Prezydent popiera inicjatywę przyznania pensji Pierwszej Damie?

Andrzej Duda publicznie wypowiedział się o pomyśle na wynagrodzenie dla Pierwszej Damy. Jego zdaniem nie potrzebuje ona pensji, ponieważ swoje obowiązki może wykonywać pro publico bono. Podkreśla, że Agata Duda sama nie ma z tym problemu, by wykonywać pracę honorowo. On jako głowa rodziny utrzymuje swoich najbliższych. Ma nadzieję, że pomimo tego, że Pierwsza Dama nie praktykuje pracy zawodowej spełnia się w nowej roli u jego boku. 

Agata Duda sama wyszła z pomysłem pensji dla siebie?

Inicjatywa wynagrodzenia za sprawowanie funkcji Pierwszej Damy nie wyszła od Agaty Dudy. Kwestia ta została poruszona przez Daniela Kowalskiego w październiku 2018 roku. Jak twierdzi motywowało go ogromne zaangażowanie małżonki prezydenta w swoje obowiązki, które warto docenić.

Punkt ten do tej pory nie znalazł się w planie Komisji. Do końca kadencji pozostały tylko dwa posiedzenia, więc prawdopodobieństwo przyznania pensji Agacie Dudzie mocno maleje. Z pewnością przyznanie wynagrodzenia Pierwszej Damie mogłoby wywołać oburzenie w wielu kręgach, a co się z tym wiąże nieprzychylne opinie przyszłego elektoratu.

 Agata Duda oczekuje wynagrodzenia?

Od kiedy informacja o ewentualnym przyznaniu pensji Agacie Dudzie stała się medialna Pierwsza Dama również potwierdziła, że nie wymaga pensji za to co robi. Bardzo dużo udziela się charytatywnie, u boku męża występuje na różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych, politycznych, co jak twierdzi dostarcza jej dużo satysfakcji. Wynagrodzenie w postaci pieniędzy za te obowiązki według Agaty Dudy jest zbędne. Jest świadoma, że kwestia dokładnego uregulowania statusu Pierwszej Damy oraz ewentualnego przyznawania wynagrodzenia jest kwestią skomplikowaną.

Jaką pensję miałaby Agata Duda?

Projekt, który miał regulować pensję Agacie Dudzie przewidywał wynagrodzenie w wysokości 13 tys. zł brutto miesięcznie. W związku z tym również żony byłych prezydentów zaczęłyby otrzymywać 10 tysięcy zł brutto. Natomiast obecnie w kwestii tej wciąż nic się nie zmieniło. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że był to jedynie punkt w większej nowelizacji, która dotyczyła  przede wszystkim podniesienia pensji prezydentowi, parlamentarzystom oraz ministrom.


Jak politycy komentują projekt przyznania pensji Pierwszej Damie?

Politycy starają się w tej kwestii być bezstronni i nie wypowiadają na temat pensji dla Agaty Dudy. Wpływa na to fakt, że projekt ten nie został nigdzie oficjalnie opublikowany, a stanowi jedynie jeden z wątków rozpatrywanych przez  Komisję. Ponadto wprowadzenie pensji Pierwszej Damie wiązałoby się z podwyżkami przyznanymi większości politykom, więc ich milczenie jest uzasadnione.