Archanioł Rafał: kim jest?

Archanioł Rafał jest jednym z Trójcy Archaniołów, czyli najważniejszym obok Archanioła Michała i Archanioła Gabriela. Chociaż nie jest przez wszystkich tak rozpoznawalny jak pozostała dwójka, to jego postać jest niezwykle ważna.

Imię Rafał (Rafael) oznacza “Bóg uzdrawia”. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej należy do chóru Archaniołów. Razem z innymi aniołami został stworzony przez Boga w pierwszym dniu tworzenia świata.

Archanioł Rafał obchodzi swoje święto 24 października.

Archanioł Rafał: jak jest przedstawiany?

Archanioł Rafał sam przedstawia się w Biblii, w księdze Tobiasza (Tb 12,15).  “Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański.” Jest więc (oprócz Uriela, Raguela, Michała, Sariela, Gabriela i Remiela) jednym z Aniołów Obecności Bożej wymienionych w Księdze Henocha (1Enoch 20). Obie te księgi datowane są na III-II w p.n.e.

W Księdze Tobiasza Rafał przez długi czas ukrywał się pod ludzką postacią jako Azariasz, syn Ananiasza. Mieszkający w Niniwie Tobiasz starszy (Tobit) wysyła swego syna – Tobiasza – do Ragi w Medii. Ten jednakże nie chciał sam iść w tak daleką podróż, „I poszedł Tobiasz poszukać człowieka, który wyruszy razem z nim do Medii, a będzie znał drogę. A gdy wyszedł, spotkał stojącego przed sobą anioła Rafała, a nie wiedział, że jest to anioł Boży” (Tb 5,4).

Podczas podróży Archanioł chroni go przed demonami. Przeżywając wspólnie różne przygody docierają aż do Persji. Mieszkał tam pewien krewny rodziny, który kiedyś zapożyczył się u ojca Tobiasza – Tobiasza (Tobita). Był to dość znaczny dług. Archanioł nakłania krewnego do uregulowania długu, a także do oddania jego córki Sarę za żonę Tobiaszowi. Wcześniej Rafael uwolnił Sarę od perskiego demona Amodeusza, który zabijał jej dotychczasowych – siedmiu -  mężów w ich noce poślubne.

Archanioł Rafael dopiero po powrocie z podróży, kiedy to uzdrowił ojca Tobiasza ze ślepoty, wyjaśnia im, kim jest naprawdę. W Księdze opisane jest to następująco: „I tej godziny modlitwa obojga została wysłuchana wobec majestatu Boga. I został posłany Rafał, aby uleczyć obydwoje: Tobiasza, aby mu zdjąć bielmo z oczu, tak, aby oczyma swymi znowu oglądał światło Boże, i Sarę, córkę Raguela, aby ją dać Tobiaszowi, synowi Tobiasza, za żonę i odpędzić od niej złego ducha Asmodeusza, ponieważ Tobiaszowi przysługuje prawo otrzymać ją w dziedzictwie przed wszystkimi, którzy ją pragną poślubić” (Tb 3, 16-17). Księga Tobiasza miała na celu pokazania, że opatrzność Boża czuwa nad Izrealitami na wygnaniu w Asyrii (VIII w pne). Ludowe wierzenia i ówczesny folklor mieszają się tam z pouczeniami religijnymi.

Zobacz także:

Scenę pokonania Asmodeusza przez Rafała została namalowana przez holenderskiego malarza Jana Steena (ok. 1660) w obrazie „Tobiasz i Sara z Archaniołem”.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESUJE:

Archanioł Rafał: czego jest patronem?

Archanioł Rafał jest patronem:

  • lekarzy,
  • aptekarzy,
  • chorych,
  • pielgrzymów,
  • podróżujących,
  • wędrowców,
  • emigrantów,
  • uciekinierów,
  • żeglarzy,
  • policjantów
  • terapeutów.

Niektórzy jeszcze uważają za patrona ślepców i pielęgniarek.

Obecnie Rafael jest aniołem patronującym Trzeciemu Kręgowi Niebia - Edenowi, gdzie po śmierci trafiają dusze dobrych ludzi w oczekiwaniu na Dzień Sądu Ostatecznego.

Archanioł Rafał: jak wygląda?

Anioł przedstawiany jest jako młodzieniec bez zarostu, w tunice i chlamidzie lub przeważnie białej szacie. W dłoniach zazwyczaj trzyma berło i glob. W ikonografii występuje zwykle wraz z Archaniołami Gabrielem i Michałem. We wczesnych okresach chrześcijańskim i średniowiecznym występuje jako postać asystująca przy tronie Chrystusa. Innym razem towarzyszy Mu oraz jako obrońca i stróż przeciwko demonom i innym nieszczęściom.

Archaniołowie w większości przypadków przedstawiani są w takich scenach Narodzenia Chrystusa oraz na Sądzie Ostatecznym. Kiedy indziej przedstawiany jest jako niemożliwy do opisania ludzka postać z oślepiającym jak słońce światłem, głosem o wysokości 190 decybeli, które może spowodować pęknięcie bębenków w uszach. Rafał czasami też pojawia się jako sylwetka złożona ze światła i energii duchowej, podobnej do boskiej.

W późniejszej tradycji chrześcijańskiej utożsamiany jest z aniołem nalewającym wodę do sadzawki Bethezda, w której Jezus uzdrowił paralityka (J 5,2-4).

W islamie znany jest pod imieniem ‏Israfil. Pomimo, że w zwojach z Qumran (39.68) nie jest wymieniony z imienia, jest identyfikowany z anioł z trąbą, w którą zadmie ze świętej skały w Jerozolimie ogłaszając Dzień Sądu Ostatecznego (Yawm al-Qiyāmah).

