Kim jest Agnieszka Grochowska?

Agnieszka Grochowska urodziła się 31 grudnia 1979 roku w Warszawie. Od dziecka uczęszczała na różne artystyczne zajęcia. W okresie szkoły podstawowej uczęszczała do ogniska aktorskiego działającego przy warszawskim Teatrze Ochota. Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, a od 2003. jest aktorką Teatru Studio w Warszawie. Niemal od początku kariery uważana była za jedną z najzdolniejszych artystek młodego pokolenia. Zdobyła szereg nagród, m.in. Orła, 3 Złote Lwy, nagrodę Off Camera czy Amanda. 

Aktorka rozwija swoją karierę także poza granicami Polski. Grała w wielu zagranicznych produkcjach. Ostatnio mogliśmy ją oglądać w filmie "Moja gwiazda: Teen spirit" u boku Elle Fanning. Prywatnie Grochowska jest szczęśliwą żoną i matką. W 2004 roku poślubiła reżysera Dariusza Gajewskiego. Małżonkowie wspólnie wychowują dwóch synów: Władysława, który urodził się w 2012 roku i Henryka, który przyszedł na świat cztery lata później.

 

Wykształcenie i kariera Agnieszki Grochowskiej

Agnieszka Grochowska już od dziecka wiedziała, że jej pasją jest aktorstwo. Po ukończeniu liceum zdawała egzaminy do Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończyła w 2002 roku. Rok później została aktorką Teatru Studio w Warszawie. Tam zagrała m.in. w takich przedstawieniach jak „Mewa” u boku Krystyny Jandy czy "Sługa dwóch Panów" w reżyserii Rimasa Tuminasa. Za rolę Konstancji w „Amadeuszu” otrzymała nominacje do Feliksa Warszawskiego.

Na małym ekranie aktorka zadebiutowała w 2001 roku. Wystąpiła wtedy w spektaklu telewizyjnym "Beatryks Cenci" w reżyserii Jana Englerta. Już rok później zagrała w swoim pierwszym filmie fabularnym - "Alarmie" w reż. Dariusza Gajewskiego. Tylko w 2003 r. wystąpiła jeszcze w serialach "Zagniniona", "Na dobre i na złe", spektaklach telewizyjnych "Siła komiczna", "Lekcja angielskiego" i filmie "Warszawa". Kolejnym filmem aktorki były "Pręgi"  w reżyserii Magdaleny Piekorz. Za tę rolę aktorka otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł oraz nominację do Jameson People’s Choice Awards . Talent, uroda i determinacja aktorki szybko zostały zauważone przez zagranicznych reżyserów i producentów. Grochowska zaczęła grać nie tylko w Polsce, ale też w krajach skandynawskich i Niemczech. Już w 2004 roku wystąpiła w niemieckim "Unterwegs" Jana Krügera, a rok później w filmie "Weź swoje życie" Sabine Michel.

(...) Nigdy nie miałam planu, żeby gdzieś wyjechać i robić karierę za granicą. Chciałam po prostu robić to, co robię, czyli od czasu do czasu mieć dostęp do scenariuszy i ciekawych twórców. Tak było choćby w przypadku „Teen Spirit”. Mogłam spędzić dwa tygodnie w Londynie z naprawdę wybitnymi, młodymi artystami. To był też dla mnie eksperyment, ile mogę zrobić w obcym języku. W scenach, w których mówię i po polsku i po angielsku, widać przemianę, w jakimś sensie innego człowieka. To są oczywiście subtelności, ale dla mnie niezwykle ciekawe narzędzie do aktorskiej pracy" - mówiła w wywiadzie dla kulturawokolnas.pl.

Filmy i seriale z Agnieszką Grochowską

W 2009 roku Agnieszka Grochowska zagrała w filmie "Upperdog" w reżyserii Sary Johnsen. Za rolę Marii otrzymała nagrodę Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Później przyszły takie projekty jak "Nie opuszczaj mnie", "Wenecja" czy "Beyond the stepps". Za rolę lektorki w dramacie "Trzy minuty. 21:37" została nagrodzona Złotym Lwem.

Zobacz także:

Aktorka nie ogranicza się do jednego gatunku czy formy i możemy ją oglądać zarówno w komediach, jak i dramatach. Grochowska zagrała m.in. w "W ciemności" Agnieszki Holland, "80 milionów", "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Miłość jest wszystkim", "W głębi lasu", Żeby nie było śladów" czy "Jak pokochałam gangstera". O roli w tym ostatnim filmie mówiła w rozmowie z Katarzyną Mizerą dla kobieta.pl tak:

Gdy dostałam tę rolę, zrozumiałam, że będziemy opowiadać jakiś rodzaj bajki, opowieści zainspirowanej Nikosiem. Ukazanie tej historii z kobiecej perspektywy, której w kinie i nie tylko, jest ciągle za mało, na pewno jest zabiegiem słusznym. Świetnie, że możemy też o tym w taki sposób mówić, i że pojawia się coraz więcej książek, filmów, seriali, które odsłaniają świat lat 70./80./90. – to inny świat niż ten, który znamy teraz. Dużo o tym rozmawialiśmy z Maćkiem (przyp. red. reżyserem, Maciejem Kawulskim), że teraz mamy zupełnie inną rzeczywistość. Kobiety odgrywają obecnie inną rolę niż kiedyś – ale walka o to, abyśmy zajmowały taką pozycję, jaką powinnyśmy, cały czas trwa, to ciągły proces. 

Nagrody i osiągnięcia

Agnieszka Grochowska to obecnie jedna z najzdolniejszych i najbardziej popularnych polskich aktorek. Artystka dzięki swojemu talentowi i ciężkiej pracy była nominowana do najważniejszych nagród filmowych, nie tylko w Polsce. Najważniejszych filmem w jej wczesnej karierze okazały się być "Pręgi". Za rolę Tani otrzymała nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, a także nominację do Złotek Kaczki miesięcznika "Film". W 2010 roku za rolę w filmie "Trzy minuty. 21:37" Macieja Ślesickiego otrzymała Złotego Lwa dla najlepszej drugoplanowej aktorki. Dwa lata później otrzymała nagrodę Krajowego Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa Teatry" za rolę w spektaklu telewizji  "Rzecz o banalności miłości" Savyon Liebrecht w reż.  Feliksa Falka.

Aktorka była nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł aż pięciokrotnie - za "Pręgi", "W ciemności", "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Żeby nie było śladów" i "Bez śladów", z czego wygrała jedną, właśnie za ten ostatni projekt. Nagroda została jej przyznana w 2013 roku. Jedną z najlepszych kreacji stworzyła w filmie "Obce niebo" w reż. Dariusza Gajewskiego. Zagrała tam Basię, która wraz z mężem i córką wyjechała do Szwecji w poszukiwaniu lepszego życia. Tam opieka społeczna odbiera jej dziecko, a kobieta musi walczyć o jego odzyskanie. Za swoją wybitną rolę otrzymała w 2015 roku nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Życie prywatne Agnieszki Grochowskiej

Chociaż Agnieszka Grochowska to jedna z najpopularniejszych polskich aktorek, to artystka mocno stara się chronić swoją prywatność. Rzadko udziela wywiadów dotyczących życia prywatnego, a w mediach społecznościowych próżno możemy szukać jej  zdjęć z rodziną. Na Instagramie publikuje jedynie kulisy planów, sesji zdjęciowych i selfie. Co wiadomo o życiu prywatnym Agnieszki Grochowskiej? 

Mężem Agnieszki Grochowskiej od 2004 roku jest Dariusz Gajewski. Mężczyzna, podobnie jak aktorka, związany jest zawodowo z filmem. Mąż Grochowskiej jest bowiem reżyserem. Chociaż parę dzieli spora różnica wieku (Gajewski jest starszy od aktorki o 15 lat), to doskonale się dogaduje i od prawie 18 lat tworzy szczęśliwe małżeństwo. Grochowska i Gajewski doczekali się dwóch synów: Władysława urodzonego w 2012 roku i Henryka, który przyszedł na świat w 2016 roku. Jaka jest ich receptura na udany związek? 

Każdy z nas ma pewnie trochę inny, ale oboje doceniamy to, co mamy. I potrafimy o to zadbać. Oboje wiemy, że związek to coś, co daje podwójną siłę. A dzięki temu, że pracujemy w tej samej branży, żyjemy blisko siebie, w tym samym świecie, rozumiemy się - mówiła Grochowska na łamach "Urody życia".