Araukaria - stylowe drzewko w doniczce

Araukaria wyniosła to iglak, który występuje głównie w Australii, w basenie Morza Śródziemnego i w niektórych zakątkach Ameryki Południowej. Potrafi dorosnąć do nawet 70 metrów wysokości! Jej gałązki są bardzo dekoracyjne dlatego chętnie uprawiamy ją w swoich domach. Hodowlane egzemplarze są znacznie mniejsze. Uroczo wyglądają w mieszkaniu zwłaszcza zimą i są doskonałym pomysłem na niewielką choinkę w doniczce. Z czasem tracą dolne gałązki.

Photo: Instagram


Araukaria - cena, pielęgnacja, wymagania

Małe drzewko araukarii w doniczce nie jest bardzo drogie. Można je kupić już w okolicach 100 zł. Nieco większe egzemplarze to wydatek około 200 zł i wyżej. Co lubi araukaria?


1. Przede wszystkim niezbyt gorące pomieszczenia. Trzymaj ją z daleka od grzejników, piecyków. Roślina najlepiej poczuje się w chłodniejszym pokoju.

2. Umiarkowane podlewanie (1 raz w tygodniu) służy araukarii zimą. Latem podlewaj ją nawet trzy razy w tygodniu i dodatkowo zwilżaj powietrze zraszaczem do kwiatków. Nie dopuść do przesuszenia! Rzadko udaje się odratować wyschnięty egzemplarz.

3. Araukaria lubi raczej zacienione, samotne stanowiska. Doskonale odnajdzie się na wschodnim lub północnym parapecie. Wiosną i latem poradzi sobie na balkonie lub na dworzu.

4. Dobrze jeśli ziemia do drzewka jest przepuszczalna i ma lekko kwaśny odczyn.

5. Araukarie nie lubią dymu papierosowego. Nie są to więc roślinki dla palaczy!

Zobacz nasze świąteczne inspiracje z Instagrama z araukarią w roli głównej, zaglądając do galerii

Przeczytaj też:

Alergia na choinkę może zepsuć nam Święta. Uważaj na iglaki!

Dekoracje na Święta w stylu skandynawskim. 5 ważnych elementów

Stylowe i piękne - jak zrobić papierowe bombki?