Anioł Sariel to jeden z mniej znanych aniołów w tradycji chrześcijańskiej. Jego imię nie pojawia się w Biblii, ale odnajdziemy je w innych tekstach religijnych, ezoterycznych, angelologicznych i apokryficznych. Archanioł Sariel stoi na straży porządku, sprawiedliwości i ogólnie pojętej ziemskiej wędrówce ludzi. Dlatego anioł Sariel uważany jest za anioła podróżników. Ważną częścią jego obowiązków mają być także wszelkie międzyludzkie relacje. Kim jest anioł Sariel, jak działa i o co możemy go poprosić?

Kim jest anioł Sariel, anioł podróżników?

Jednym z głównych patronów podróżników jest znany nam dobrze Archanioł Rafał, lecz równie ważny jest inny duchowy opiekun. W angelologii anioł Sariel opiekuje się ludźmi w dalekich podróżach, wędrówkach i trasach. Szczególnie patronuje przemierzaniu mórz, oceanów i wszelkich wód. Jest doskonałym przewodnikiem, który dba zarówno o zewnętrzne cechy podróży, jak i wewnętrzne jej przeżywanie. 

Wizerunek anioła Sariela angelologia opisuje jako postać o jasnej aurze, która roztacza blask. Ma wielkie lśniące skrzydła. Jego dłonie są zazwyczaj podniesione do błogosławieństwa i modlitwy. Bywa opisywany też jako postawny mężczyzna o długich jasnych włosach i spokojnym spojrzeniu. Najbardziej wrażliwe osoby może odwiedzać w snach i w modlitwie.

Imię anioła Sariela oznacza "Moc Boga" lub "Rozkaz Boży". Jest znany także jako anioł Saraquel, Suriel, Seriel, Esdreel, Sahariel, Suruel, Sourial. Archanioł Suriel bywa utożsamiany z innymi aniołami o podobnych mocach. np. z Arielem, Metatronem i Urielem. W jednej z ksiąg Henocha, pisma towarzyszącego Biblii, anioł Suriel jest nazywany jednym z czterech świętych archaniołów i "drżeniem wieczności". Tradycja kabalistyczna opisuje go jako jednego z siedmiu aniołów na Ziemi, które mają za zadanie wspomagać ludzi. Badacz Biblii, Orygenes, zaznaczał, że anioł Suriel jest aniołem o pierwotnych mocach. Podaje się go także jako anioła bytności, anioła uzdrowienia i życzliwego anioła śmierci.

Anioł Suriel wiązany jest z biblijną historią Mojżesza. Archanioł Suriel miał przekazać Mojżeszowi cała jego boską wiedzę. To właśnie ten anioł miał też odzyskać duszę Mojżesza po śmierci proroka.

Angelologia podaje, że anioł Suriel ma patronat nad letnim zrównaniem dnia z nocą. Imienia anioła Suriela używa się jako amulet przeciwko złym mocom, zwłaszcza złemu oku i urokom. Wiązano go także z "wiedzą zakazaną" o biegu Księżyca i wpływach tego ciała niebieskiego na wodę na Ziemi.

Zobacz też:

Zobacz także:

Jak działa anioł Sariel i jak prosić go o pomoc?

Anioł Sariel działa na ludzkie istnienia siła łagodnych wpływów niczym woda. Opieka anioła Sariela to przewodnictwo w drodze w każdym znaczeniu. Ten duchowy patron może prowadzić zarówno przez życie i jego koleje, jak i w czasie dalekich wypraw. Anioł Sariel pomaga zrozumieć sens napotykanych wydarzeń, ludzi i miejsc. Warto zwraca się do niego o wskazanie najlepszej drogi metaforycznej oraz prawdziwej ścieżki.

