Ashwagandha czyli indyjski żeń szeń

W temacie super foods jeszcze nie powiedziano ostatniego słowa. Wiadomo, że najlepiej działają bazowe składniki, takie jak warzywa i owoce, jednak przyprawy, które dodajemy do smoothie i potraw też mają znaczenie. Najnowszym odkryciem w 2018 jest sproszkowana Ashwagandha, czyli indyjski żeń szeń lub „indyjska zimowa wiśnia”. Używa się jej w Azji od ponad 3 tysięcy lat.

Aktualnie można ją dostać w formie proszku, kapsułek czy pigułek, a lista pozytywnych właściowści Ashwagandhi jest bardzo długa. Wpływa na poziom stresu (redukując go), ale też opuchlizny związane z chorobami stawów czy młody, świeży wygląd naszej twarzy. 

Oczywiście jak przy wielu składnikach żywieniowych indyjski żeń szeń nie jest odpowiedni dla każdego. Kobiety w ciąży powinny go zdecydowanie unikać, ponieważ może powodować poronienie, w przypadku karmienia piersią nie jest z kolei zdrowy dla niemowlaka.  Dla przeciętnej, zdrowej osoby Ashwagandha ma jednak co najmniej kilka, popartych badaniami, doskonałych zastosowań jako suplement diety. Sprawdźcie w galerii jakich!