Błona dziewicza nie istnieje?

Ostatnia dyskusja na temat istnienia błony dziewiczej rozpoczęła się po publikacji na Facebooku Stowarzyszenia Stanu Równości.  Jakimi informacjami podzielili się ze swoimi obserwatorami?

Błona dziewicza to konstrukt kulturowy. Zamiast niej u wejścia do pochwy znajduje się hymen - fałd błony śluzowej, mający przeróżne kształty, zwykle elastyczny. Nie da się go przerwać ani nie może pęknąć, mniej lub bardziej zasłania wejście do pochwy, ale najczęściej go nie zamyka. Co więcej, większość kobiet nie krwawi podczas pierwszego stosunku! Bardzo rozbudowany hymen może wymagać interwencji lekarza, który wykona nacięcie. Błonia dziewicza, tak jak i dziewictwo, to element kultury, nie anatomii – Stowarzyszenie Stanu Równości

Błona dziewicza nie istnieje? Zdania są podzielona

Ta treść wywoła duże zamieszanie wśród osób komentujących post. Pod publikacją wypowiedział się także lekarz, który neguje zastąpienie słowa "błona dziewicza" określeniem hymen. Natomiast zgodził się z obalaniem mitu dotyczącego twierdzenia, że błona dziewicza całkowicie blokuje wejście do pochwy. Napisał:

Oczywiście, że najczęściej nie zamyka całkowicie wejścia do pochwy, jakby tak się działo, to podczas pierwszej miesiączki byłoby potworne zakażenie wewnątrz dróg rodnych.

Błona dziewicza, a hymen - czym się różnią?

Określenie błona dziwicza i hymen wielu uznaję za synonimy. Często przez specjalistów stosowane są nawet zamiennie. Dlaczego zatem niektórzy twierdzą, że błona dziewicza nie istnieje? Chodzi tu przede wszystkim o konstrukt określenia. Dużo kobiet apeluje o to, że określenie błona dziewicza jest bardzo oceniające.

W nurcie tego typu przemyśleń np. norweskie ministerstwo zdrowia dwa lata temu postanowiło zrezygnować z określnia błona dziewicza stosowanego w oficjalnej terminologii medycznej. Sformuowanie zastąpił - wieniec waginalny.

Błona dziewicza nie istnieje, a przez tysiące lat żyliśmy w błędzie?

Błona dziewicza, hymen czy wieniec pochwy? Dodatkowe wątpliwości związane z błoną dziewiczą poruszają na ekspertki w swoim WIDEO.