Zgodnie z angelologią anioł Sariel panuje nad akwenami wodnymi świata, co łączy się z każdą cząstką człowieka. Działanie anioła Sariela objawia się obfitością życia wewnętrznego, przypływami emocji, kreatywności, intuicji, a nawet snów. Mówi się, że anioł Sariel jest przewodnikiem na oceanie duszy. Wspiera wewnętrzną mądrość, prawdę, zrozumienie i łagodność.

Aby uzyskać pomoc anioł Sariela, należy zwracać się do niego wraz z imieniem oraz zachować ważny warunek – porzucić pośpiech i wygodę. Takie podejście zakłóca duchowy wymiar podróży i rozprasza w drodze do świętości. Patronat anioł Sariela sprawia, że podróż jest bezpieczna i spełniona, ale także wzbogaca duszę. Dodaje kreatywności, zaradności, łączy ludzi oraz uwrażliwia na piękno natury i sztuki. Nadaje uważność, otwartość i empatię. Z jego pomocą poradzimy sobie nawet w najtrudniejszej sytuacji.

Duchowy opiekun anioł Sariel wybiera dla ludzi najlepsze trasy i przeżycia w drodze, ale należy mu zaufać i z pokorą przyjąć jego wskazówki. Ludzkie pojmowanie dobra może bowiem zakładać drogi na skróty i narazić się przez to na niebezpieczeństwo. Doświadczony anioł Sariel zaopiekuje się każdym podróżnikiem, który odda się w jego ręce. Każdemu przyniesie to, o czym najbardziej marzy w danej trasie.

Anioł Sariel uznawany bywa także za pomocnika i opiekuna osób wyruszających w podróż samochodem, samolotem lub statkiem. Pomaga zachować ostrożność kierowcom, uwagę i zaradność. Jego imienia wzywają często osoby ubiegające się o prawo jazdy, by wzmagał odwagę, czujność i ułatwił zdawanie egzaminów na kierowcę.

Przeczytaj też:

Symbole anioła Sariela

Archanioł Sariel ma kilka symboli, które wyrażają jego siłę i moc. Wpływy anioła Sariela najmocniej mogą odczuwać osoby spod znaku zodiaku Barana. Wiąże się również intensywnie z działaniem Księżyca, rządząc jego przypływami i odpływami. Oto pozostałe symbole anioła Sariela, które wzmacniają kontakt z tym patronem:

  • kolor: złotomiedziany i srebrny, jasny błękit,
  • ciało niebieskie: Księżyc,
  • znak zodiaku: Baran,
  • żywioł: woda,
  • oznaki: kij podróżniczy, muszla, 
  • atrybuty: sen, kreatywność, droga, uzdrowienie, przewodnictwo,
  • wzniesione dłonie,
  • kamienie szlachetne: turkus, jaspis, ametyst, kwarc różowy.

Do anioła Sariela warto się zwracać w każdym momencie związanym z podróżą i potrzebą przewodnika. Również jeśli chodzi o życiową podróż, przypływy i odpływy powodzenia i kreatywności.

Sprawdź także:

Modlitwy do anioła Sariela

W modlitwach do anioła Sariela warto użyć symboli tego podniebnego opiekuna, a także skorzystać z gestów z nim wiązanych, np. uniesienie dłoni do góry. Angelolodzy wskazują, że można poczuć jego obecność jako świetlistą tarczę lub kulę. 

Wspomnienie anioła Sariela przypada na dzień 25 lipca. Warto w tym czasie zwracać się do Sariela o pomoc w podróżach i wspieracie jako kierowcy. Dlatego można wzywać anioła Sariela słowami modlitwy podobnej do św. Krzysztofa:

Aniele Sarielu, spraw, bym miał pewną rękę i bystre oko. Bym nikomu nie wyrządził żadnej krzywdy. Prowadź mnie pewnie i bezpiecznie i nie pozwól, bym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa. Zachowaj mnie od nieszczęścia i wypadku. Wstaw się za mną do Najwyższego Boga i pohamuj pokusę nadmiernej szybkości. Amen

Sprawdź też: