Beata Tadla przeszła mini udar mózgu

Beata Tadla to jedna z najbardziej znanych gwiazd polskiej telewizji. Właśnie ze względu na swoją rozpoznawalność postanowiła zaangażować się w akcję społeczną „Nie czekaj w domu. Stop udarom”. Promując jakże ważną kampanię społeczną, opowiedziała swoim fanom na Instagramie o wydarzeniu, które miało miejsce kilkanaście lat temu. Okazuj się, że Beata Tadla przeszła mini udar, a swoje ocalenie zawdzięcza właściwemu rozpoznaniu objawów i natychmiastowej reakcji osób trzecich.


- Czas odgrywa tu kluczową rolę. Im szybciej trafimy pod fachową opiekę, tym mniejsze ryzyko śmierci albo trwałej niepełnosprawności. Udar musi być rozpoznany szybko! Przez pandemię koronawirusa nawet 20% pacjentów ze świeżym udarem mózgu, pomimo objawów, odwlekło wezwanie pomocy. W praktyce oznacza to cięższy przebieg choroby i jej powikłania – napisała Beata Tadla na swoim Instagramie.


- Jeśli myślisz, że ciebie to nie dotyczy - błąd. Też tak myślałam… 13 lat temu. Całe szczęście, że ludzie, którzy byli ze mną, błyskawicznie wezwali karetkę. To był "mini udar". Objawy (opadająca ręka, asymetria ust, drętwienie połowy twarzy) ustąpiły następnego dnia i nigdy się nie powtórzyły. Ale u co piątej osoby taki sygnał bywa zwiastunem "dużego udaru". A ten jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Jeśli u ciebie lub u kogoś z twoich bliskich pojawią się niepokojące symptomy, nie czekaj – opowiadała dalej na swoim koncie na Instagramie, zwracając uwagę na jakże ważny problem.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Beata Tadla wzięła ślub

Udar mózgu - trzy najczęstsze objawy

 

Udar mózgu - nie lekceważ objawów!


Eksperci alarmują, że pacjent z udarem mózgu musi jak najszybciej trafić do szpitala. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:


•    Nagłe zaburzenie mowy
•    Osłabienie ręki
•    Opadnięcie kącika ust
•    Silny ból głowy


Jak wynika ze statystyk, w Polsce co 8 minut ktoś doznaje udaru, wynikiem tego jest ponad 60 tys. zachorowań rocznie. Szacuje się, że na świecie z powodu udaru umiera co 6 sekund 1 człowiek, a rocznie ponad 5 milionów ludzi. Udar mózgu jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną zgonów oraz najczęstszą przyczyną trwałej niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Więcej o udarze mózgu przeczytasz na stronach medycznych typu ABC Zdrowie czy Puls Medycyny.