku na skutek ataku astmy oskrzelowej na tle uczulenia na sierść kota. Warto dodać, że artystka darzyła koty wielką miłością.

W 1992 roku powstał film dokumentalny o Jędrusik zatytułowany "Kalina", zaś w 1995 film "Nie odchodź...12 wspomnień o Kalinie Jędrusik".

Film "Bo we mnie jest seks", czyli dokładnie tytuł znanego wszystkim utworu Kaliny Jędrusik z Kabaretu Starszych Panów, będzie miał swoją premierę w 2021 roku.

My już nie możemy się doczekać, zwłaszcza, że patrząc na pierwsze zdjęcia Marii Dębskiej z filmu widzimy, że podobieństwo jest uderzające.