Dziś w nocy, w wieku 68 lat zmarł aktor Andrzej Kowalczyk. Jego role teatralne, filmowe i serialowe na zawsze pozostaną w pamięci widzów. Artysta wystąpił w wielu znakomitych produkcjach, m.in. "Na straży swej stać będę""Śmierć jak kromka chleba", "Hiena", "Jesteś bogiem" oraz kultowym już serialu "Święta Wojna".

Andrzej Kowalczyk nie żyje

O śmierci Andrzeja Kowalczyka za pośrednictwem Facebooka poinformowało miasto Chorzów.

Dzisiejszej nocy zmarł Andrzej Kowalczyk, aktor związany z chorzowskim Teatrem Rozrywki przez ponad dwie dekady. Lubiany przez kolegów z zespołu i publiczność, miał w swoim dorobku szereg ról, którymi trwale zapisał się w historii chorzowskiej sceny. Będzie dzięki nim długo i dobrze pamiętany - napisano pod czarno-białą fotografią artysty.

We wpisie wspomniano także wybitne wcielenia teatralne artysty:

Po śmierci Stanisława Ptaka zastąpił go w roli Tewjego Mleczarza w musicalu "Skrzypek na dachu". Sądził, że będzie to doświadczenie ulotne, trwające ledwie chwilę. Choć miał nadzieję, że trochę Tewjego pogra, w najśmielszych myślach nie zakładał, że zrośnie się z tą postacią na z górą piętnaście sezonów... [...] Jednak Andrzej Kowalczyk w Teatrze Rozrywki to przecież nie tylko "Skrzypek na dachu". Wykreował postać Perona w "Evicie" (była to jego pierwsza rola w Chorzowie), a także Piłata w głośnej realizacji musicalu "Jesus Christ Superstar" - dodano.

Dzisiejszej nocy zmarł Andrzej Kowalczyk, aktor związany z chorzowskim Teatrem Rozrywki przez ponad dwie dekady. Lubiany...

Opublikowany przez Chorzów Miasto Kultury Czwartek, 18 marca 2021

Kim był Andrzej Kowalczyk?

Andrzej Kowalczyk urodził się 20 grudnia 1952 roku w Koninie. W 1978 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. O jego dokonaniach szerzej napisał katowicki oddział Związku Artystów Scen Polskich.

Debiutował na scenie Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku [...] Kolejną sceną aktora był kielecki Teatr im. S. Żeromskiego, a następną – Teatr Śląski. Tam właśnie Andrzej Kowalczyk wziął udział w bardzo znaczących w historii tego teatru spektaklach: Popiele i diamencie (Alek), Hamlecie (Laertes), Cydzie (Paź), Amadeuszu (Obywatel Wiednia), Szewcach (jeden z Chłopców) i Szklanej menażerii (Syn). Pracę w Teatrze Rozrywki rozpoczął od Evity (1994), przez kolejne lata biorąc udział we wszystkich ważniejszych przedstawieniach tej sceny. Aktor był też solistą w koncertach sylwestrowych i rozrywkowych Teatru Rozrywki, równie dobrze czując się w pastiszu, jak i w lirycznej balladzie. Brał udział w programach z cyklu "Górny Śląsk – świat najmniejszy" - czytamy na stronie ZASP-u. 

Zobacz także:

Andrzej Kowalczyk był jednak nie tylko znakomitym aktorem teatralnym. Artysta zagrał również w wielu filmach i serialach, znanym dobrze polskiej publiczności. W jego dorobku są m.in. kultowe filmy - "Na straży swej stać będę" oraz "Śmierć jak kromka chleba" w reżyserii mistrza Kazimierza Kutza, "Hiena", Grzegorza Lewandowskiego, czy "Jesteś bogiem" Leszka Dawida oraz seriale - "Barwy Szczęścia" i "Święta Wojna".

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego kolegi, Andrzeja Kowalczyka. Absolwent Wydziału...

Opublikowany przez ZASP Katowice Czwartek, 18 marca 2021

Andrzej Kowalczyk - pogrzeb 

Pogrzeb Andrzeja Kowalczyka odbędzie się we wtorek, 23 marca 2021 roku o godz. 12:00 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Katowicach Podlesiu.

ZOBACZ TEŻ: Aleksandra Koncewicz nie żyje. Aktorka znana z "Na Wspólnej" i wcieleń dubbingowych miała 90 lat