Archanioł Rafał: atrybuty

Atrybutami Archanioła Rafała są:

  • krzyż,
  • laska pielgrzyma,
  • niekiedy ryba (którą trzyma lub na niej stoi),
  • naczynie.

Jego atrybuty są związane z patronatem nad osobami podróżującymi. Ryba z naczyniem jest symbolem uzdrowienia, pochodzi z historii o uzdrowieniu ojca Tobiasza za pomocą żółci ryby.

Archaniołowi Rafałowi przypisuje się kolor zielony.

Wierni widzą w nim prawzór Anioła Stróża i adresują do niego modlitwy o zdrowie duszy.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Kiedy warto wezwać Archanioła Rafała?

  • w czasie choroby,
  • w czasie rekonwalescencji,
  • przed operacją/zabiegiem,
  • w przypadku ran fizycznych,
  • chcąc uzdrowić chorą relację i rany z przeszłości,
  • kiedy chcemy komuś wybaczyć, a nie mamy siły,
  • w przypadku chorób duszy, chorób psychicznych,
  • kiedy cierpimy na depresję.

O co można prosić Archanioła Rafała?

Rafał jest Archaniołem, który może udzielać duchowego wsparcia, dzieląc się życzliwością i motywacją do działania. Jest również uważany za stróża przyrody i nowego życia, pobudza faunę i florę do odbudowy po zimie.

Modlitwa do Archanioła Rafała

Modlitwa do Archanioła Rafaela uwzględnia potrzebę ogarnięcia serca miłością, prosi się go, by pomagał w potrzebach i udzielił swojej mądrości i łaski oraz prowadził przez życie tak, jak prowadził Tobiasza.

"Święty Rafale Archaniele, posłańcze miłości Bożej, prosimy cię, ogarnij nasze serca ogniem tej miłości i nie pozwól, byśmy kiedykolwiek stali się oziębłymi, spraw, byśmy w życiu codziennym szli stale po drogach miłości i miłością wszystko przezwyciężali. Święty Rafale Archaniele, wielki Książę niebieskiego dworu znany ze swej mądrości i łaski, prowadź wszystkich podróżujących na lądzie lub na morzu. Pocieszycielu strapionych i ucieczko grzeszników, błagam Cię, abyś pomagał mi we wszystkich moich potrzebach i we wszystkich cierpieniach ziemskiego życia, tak jak pomagałeś młodemu Tobiaszowi w czasie jego podróży. A ponieważ jesteś lekarzem posłanym od Boga, pokornie proszę Cię, abyś uleczył mnie z licznych chorób duszy i ciała, jeśli to posłuży dla mojego dobra. Szczególnie proszę Cię o anielską czystość, która sprawia, że staję się świątynią Ducha Świętego. Amen."

Modlitwa do Archanioła Rafała w różnych intencjach

Modlitwa do Archanioła Rafała o uzdrowienie

"Dobry święty Rafale, wzywam Cię jako patrona tych, których nękają choroby lub cierpienia cielesne. Ty przygotowałeś lekarstwo, które przywróciło wzrok Tobiaszowi. Twoje imię oznacza „Bóg uzdrawia”. Proszę Cię o pomoc w mojej potrzebie … (wymienić ją). Jeśli taka jest wola Boża, ulecz mnie z choroby albo przynajmniej daj mi męstwo potrzebne do cierpliwego jej znoszenia jako zadośćuczynienia za moje grzechy i dla zbawienia mojej duszy. Naucz mnie łączyć swoje cierpienia z cierpieniami Jezusa i Maryi i szukać łaski Bożej w Komunii Świętej i w modlitwie. Pragnę naśladować Twoją gorliwość w wypełnianiu woli Bożej we wszystkim. Tak jak młody Tobiasz wybieram sobie Ciebie za towarzysza podróży przez życie. Pragnę słuchać Twoich natchnień. Powierzam się Twej opiece, abym mógł w łasce Bożej dotrzeć do kresu ziemskiej podróży. Święty Rafale, stary Tobiasz powiedział, że jesteś „pomocą łaski Bożej”. Bądź moją pomocą i wyproś mi Bożą łaskę i to, co polecam Twemu potężnemu wstawiennictwu. Boski lekarzu, ulecz mnie, jak uleczyłeś niegdyś Tobiasza. Święty Rafale, którego nazywają „Boskim lekarstwem” i „Aniołem zdrowia”, módl się za mną. Amen."

Modlitwa do św. Rafała Archanioła o ufność

"Archaniele Rafale, spraw, abym naśladował Cię w posłuszeństwie i ufności, a Bóg wszechpotężny i miłosierny, Ojciec, Syn i Duch Święty, niech błogosławi i podtrzymuje na zawsze. Amen."

Modlitwa do św. Rafała Archanioła o opiekę i prowadzenie

"Święty Rafale Archaniele, który czuwasz przed majestatem Bożym i z polecenia Stwórcy byłeś przewodnikiem w niebezpiecznej wędrówce Tobiasza. Czuwaj nad drogami naszego życia, ostrzegaj przed niebezpieczeństwami, jakie nas zgubić mogą. Ty odpędzałeś demony i uzdrawiałeś mocą Bożą. Broń nas przed uległością złu, a gdy zdrowie i życie nasze zagrożone będzie, wstawiaj się za nami u Boga, przedstawiaj nasze sprawy i bądź nam pomocny. Amen."

ZOBACZ TAKŻE: